یادداشت، نزول اقتصاد آمریکا با صعود ویروس کرونا

به گزارش گروه سرگرمی، گسترش ویروس کرونا علاوه بر ایجاد بحران سلامت در آمریکا، تا به اینجای کار تبعات اقتصادی قابل توجهی را برای اقتصاد اول دنیا داشته است.

یادداشت، نزول اقتصاد آمریکا با صعود ویروس کرونا

به گزارش خبرنگاران، با گسترش ویروس کرونا در کشورهای مختلف در جهان پایتخت های مختلف درگیر دو وجه از این مشکل هستند. وجه اول مربوط به کنترل بحران شیوع ویروس است؛ به نحوی که هم میزان ابتلا و هم تعداد فوتی ها بر اثر ابتلا کاهش یابد. وجه دوم این ماجرا مربوط به تاثیرات و تبعات اقتصادی مربوط به وجه اول است. کاهش میزان ابتلا و شیوع ویروس دولتها را مجبور به اعمال محدودیت ها و قرنطینه کرد. هر چقدر که این موضوع به کنترل بحران از نظر سلامتی و گسترش شیوع کمک می کرد، در عوض به کنترل شرایط اقتصادی ضربه می زد.

میزان ابتلا به کرونا در جهان از مرز 4 میلیون نفر گذشته و میزان تلفات آن هم از مرز 280 هزار نفر گذشته است. بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر از مبتلایان فقط در کشور آمریکا بوده اند و در میان فوتی ها نیز حدود 80 هزار نفر در این کشور بوده اند. بر مبنای هر دو مقیاس آمریکا فاصله بسیار زیادی را به کشورهای دیگر دارد. کشور دوم در جهان به لحاظ تعداد بالای مبتلایان اسپانیاست که حدود 262 هزار نفر را گزارش کرده است. یعنی فاصله آمریکا با ایران در تعداد مبتلایان بیش از یک میلیون نفر است. فقط ایالت نیویورک در آمریکا بیش از 343 هزار نفر را تا به الان گزارش کرده است که شمار آن از کشور رده دومی (اسپانیا) بیشتر است.

میزان ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا از اواسط ماه مارس سال جاری میلادی به شدت اوج گرفته و به مرور نمودار ابتلا فرایندی صعودی تری به خود گرفت. نمودار خطی ذیل تصویر کلی درباره میزان افزایش ابتلا از نیمه فوریه تا 5 ماه می (ماه جاری میلادی) را نشان می دهد.

میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا نیز از اواخر ماه مارس فرایند صعودی به خود گرفت. نمودار خطی ذیل در زمینه افزایش تعداد فوتی ها تا 5 ماه می (ماه جاری میلادی) را ببینید.

اما علاوه بر فرایند افزایشی میزان ابتلا و فوتی ها در آمریکا، مولفه های اقتصادی نیز حال و روز خوشی را تا به الان تجربه نکرده اند. این موضوع بیش از همه حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را بد کرده است که به دنبال انتخاب مجدد در نوامبر آینده است. ترامپ که مهمترین دستاورد ریاست جمهوری خود را بهبود شرایط اقتصادی در این کشور می دانست و به آن می نازید، الان به شدت نگران شرایط اقتصادی در آمریکاست.

یکی از مولفه های اقتصادی مهم که مدام در آمریکا پیگیری می شود، مربوط به نرخ بیکاری در این کشور است که روز به روز بیشتر می شود. بر اساس گزارشی که وزارت کار آمریکا روز پنجشنبه گذشته منتشر کرد، طی هفته گذشته 3 میلیون و 200 هزار آمریکایی دیگر طی هفته گذشته فرم مربوط به دریافت مزایای بیکاری را پر کردند. شوک اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، طی 7 هفته گذشته در آمریکا حدود 33 و نیم میلیون نفر را بیکار کرده است. این اتفاق بدین مفهوم است که کل نیروی کاری که از زمان بحران اقتصادی 2008 ایجاد شده بود، در بازه زمانی یک ماه و نیم به باد رفته است. با توجه به اینکه شمار زیادی از افراد خود را به عنوان نیروی کار تلقی نکرده اند، احتمالا میزان بیکاری در آمریکا بیش از آمار اعلام شده افزایش یافته است. بر اساس آمار رسمی، میزان بیکاری در آمریکا نزدیک 15 درصد شده است. نمودار زیر فرایند مربوط به بیکاری را به صورت ماهانه و طی سالهای گذشته نشان داده است.

بیکاری دامن صنوف مختلفی را در آمریکا گرفته است و حدود 95 درصد صنایع طعم بیکار شدن افراد را چشیده اند. نکته مخوف تر برای آمریکایی ها و مقامات این کشور این است که این تمام ماجرا نیست. آنها نمی دانند که این ماجرا تا به کی ادامه خواهد داشت و تبعات دقیق اقتصادی تا چه حد خواهد بود؛ چرا که اقتصاددانان درباره تاثیرات منفی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد با هم توافق دارند، اما درباره میزان و ابعاد این تاثیرات هنوز امار دقیقی نمی توانند ارائه کنند.

عده ای از کارشناسان شرایط بیکاری در آمریکا را در بدترین شرایط خود از زمان رکود اقتصادی بزرگ در آمریکا در دهه 1930 میلادی عنوان می کنند. نکته ای که رئیس جمهور آمریکا و کابینه اش طاقت شنیدن آن را ندارد. این امر باعث شدت دریافت بازگشایی بخش های اقتصادی در این کشور شده است.

بزرگترین اقتصاد جهان این روزها حال خوبی ندارد. کشوری که قرار بود قبل از کرونا رشد حدود 2 درصدی را تجربه کند، با موانع جدی روبرو شده و فقط در سه ماهه اول سال جاری میلادی بیش از 7 درصد خرید مصرف کنندگان کاهش یافته است. میزان تاثیر مصرف کنندگان در تولید ناخالص داخلی در آمریکا حدود 75 درصد است. اتفاقات این روزها می تواند لطمات معناداری را متوجه تولید ناخالص داخلی در آمریکا کند. کاهش قیمت نفت هم نمکی بر زخم بخش نفتی آمریکا شده است. اما برای کشورهای دیگر، علاوه بر گزاره های اقتصادی نتایج سیاسی چنین شرایطی نیز مهم است. اینکه آیا ترامپ پیروز خواهد شد در انتخابات ماه نوامبر برنده شود یا اینکه رئیس جمهوری تک دوره ای خواهد شد؟

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 991

به "یادداشت، نزول اقتصاد آمریکا با صعود ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، نزول اقتصاد آمریکا با صعود ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید