ادعای برزیل؛ واکسن اسپوتنیک روسیه حاوی ویروس سرماخوردگی است

به گزارش گروه سرگرمی، به گفته دانشمندان در آژانس ملی نظارت بر بهداشت برزیل (Anvisa)، بعضی از ناقل های واکسن اسپوتنیک وی قابلیت تکثیر دارند و می توانند زیاد شوند در حالی که معمولا نباید این طور باشد.

ادعای برزیل؛ واکسن اسپوتنیک روسیه حاوی ویروس سرماخوردگی است

با تور برزیل ارزان از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

وجود ویروس سرماخوردگی در واکسن می تواند برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند خطرناک باشد

وزارت بهداشت برزیل گزارش داده است که تعدادی از واکسن های کووید اسپوتنیک وی روسیه که به برزیل ارسال شده اند، نسخه زنده ای از ویروس سرماخوردگی عادی داشته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنجلا راسموسن، ویروس شناس در سازمان واکسن و بیماری های عفونی کانادا، گفته است این یافته پرسش هایی را در خصوص درستی فرآیند فراوری به وجود می آورد و می تواند برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند خطرناک باشد.

مشکل ظاهرا یک ناقل ویروس آدنو است که باعث ایجاد بیماری تنفسی می گردد و در شرایط عادی از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده تا تکثیر نگردد. اما می تواند اطلاعات دی ان ای را حمل کند، به این معنی که سلول های انسانی می توانند شاخک پروتئینی ویروس کرونا را به وجود آورند.

اما به گفته دانشمندان در آژانس ملی نظارت بر بهداشت برزیل (Anvisa)، بعضی از ناقل های واکسن اسپوتنیک وی قابلیت تکثیر دارند و می توانند زیاد شوند در حالی که معمولا نباید این طور باشد. دانشمندان گفته اند که این امر می تواند به دلیل یک مشکل فراوریی موسوم به ترکیب مجدد باشد که در آن ویروس آدنوی اصلاح شده ژن های مورد احتیاج برای تکثیر را به دست می آورد.

خانم راسموسن این خطا را بیشتر مساله کنترل کیفیت می داند تا مشکل مربوط به فناوری به کار رفته در ساخت واکسن. او شرح داد: این موضوع برای اغلب مردم احتمالا مساله مهمی نخواهد بود، زیرا آدنو ویروس ها در کل عوامل بیماری زای انسانی مهمی محسوب نمی شوند.

دانشمند کانادایی اضافه کرد: در افرادی که دچار نقص ایمنی هستند... می تواند عوارض جانبی بیشتر و شاید جدی تری داشته باشد. وی در ادامه بر تاثیر این موضوع بر ایمن بودن واکسن تاکید نمود، خصوصا از وقتی که مطالعه ای جدید در مجله لانست اثرگذاری آن را مطمئن و 90 درصد موثر دانست.

موسسه گامالیا روسیه که مسئول فراوری این واکسن است، این گزارش ها را تکذیب کرد. دنیس لوگونوف، معاون مدیر موسسه گامالیا، گفت: اظهاراتی که در مطبوعات خواندم هیچ ارتباطی با واقعیت ندارند. این سخنان واکنشی است به تصمیم برزیل برای ممنوع کردن واردات واکسن روسی به دلیل نگرانی ها بابت خطر های اساسی و نقص های جدی آن.

روسیه همچنین در واکنشی توییتری، گفته است که این تصمیم انگیزه سیاسی دارد: تاخیر های آژانس ملی نظارت بر بهداشت برزیل در تایید اسپوتنیک، متاسفانه ماهیت سیاسی دارند و هیچ ارتباطی با دسترسی به اطلاعات یا علم ندارند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1576

به "ادعای برزیل؛ واکسن اسپوتنیک روسیه حاوی ویروس سرماخوردگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای برزیل؛ واکسن اسپوتنیک روسیه حاوی ویروس سرماخوردگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید