کرملین: بازگشت به گروه 7 برای روسیه یک هدف نیست

به گزارش گروه سرگرمی، سخنگوی کاخ کرملین و وزارت خارجه روسیه درباره امکان بازگشت روسیه به ترکیب گروه 7، تأکید کردند: این مسئله به خودی خود یک هدف نیست و آنالیز این مسئله نباید به یک نمایش تبدیل گردد و بعد از توافق جمعی باید پیشنهادات به مسکو ارائه گردد.

کرملین: بازگشت به گروه 7 برای روسیه یک هدف نیست

به گزارش گروه بین الملل گروه سرگرمی به نقل از خبرگزاری تاس، دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که بازگشت به ترکیب گروه 8 به خودی خود برای روسیه یک هدف نیست. به گفته وی، در عین حال این کشور از تماس با هر گروه بین المللی خودداری نخواهد کرد.

وی گفت: بازگشت به گروه 7 یا همان گروه 8 سابق ، به خودی خود برای روسیه یک هدف محسوب نمی گردد. البته در هر صورت مقامات مسکو بر این عقیده هستند که آنالیز مسائل و مسائل جهانی چه در زمینه مسائل امنیتی، ژئوپلیتیکی یا مالی، بدون مشارکت چین و هند و به طور کلی کشورهای تاثیرگذار در روند اوضاع به طور کامل موثر و کارآمد نخواهد بود.

پسکوف اضافه نمود، دیگر گروه های جهانی از جمله، گروه 20 ، برای حل و فصل مسائل و مسائل بین المللی مفیدتر به نظر می رسند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز شب گذشته در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون این کشور تأکید کرد، کشورهای گروه هفت باید موضع گیری واحدی در رابطه با مسئله بازگشت روسیه به ترکیب این گروه اتخاذ نموده و این مسئله را به یک شوی جهانی تبدیل ننمایند.

وی گفت: اگر بخواهیم درباره ترکیب گروه هفت یا هشت صحبت کنیم، مطمئناً ترکیب آن به خودی خود چندان اهمیت ندارد اگر آنها سالی یک بار موضع گیری واحدی درباره بعضی مسائل بین المللی، از تروریسم بین المللی گرفته تا اوضاع در اوکراین، اتخاذ می نمایند، به طور منطقی باید مسئله مشارکت روسیه در ترکیب این گروه هم باید ابتدا بین خود آنها مورد توافق قرار بگیرد. ولی متاسفانه پیش از این در آنالیز مسائل ما با متخصصان بزرگی سر و کار داشتیم، ولی امروز حل و فصل مسائل بین المللی به دست افرادی افتاده که از قوانین مربوط به نمایشات تجاری استفاده می نمایند، در حالی که این مسائل باید در چارچوب اصول دیپلماسی و به طور منطقی و تخصصی آنالیز گردد.

زاخارووا در عین حال تاکید نمود که طرف روسی همیشه حاضر به آنالیز پیشنهادات گروه هفت درباره بازگشتش به ترکیب گروه هشت خواهد بود، اگرآنها چنین مسئله ای را بخواهند. به گفته وی، در شرایط کنونی بسیار مهم است که مواضع کشورهای عضو گروه 7 شنیده گردد و آنها بتوانند در بین خود به توافقی در این زمینه دست یابند. پس از آن پیشنهادات مربوط به طرف روسی ارائه گردد.

لازم به یادآوری است، دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون روسای جمهوری آمریکا و فرانسه یکی دو روز قبل در جریان گفت وگوی تلفنی خود مسئله امکان مشارکت روسیه در نشست سران گروه 8 در سال 2020 را آنالیز کردند.

ترامپ یادآور شده که مخالفتی با بازگشت روسیه به گروه 7 ندارد و میخواهد این مسئله را در نشست سران این گروه که قرار است از 24 الی 26 ماه آگوست (دوم الی چهارم شهریورماه) در فرانسه برگزار گردد با همتایان خود در میان بگذارد. این در حالی است که به عقیده ماکرون، بازگشت روسیه به گروه 8 ، بدون حل و فصل بحران کنونی در اوکراین، اشتباه راهبردی برای گروه 7 خواهد بود. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز یادآور شده است که پیشرفت در تحقق توافقنامه مینسک برای حل و فصل مناقشه نظامی در شرق اوکراین، می تواند شرایط جدیدی برای بازگشت روسیه به ترکیب گروه هشت فراهم کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 282

به "کرملین: بازگشت به گروه 7 برای روسیه یک هدف نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرملین: بازگشت به گروه 7 برای روسیه یک هدف نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید