فراخوان طرح تمهیدات حقوقی انتخابات 1400 در شرایط کرونا

به گزارش گروه سرگرمی، خبرگزاری خبرنگاران- روابط عمومی وزارت کشور با توجه به برگزاری چهار انتخابات مهم در خرداد 1400، در فراخوانی دعوت کرد تا پیشنهاد های خود را در ارتباط با تمهیدات حقوقی و اجرایی برگزاری انتخابات 1400 در شرایط شیوع ویروس کرونا ارائه کنند.

فراخوان طرح تمهیدات حقوقی انتخابات 1400 در شرایط کرونا

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، روابط عمومی وزارت کشور با توجه به برگزاری چهار انتخابات مهم در خرداد 1400، در فراخوانی از دانشگاهیان، فعالان سیاسی، حزبی و رسانه ای دعوت کرد تا پیشنهاد های خود را در ارتباط با تمهیدات حقوقی و اجرایی برگزاری انتخابات 1400 در شرایط شیوع ویروس کرونا ارائه نمایند.

متن این فراخوان به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

شیوع بیماری کرونا در جهان؛ همه ابعاد زندگی بشر اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را متاثر ساخته و طبیعی است که آثار این همه گیری عمومی در عرصه سیاست و از جمله موضوع انتخابات و کم و کیف مشارکت سیاسی، بیش از سایر حوزه ها نمود پیدا کند.

در این میان، بررسی نقاط ضعف و قوت تجربه های موجود، نشان می دهد، استفاده از روش های جدید در برگزاری انتخابات، حتی می تواند تحولات مثبتی را در مشارکت سیاسی و نحوه حضور مردم در انتخابات فراهم سازد.

در ایران عزیز ما نیز، در مقطع زمانی جاری و در حالی که تدوام شیوع همه گیری کرونا، مفروض فرایند برنامه ریزی کشور قرار گرفته است، برگزاری چهار انتخابات مهم در خرداد 1400 در پیش رو قرار گرفته است؛ دو انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شورا های اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور و دو انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در برخی از استان ها.

این همزمانی اجتناب ناپذیر، مستلزم پیش بینی سیاست ها، برنامه ها و اقدامات مناسب برای به حداقل رساندن تبعات و آثار همه گیری کرونا بر ارکان چهارگانه انتخابات یعنی؛ مشارکت، سلامت، رقابت و امنیت است.

بر همین اساس وزارت کشور در نظر دارد، از دیدگاه ها و پیشنهادات دانشگاهیان، فعالان سیاسی، حزبی و رسانه ای در فرایند تدوین و اتخاذ سیاست ها، برنامه ها و اقدامات مناسب یاد شده برای برگزاری انتخابات 1400 در شرایط کرونا در محور های ذیل، بهره مند شود؛ ظرفیت های حقوقی مجموعه قوانین و مقررات انتخاباتی کشور برای برگزاری انتخابات در شرایط همه گیری کرونا

- تحول در شیوه ثبت نام داوطلبان انتخابات برای برگزاری انتخابات در شرایط همه گیری کرونا

- فرصت ها و چالش های برگزاری الکترونیک انتخابات در شرایط همه گیری کرونا

- تحول در رویکرد ها و روش های تبلیغات انتخابات برای رعایت شیوه نامه های مقابله کرونا

- سازوکار های مؤثر در افزایش مشارکت در انتخابات در شرایط همه گیری کرونا

- تحول در شیوه های اخذ آراء (رای گیری) و شمارش آرای انتخابات در شرایط همه گیری کرونا

- تحول در رویکرد ها و شیوه های بازرسی انتخابات در شرایط همه گیری کرونا

- سایر محور های مرتبط

علاقه مندان و صاحبان اندیشه و تجربه در این عرصه، می توانند دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را حداکثر تا پایان آذر ماه به نشانی [email protected] و یا از بخش پیش بینی شده در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به آدرس www.moi.ir ارسال نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1310

به "فراخوان طرح تمهیدات حقوقی انتخابات 1400 در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان طرح تمهیدات حقوقی انتخابات 1400 در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید