اخلاق پزشکی باید با سیره عملی آموزش داده گردد، افزایش واحدهای درسی بی تاثیر است

به گزارش گروه سرگرمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا با تاکید بر لزوم آموزش اخلاق پزشکی با سیره عملی به دانشجویان گفت: افزایش تعداد واحدهای درسی مرتبط با اخلاق پزشکی تاثیر زیادی بر تقویت آن ندارد.

اخلاق پزشکی باید با سیره عملی آموزش داده گردد، افزایش واحدهای درسی بی تاثیر است

دکتر علی اصغر خالقی در گفت و گو با گروه سرگرمی با بیان این که من فکر نمی کنم افزایش واحدهای اخلاق پزشکی در برنامه آموزشی دانشجویان باعث تقویت آن گردد گفت: ما باید سیره عملی اخلاق پزشکی را ارائه کنیم.ارائه این سیره عملی به تحولی زیربنایی و فرهنگی در جامعه احتیاج دارد.ارائه سیره عملی اخلاق پزشکی چالشی است که ما در دو یا سه دهه اخیر با آن درگیر هستیم.

وی اضافه کرد: استادان باید رفتارهایی از خود نشان دهند که با توجه به رفتارهای آن ها، رعایت اخلاق پزشکی ملکه ذهن دانشجویان گردد. زمانی که من دانشجو بودم، کوچکترین حرکات، سکنات و وجنات استادان در ذهن ما می ماند و این مطالب گاهی تا آخر عمر هم از خاطر پاک نمی گردد، اگر بنا باشد استادان اخلاق مدار نباشند و فرهنگ حاکم بر جامعه اخلاق محور نباشد هر چقدر هم که دروس تئوری را افزایش بدهیم قطع به یقین پیروز نخواهیم شد

این استاد دانشگاه با بیان این که آموزش اخلاق مداری حرفه ای در رشته پزشکی نسبت به دهه شصت و هفتاد خوب نیست گفت: اگر من بخواهم نمره ای به وضعیت فعلی آموزش اخلاق مداری حرفه ای بدهم این نمره قطعا بالا نخواهد بود.

خالقی با اشاره به این که کشورهای غربی در گذشته بیشتر از ایران به مباحث اخلاق پزشکی پرداخته اند گفت: کشورهای غربی سعی کردند اخلاق پزشکی را وارد عملکرد خود نمایند. در دروس اخلاق پزشکی فعلی هم بخشی از مطالب از پروفشنالیسم غیربومی اقتباس شده است، اما من احساس می کنم اگر قرار باشد دروس تئوری هم ارائه گردد این درس ها باید نسخه هایی کاملا بومی شده و عجین شده با ایدئولوژی خومان باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا ادامه داد: جامعه ما تلفیقی از احساسات شرقی، دینی تعیین و حرفه های گوناگون است. بعضی از امور در پزشکی اصلا به مذهب و قوم فرد بیمار ارتباطی ندارد. درمان چیز باارزشی است که قابل معامله با پول نیست؛ مثلا اگر خدای نکرده پزشکی بابت عملکرد خود زیرمیزی بگیرد تمام اصول خود را زیر پا می گذارد نه تاکید بقراط از قدیم چنین چیزی بوده و نه دین ما این موضوع را دستور داده و نه حتی احساسات آدمی اجازه می دهد که بر سر جان کسی معامله کنیم.

وی اضافه کرد: اگر اخلاق پزشکی را با پشتوانه دینی و اعتقادی و علمی رعایت کنیم می توانیم عملکرد حرفه ای پیروزی داشته باشیم. فرهنگسازی بسیار سخت است ولی شدنی است و بیشتر از هر کسی هم از بزرگان و صاحب نظران انتظار می رود که به صورت عملی چنان رفتار نمایند که مثمر ثمر واقع گردد.

این استاد دانشگاه درباره تاثیر رفتار استادان بر دانشجویان گفت: قطعا در ترویج سیره عملی اخلاق پزشکی برگزاری کارگاه ها و دعوت از استادان مشهور به اخلاق مداری موثر است.کوچکترین رفتار استادان، چه مثبت و چه منفی، در ذهن دانشجویان تاثیر می گذارد. وقتی دانشجو به استادی علاقمند باشد سعی می نماید از وی الگوبرداری کند. من به عنوان مدرس دانشگاه نمی توانم توصیه های به دانشجویان داشته باشم که خودم آن ها را رعایت نکنم.

خالقی در خاتمه با تاکید بر تاثیرگذاری استادان بر دانشجویان توضیح داد: اگر استادی یک دوست و مشاور خوب برای دانشجویان باشد می تواند دانشجو را عاقبت بخیر کند. الان بعضی استادان رابطه ای محبت آمیز با دانشجویان دارند این قطعا بر دانشجویان تاثیرگذار است اما استادی که خود را از دانشجویان دور می بیند و تنها ارتباطش با دانشجویان سر کلاس و گاهی با ادبیات غیرمناسب است قطعا نمی تواند مروج رعایت اخلاق پزشکی باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 332

به "اخلاق پزشکی باید با سیره عملی آموزش داده گردد، افزایش واحدهای درسی بی تاثیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخلاق پزشکی باید با سیره عملی آموزش داده گردد، افزایش واحدهای درسی بی تاثیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید