آمریکا: همه نیروهای خارجی باید از لیبی خارج شوند

به گزارش گروه سرگرمی، یک مقام مسؤول در وزارت خارجه آمریکا در تماس با العربیه ابراز عقیده کرد که مذاکرات سیاسی و امنیتی با نظارت سازمان ملل و در چارچوب توافق بین المللی برلین، تنها راه چاره برون رفت از بحران لیبی است.

آمریکا: همه نیروهای خارجی باید از لیبی خارج شوند

به گزارش گروه سرگرمی، به نقل از العربیه، وزارت خارجه آمریکا با تأکید بر ضرورت اخراج تمام مزدوران خارجی از لیبی گفته است، همه بازیگران خارجی باید تجهیزات نظامی خود را از این کشور خارج کنند.

این وزارت همچنین ضمن تقدیر از تلاش های مصر برای برقراری آتش بس که در چارچوب ابتکار قاهره اعلام شد، از همه طرف های درگیر در لیبی خواست تا در مذاکرات گروه 5 + 5 به طور جدی شرکت کنند.

گروه 5+5، گروهی است که در ماه فوریه از پنج عضو ارتش ملی لیبی و پنج عضو از نیروهای دولت الوفاق برای گفت وگو در ژنو با هدف دستیابی به آتش بس دائمی تشکیل شده بود. کار این گروه پس از چند جلسه از مذاکرات به دلیل اختلافات دیدگاه های طرفین نسبت به صلح متوقف شد.

قرار است گروه (5+5) مجددا کار خود را آغاز و برای اعلام آتش بس و مذاکره در ژنو کار خود را از سر گیرد.

سازمان ملل در بیانیه ای از اعلام از سرگیری مجدد فعالیت گروه 5+5 برای برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات استقبال کرد.

اعلامیه استقبال سازمان ملل در حالی مطرح شده که نیروهای الوفاق با هجوم نظامی مناطقی در غرب لیبی را به کنترل خود درآوردند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به حضور نظامی روسیه در منطقه الجفره و سرت گفت، حضور روس ها در این مناطق به پایان دادن بحران لیبی کمک نمی کند.

ضرورت پایان دادن به تعطیلی تاسیسات نفتی

وزارت خارجه آمریکا با تأکید بر اهمیت بخش انرژی برای ثبات لیبی، از همه لیبیایی ها خواست تا بلافاصله به تعطیلی تأسیسات نفتی خود پایان دهند.

وزارت خارجه آمریکا در 11 ژوئن 2020 نیز با فراخوان مجدد برای ایجاد آتش بس در لیبی، تاکید کرد که از پایان دادن به دخالت های خارجی در لیبی حمایت می کند.

این وزارت با تاکید بر موضعی که پیش تر مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده بود، فرایند سیاسی را تنها راه حل برای پایان دادن به بحران لیبی دانست.

مایک پامپئو روز چهارشنبه ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد آتش بس از طرف های لیبی خواست با حسن نیت به گفت وگوها بازگردند.

پامپئو در کنفرانسی خبری گفت: موافقت دولت الوفاق ملی و ارتش ملی لیبی برای بازگشت به مذاکرات ویژه امنیت سازمان ملل متحد گامی خوب و بسیار مثبت است.

او اضافه نمود: نیاز است اکنون مذاکراتی سریع و با حسن نیت انجام شود تا آتش بس برقرار و گفت وگوهای سیاسی لیبی به سرپرستی سازمان ملل متحد از سرگرفته شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1033

به "آمریکا: همه نیروهای خارجی باید از لیبی خارج شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: همه نیروهای خارجی باید از لیبی خارج شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید