برگزاری جشن نوروز در سفارت ایران در تاجیکستان

به گزارش گروه سرگرمی، خبرگزاری خبرنگاران- مراسم جشن نوروز 1400 در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان برگزار گشت.

برگزاری جشن نوروز در سفارت ایران در تاجیکستان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مراسم جشن نوروز 1400 در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با حضور سفیر، کارمندان سفارت و خانواده های آنها، ایرانیان مقیم، نمایندگان وزارت امور خارجه تاجیکستان، رئیس خبرنگارانن بانک و چهره های فرهنگی و هنری این کشور برگزار شد.

در این مراسم آرتیق قادر هنرمند برجسته تئاتر و سینمای تاجیک بعنوان مجری، ضمن تبریک فرا رسیدن نوروز، از اشعار نوروزی و بهاری شاعران تاجیک و ایرانی ابیاتی را قرائت کرد، سپس محمدتقی صابری سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان تقارن ایام شعبانیه با عید نوروز را به حضار در این مراسم و همه ایرانیان و تاجیک ها همچنین مردمان کشور های حوزه نوروز تبریک گفت.

وی از اینکه مراسم جشن نوروز با حضور ایرانیان و تاجیک ها به عنوان دو مردم هم زبان و هم فرهنگ برگزار می شود، ابراز خوشحالی کرد.

سفیر ایران با اشاره به اینکه نوروز میراث نیاکان مشترک ما و پیام آور صلح، دوستی و همزیستی است، گفت: متاسفانه برخلاف پیام و ماهیت نوروز که نو شدن و زندگی توام با صلح و صفا و صمیمیت در کنار یکدیگر است، برخی در جهان به دنبال آتش افروزی و خونریزی هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه با اهتمام و ابتکار جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان که در ثبت جهانی نوروز پیشگام شدند، نوروز مرز های سیاسی را درنوردیده و به عنوان یک رویداد و مناسبت بین المللی به رسمیت شناخته شده است.

سفیر کشورمان از انجام سفر های تاثیر گذار که بین مقامات و مسئولین ایران و تاجیکستان به تازگی اجرا شده، اظهار رضایت کرد و گفت برنامه های مناسبی برای توسعه همکاری های دو کشور در دستور اجرا قرار گرفته است.

محمدتقی صابری در خاتمه سخنان خود ابراز امیدواری کرد به لطف خداوند هر چه زودتر بیماری منحوس کرونا ریشه کن و رفت و آمد های میان کشور ها و از جمله مردم ایران و تاجیکستان برقرار شود.

در این مراسم هنرمندان سرشناس تاجیکستان دولتمند خال، افضلشاه شادی، فیض علی حسن، عبادالله مشرب و فخرالدین ملک ضمن تبریک نوروز به حضار و ابراز امیدواری به رونق دوستی و برادری بین دو ملت ایران و تاجیکستان و توسعه مناسبات همه جانبه، آهنگ هایی را بر اشعار نوروزی و عرفانی حافظ، سعدی، مولوی، جامی، امام خمینی(ره)، لایق شیرعلی و دیگران اجرا کردند.

در این مراسم پیام نوروزی ویدئویی دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به ایرانیان مقیم خارج و ویدیوکلیپ هایی از برنامه های فرهنگی و نوروزی ایران پخش شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1512

به "برگزاری جشن نوروز در سفارت ایران در تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشن نوروز در سفارت ایران در تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید