تبعیض در پرداخت عیدی، سنوات و حق مسکن بازنشستگان ، نقدها بازنشستگان به نحوه اجرای همسان سازی حقوق

به گزارش گروه سرگرمی، حقوق بازنشستگان بعد از یک دهه با اجرای همسان سازی تا حدودی ترمیم شد اما این اقدام به خاطر مهار نشدن تورم رضایت آنها را جلب نکرده است.

تبعیض در پرداخت عیدی، سنوات و حق مسکن بازنشستگان ، نقدها بازنشستگان به نحوه اجرای همسان سازی حقوق

جهت دریافت خدمات آلاچیق بالای پشت بام با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه سرگرمی به نقل از ایلنا، عید علی کریمی فعال کارگری با بیان اینکه یکی از مهمترین اقدامات دولت، اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است که پس از گذشت یک دهه به تصویب رسید و رضایت حداکثری بازنشستگان را تامین کرد، اضافه کرد: جامعه بازنشستگی کشور تشکر ویژه ای از دست اندرکاران اجرای این طرح بویژه وزیر کار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی دارد ضمن اینکه دلیل مهم بی اثر ماندن سیاست ترمیم حقوق با همسان سازی، مهار نشدن تورم است به این معنا که افزایش حقوق اجرا شده اما با رشد تورم؛ آثار افزایش حقوق از بین رفته و عملا رضایتمندی لازم را ایجاد نکرده است.

این فعال کارگری با بیان اینکه در اجرای همسان سازی از قرار معلوم رضایت عده ای از بازنشستگان تامین نشده و مشکل عمده این بازنشستگان که مورد اعتراض نیز قرار گرفته لحاظ نکردن سختی و زیان آوری کارها در متناسب سازی حقوق آنها است، اضافه کرد: باید سختی و زیان آوری کارها در متناسب سازی حقوق بازنشستگان لحاظ گردد چراکه یکسری از مشاغل عنوان سخت و زیان آور دارند که باید در اجرای طرح همسان سازی به آنها امتیاز داده گردد. در غیر این صورت تضییع حق افراد است. ما نیز در این باره خواهان بازنگری هستیم.

او گفت: اگر بخواهیم 4درصد سخت و زیان آوری را که در واقع 8 درصد است، تبدیل به سابقه کنیم سه تا 4 سال به سابقه کار این افراد اضافه می گردد و در صورتی که این سوابق لحاظ گردد، بخشی از مسائل این افراد مرتفع می گردد.

کریمی اضافه کرد: موضوع دیگر بحث همسان سازی موضوع اختصاص ردیف بودجه است. در حال حاضر جامعه بازنشسته کشور نگران تامین اعتبار اجرای این طرح در سنوات آینده است که مبادا دولت های بعدی بخواهند جلوی رویه همسان سازی را بگیرند. بنابراین برای اینکه خیال بانشسته ها راحت باشد این طرح نیازمند تامین اعتبار در بودجه سالانه کشور است و باید در لایحه بودجه کشور بعد از سال 1400 برای آن ردیف بودجه اختصاص یابد.

دبیر خانه کارگر قزوین گفت: نمونه این سیاست در افزایش حقوق کارکنان دولت اجرا شده و دولت هر ساله برای افزایش حقوق آنها در لایحه بودجه کشور تامین اعتبار می نماید.

این فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی با انتقاد از تبعیض در پرداخت عیدی، سنوات و حق مسکن بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: پرداخت عیدی و سنوات کارمندی به کارگران بازنشسته تامین اجتماعی اجحاف و تبعیض در حق بازنشستگان تامین اجتماعی است و در این زمینه نیز بازنشستگان از وزیر کار انتظار افزایش عیدی سنوات دو برابری و حق مسکن همانند شاغلان را دارند.

کریمی درباره افزایش حق مسکن بازنشسگان گفت: اخیرا حق مسکن شاغلین به 300 هزار تومان افزایش یافته است هرچند که این مبلغ با گرانی های افسارگسیخته مسکن به اندازه شارژ یک آپارتمان نیست با این حال بازنشستگان خواهان افزایش حق مسکن خود به اندازه کارگران شاغل هستند.

وی اضافه کرد: بازنشستگان در طول سال به عنوان کارگر حقوق می گیرند به همین دلیل انتظار می رود که همانند کارگران عیدی، سنوات و سایر مزایا را دریافت نمایند اما اینگونه نیست و کارگران بازنشسته مانند کارمندان معادل پایه حقوق شان عیدی دریافت می نمایند.

کریمی گفت: در این مورد می توان گفت که بازنشستگان تامین اجتماعی تا دیروز کارگر بودند اما امروز برای دریافت عیدی، کارمند دولت به حساب می آیند. در عین حال این شیوه اجحاف و تبعیض در حق بازنشستگان تامین اجتماعی است و باید این افراد که هرکدام سالها برای این کشور زحمت کشیده اند حداقل عیدی دو برابر حقوق را دریافت نمایند تا شاید مشکل حقوق کمی که در طول سال دریافت می نمایند تا حدی جبران گردد.

این فعال کارگری اضافه کرد: سال هاست که فعالان کارگری و بازنشسته این مطالبه را مطرح می نمایند اما هیچ واکنشی از سوی مقامات به این خواسته دیده نشده است.

وی گفت: پیگیری بهبود شرایط مالی و جهش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی وظیفه کانون بازنشستگان تامین اجتماعی است که متاسفانه در این زمینه عکس العمل لازم از سوی کانون مشاهده نمی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1064

به "تبعیض در پرداخت عیدی، سنوات و حق مسکن بازنشستگان ، نقدها بازنشستگان به نحوه اجرای همسان سازی حقوق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعیض در پرداخت عیدی، سنوات و حق مسکن بازنشستگان ، نقدها بازنشستگان به نحوه اجرای همسان سازی حقوق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید