پرورش بلدرچین در خانه (اصول مهم در آموزش پرورش بلدرچین)

به گزارش گروه سرگرمی، پرورش بلدرچین احتیاج به دانش و آگاهی در این زمینه دارد. آگاهی از شرایط نگهداری، تخم گذاری و تغذیه بلدرچین ها از اصول آموزش پرورش بلدرچین است.

پرورش بلدرچین در خانه (اصول مهم در آموزش پرورش بلدرچین)

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - بلدرچین یکی از پرندگانی است که گوشت آن طعم بسیار لذیذی دارد و علاوه بر این بسیار هم مقوی می باشد. تقاضا برای مصرف گوشت بلدرچین در سالیان اخیر زمینه را برای یک کسب و کار جدید آماده کرده است و آن پرورش بلدرچین است. قطعا برای شروع هر کاری باید با شرایط و مزایا و معایب آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید در آن زمینه پیروز شوید. در ادامه نحوه نگهداری و پرورش بلدرچین را ذکر خواهیم کرد.

ویژگی های پرنده بلدرچین

بلدرچین پرنده ای پرجنب و جوش از خانواده ماکیان و زیرخانواده کبک سانان است و دارای گوشت بسیار لذیذ، خوش طعم و مقوی است. دلیل طعم مطبوع گوشت این پرنده وحشی، جست و خیز فراوان و پروازهای متناوبی است که در طول حیات خود انجام می دهد. به طور کلی بلدرچین ها پرندگانی پرطاقت، نیرومند و مقاوم می باشند و می توانند در گستره وسیعی از مناطق با آب و هواهای گوناگون رشد و فراوری مثل نمایند که این توانایی ناشی از قدرت سازگاری بالای آن ها با شرایط گوناگون محیطی می باشد.

بلدرچین دارای گوشتی با پروتئین بالا و درصد چربی کمتری می باشد که برای بچه ها و بیماران بسیار سودمند و مفید می باشد. همچنین کیفیت تخم بلدرچین بالا و دارای انواع ویتامین ها (به جز ویتامین c) بوده و میزان کلسترول آن از تخم مرغ کمتر است.

آشنایی با پرورش بلدرچین در خانه

صنعت پرورش بلدرچین حدود 12 تا 15 سال پیش در ایران شروع شد و با توجه به سرمایه گذاری های انجام گرفته در سالیان اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده است بطوریکه هم اکنون در ایران نژادهای گوناگونی از این پرنده پرورش داده می شوند. وجود ویژگی های مناسب همچون رشد سریع ، بلوغ زودرس ، فراوری تخم بالا ، کوتاهی فاصله میان نسل ها ، بالابودن تراکم پرورشی در واحد سطح ، ارزان بودن جیره مصرفی ، حساسیت کم نسبت به برخی از بیماری های طیور ، قیمت بالای فراوریات که شامل گوشت و تخم می باشد و به خصوص بازگشت سریع سرمایه سبب شده است تا بلدرچین به عنوان یک پرنده مطلوب نزد کشاورزان و پرورش دهندگان تلقی شده و علاقمندان زیادی به پرورش صنعتی این پرنده روی آورند.

همگام با توسعه این صنعت و عرضه گوشت بلدرچین، بازارهای مصرف گوشت و تخم آن نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای پیدا کرده و با توجه به ارزش غذایی گوشت و تخم آن و بالا رفتن آگاهی های عمومی در زمینه تغذیه انتظار آن می رود که استقبال عمومی از محصولات بلدرچین روز به روز افزایش یابد. برای پرورش بلدرچین موارد زیر را باید مد نظر قرار داد:

مکان نگهداری بلدرچین

از آنجاییکه پرورش بلدرچین جزء مشاغل خانگی محسوب می شود در منزل مسکونی نیز امکان پرورش وجوددارد. در یک اتاق 12 مترمربعی تعداد 1000 پرنده در قفس هایی به ابعاد 60*100 سانتی متری (هر قفس 40 پرنده) می توان پرورش داد. محل نگهداری بلدرچین ها هر 10 روز یکبار باید نظافت شود. همچنین محل پرورش بلدرچین در شب باید تاریک و بدون هیچگونه روشنایی باشد.

قفس ها باید به گونه ای طراحی شوند که دان خوری ها بیرون قفس تعبیه شده باشد. همچنین سیستم آب خوری قفس ها باید مجهز به نیپل فنجان دار باشد که به طور اتوماتیک پر از آب شود. در این سیستم نهایت بهداشت رعایت شده است و از شیوع بیماری جلوگیری می کند. در طراحی این قفس ها باید شیبی لحاظ شود که به محض اینکه بلدرچین تخم می گذارد تخم ها به داخل جا تخمی مخصوص منتقل شود و مجبور نباشید در قفس را باز کرده و تخم ها را از درون قفس جمع کنید.

نکته مهم در طراحی این قفس ها که باید مدنظر باشد این است که فضولات پرندگان به راحتی به بیرون از قفس منتقل شده و جمع آوری راحتی داشته باشد. این فضولات کود مناسبی برای کشاورزی می باشند. همچنین به دلیل دمای بالای بدن بلدرچین به جز در روزهای شروعین تولد جوجه ها شما در هیچ یک از فصول احتیاج به سیستم گرمایشی ندارید و تنها باید سیستم تهویه در مکان نگداری قرار دهید.

خوراک بلدرچین

همیشه بایستی یک جیره متعادل با مقادیر بالای پروتئین در اختیار جوجه بلدرچین قرار گیرد. برای تغذیه خانگی می توانید از دانه جوجه (یا دانه پلیتی) که در بازار موجوداند و به صورت مخلوطی از دانه های مختلف هستند بهره ببرید. هر بلدرچین روزانه باید 30 گرم دان (سه مرتبه در روز) مصرف کند.

تخم گذاری بلدرچین

بلدرچین ها تخم زیادی فراوری می نمایند. بلدرچین ماده 260 عدد تخم در اولین سال تخم گذاری خود می گذارد روی همین اصل بلدرچین ها جزو پرندگان کثیر تخم هستند. بلدرچین ماده درحدود سن 50 روزگی به اوج فراوری تخم می رسد. تاریخ نگهداری تخم بلدرچین بسته به شرایط نگهداری تا یک ماه می باشد. با رعایت نکات بهداشتی 90 درصد بلدرچین ها هر روز تخم خواهند گذاشت.

بیماری هایی که سلامت بلدرچین ها را تهدید می کند

بلدرچین معمولا به بیماری های زیر حساسیت بیشتری دارد:
  • مارک: که واکسیناسیون آن در سن 20 روزگی و با تزریق در ناحیه گردن صورت می گیرد.
  • نیوکاسل: که واکسیناسیون آن همزمان با مارک به صورت قطره چشمی صورت می گیرد و هر 3 ماه یک بار به صورت اسپری مصرف می شود.
  • آبله: که واکسن آن در 8 -6 هفتگی مصرف می شود.

از دیگر بیماری هایی که بلدرچین را درگیر می کند می توان به کوکسیدیوز ، کانی بالیسم ، سالمونلا ، ورم روده ای قرحه ای و برونشیت اشاره نمود.

فرآیند جوجه کشی و فراوری مثل

بلدرچین ماده خیلی سریع به بلوغ جنسی می رسد و حدود 42 روزگی شروع به تخم گذاری می کند. فرایند جوجه کشی طبیعی بلدرچین نسبتا طولانی است و در فصول بهار و تابستان تخم گذاری می کند. بلدرچین های اهلی در تمام فصول سال اقدام به فراوری مثل می نمایند. در طبیعت معمولا یک بلدرچین ماده و یک بلدرچین نر یک جفت را تشکیل داده و پس از جفت گیری اقدام به آشیانه سازی می نمایند.

در حالت طبیعی، بلدرچین ها آشیانه را بر روی زمین ساخته و معمولا بین علفزارها یا صخره ها قرار می دهند. بلدرچین ها حدود 70 درصد تخم ها را در ساعات بعد از ظهر می گذارند. بلدرچین ماده پس از یک دوره تخم گذاری کرچ شده و روی تخم ها می خوابد. تخم ها معمولا پس از 18 روز به جوجه تبدیل می شوند. هر بلدرچین ماده می تواند روی حدود 10 عدد تخم بخوابد. به شرط مساعد بودن شرایط محیطی حدود 75 و 80 درصد تخم ها به جوجه تبدیل می شود. پرنده ماده در دوران جوجه کشی طبیعی بلدرچین به خوبی از تخم ها مراقبت کرده و آن ها را هر چند ساعت یک بار می چرخاند. اولین جوجه های بلدرچین در روز 18 پوسته تخم را شکسته و از تخم خارج می شوند، و بقیه آن ها احتمالا روز بعد از تخم خارج شوند.

جوجه های متولد شده بسیار ضعیف بوده و احتیاج به مراقبت مادر دارند. وزن جوجه بلدرچین ها هنگام خروج از تخم حدود 6 تا 7 گرم است.

جوجه ها در بدو تولد دارای رنگ قهوه ای با نوارهای زرد هستند. بلدرچین های ماده در ساعات اولیه خروج جوجه ها از تخم وظیفه خشک کردن آن ها را برعهده داشته و تا چند ساعت جوجه ها را در زیر پر و بال خود می گیرند. مراقبت از جوجه ها معمولا تا 2 یا 3 هفته پس از تولد ادامه می یابد.

همانطور که اشاره شد بلدرچین ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آن ها را از سایر طیور متمایز کرده و صنعت پرورش بلدرچین را یه یکی از سود آورترین صنایع بدل کرده است.

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1428

به "پرورش بلدرچین در خانه (اصول مهم در آموزش پرورش بلدرچین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش بلدرچین در خانه (اصول مهم در آموزش پرورش بلدرچین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید