اعلام آخرین شرایط نسبت توانگری اقتصادی شرکت های بیمه در سال 98

به گزارش گروه سرگرمی، خبرنگاران: بیمه مرکزی آخرین نسبت توانگری اقتصادی شرکت های بیمه در سال های 1391 تا 1398 را خاطرنشان کرد که براساس آن نسبت توانگری بیمه ایران از سطح 4 به سطح 2 ارتقاء پیدا نموده است.

اعلام آخرین شرایط نسبت توانگری اقتصادی شرکت های بیمه در سال 98

به گزارش گروه سرگرمی به نقل از ایبِنا، شرکت های بیمه در اجرای مقررات مصوب شورای عالی بیمه (آئین نامه شماره 69) موظفند توانگری اقتصادی خود را پس از حسابرسی صورت های اقتصادی سالانه، محاسبه و همراه اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی به بیمه مرکزی ارسال نمایند.

به همین دلیل اداره کل نظارت اقتصادی پس از آنالیز و کنترل محاسبات، آخرین شرایط نسبت توانگری هریک از شرکت های بیمه برای سال های 1391 تا 1398 را اعلام نمود:

بیمه مرکزی متذکر شده است که توانگری اعلامی بیمه مرکزی در هر سال، براساس صورت های اقتصادی حسابرسی شده سال گذشته است. همچنین در سال هایی که شرکت بیمه کمتر از سه سال سابقه فعالیت داشته، صرفا سطح توانگری آن درج شده است.

بر این اساس 22 شرکت بیمه آسیا، دانا، البرز، پارسیان، ملت، سامان، نوین، پاسارگاد، کارآفرین، میهن، کوثر، ما، سرمد، تعاون، اتکایی ایرانیان، حکمت صبا، تجارت نو، زندگی خاورمیانه، امید، ایران تعیین، آسماری و اتکایی امین در سطح یک توانگری اقتصادی و 6 شرکت بیمه ایران، معلم، رازی، سینا، دی و آرمان در سطح دو توانگری اقتصادی قرار دارند. این در حالی است که توانگری اقتصادی هیچ شرکتی در سطح 2، 3 و 4 توانگری اقتصادی قرار ندارد. البته در فهرست اعلام شده بیمه مرکزی نام شرکت بیمه حافظ که در سال گذشته در سطح چهار توانگری اقتصادی قرار داشت، اعلام نشده است.

شرکت هایی که در سطح یک توانگری و شرایط مطلوب قرار دارند، نسبت توانگری آنها برابر 100 درصد و بیشتر است. این شرکت ها از توانایی کافی جهت ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه گذاران و صاحبان حقوق آنها برخوردارند.

نسبت توانگری اقتصادی سطح دو، بیش از 70 درصد و کمتر از 100 درصد است. مطابق شاخص های تعریف شده سطح دو توانگری به این معناست که شرکت های بیمه توانایی ایفای تعهدات خود را دارند ولی باید برای رسیدن به شرایط مطلوب، شرایط اقتصادی خود را ترمیم و تقویت نمایند. برابر برنامه ریزی انجام شده، بیمه مرکزی از شرکت های مذکور درخواست ارائه برنامه ترمیم شرایط اقتصادی سه ساله و حسب مورد برنامه افزایش سرمایه نموده که پس از آنالیز و تأیید، برای اجرا به شرکت های مشمول ابلاغ می گردد.

نسبت توانگری اقتصادی سطح سه، بیش از 50 درصد و کمتر از 70 درصد است. برابر مقررات موجود، شرکت های بیمه ای که در سطح سه قرار می گیرند، موظفند علاوه بر برنامه ترمیم شرایط اقتصادی، برنامه افزایش سرمایه خود را برای 2 سال اقتصادی آینده(به تفکیک سالانه) تهیه و جهت رسیدگی به بیمه مرکزی ارائه نمایند. این برنامه ها باید به گونه ای باشد که در آن چگونگی ارتقاء سطح توانگری حداقل تا سطح 2 ظرف دو سال آینده را به روشنی نشان دهد.

نسبت توانگری اقتصادی سطح چهار، بیش از 10 درصد و کمتر از 50 درصد است. شرکت هایی که در سطح 4 قرار می گیرند باید برنامه ترمیم شرایط اقتصادی و برنامه افزایش سرمایه خود را برای سال اقتصادی آینده تهیه و جهت رسیدگی به بیمه مرکزی ارائه دهند. برنامه های مذکور باید به گونه ای تدوین شوند که نشان دهند چگونه مؤسسه بیمه سطح توانگری خود را ظرف یکسال حداقل تا سطح 3 ارتقا خواهد داد. علاوه بر این با توجه به سطح توانگری شرکت ها، بیمه مرکزی به استناد ماده 12 آئین نامه توانگری، شرکت های بیمه مشمول را ملزم به انجام بعضی از اقدامات فوری از جمله کاهش صدور بیمه نامه، عدم ارائه پاداش به مدیران و خودداری از سرمایه گذاری در بخش های کم بازده نموده است.

نسبت توانگری اقتصادی سطح پنج، کمتر از 10 درصد است. چنانچه نسبت توانگری مؤسسه بیمه در سطح پنج باشد، بیمه مرکزی مجاز است پروانه فعالیت مؤسسه بیمه را در یک یا چند رشته بیمه ای تعلیق یا ابطال کند.

در راستای اجرای آیین نامه توانگری اقتصادی، بیمه مرکزی به عموم هم وطنان و بیمه گذاران توصیه نموده است به سطح توانگری اقتصادی شرکت های بیمه که توسط بیمه مرکزی تأیید و اطلاع رسانی شده به عنوان یکی از معیارهای انتخاب بیمه گر خود توجه نموده و در عین حال از توجه به سابقه فعالیت و گستره خدمات هر شرکت بیمه، نحوه رسیدگی و پرداخت خسارت و ظرفیت مجاز نگهداری و قبولی ریسک در شرکت های بیمه غفلت ننمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 548

به "اعلام آخرین شرایط نسبت توانگری اقتصادی شرکت های بیمه در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آخرین شرایط نسبت توانگری اقتصادی شرکت های بیمه در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید