همه آنچه در خصوص ویتامین دی باید بدانید

به گزارش گروه سرگرمی، ویتامین D چیست؟ ویتامین D که به عنوان ویتامین نور خورشید هم شناخته می گردد، توسط بدن و زمانی که در معرض نور آفتاب قرار گرفته باشد، ساخته می گردد. وجود میزان کافی از این ویتامین در خون، به دلایل متعددی اهمیت دارد. این ویتامین علاوه بر سلامت استخوان و دندان می تواند بدن را در برابر سرطان، دیابت نوع یک و ام اس محافظت کند. ویتامین دی موجب سلامت سیستم ایمنی بدن، مغز و سیستم عصبی می گردد، میزان انسولین خون را تنظیم می نماید و موجب کنترل دیابت می گردد، عملکرد ریه ها و سلامت قلبی و عروقی را حمایت می نماید و بر روی ژن هایی که در رشد سرطان نقش دارند، اثر می گذارد. اگر دوست دارید بدانید علائم کمبود ویتامین D چیست و مهم ترین منابع ویتامین دی چه غذاهایی است این مقاله را تا سرانجام بخوانید.

همه آنچه در خصوص ویتامین دی باید بدانید

ویتامین D چیست؟

ویتامین D برخلاف اسمش نوعی هورمون اولیه است و در واقع ویتامین نیست. چون ویتامین ها موادی هستند که بدن نمی تواند آنها را فراوری کند و باید به وسیله رژیم غذایی دریافت شوند. ولی ویتامین دی با جذب نور خورشید، در بدن فراوری می گردد.

ویتامین دی برای استحکام و سلامت استخوان های بدن و دندان ها ضروری است. ویتامین D را می توانید با یاری نور خورشید و توسط پوست بدن و یا به وسیله رژیم غذایی دریافت کنید تا با یاری به جذب کلسیم، از استخوان هایتان محافظت کند. همه ما خوب می دانیم که کلسیم برای سلامت استخوان و دندان تا چه اندازه ای اهمیت دارد، ولی شاید این نکته کمی مورد بی توجهی قرار گرفته باشد که بدون وجود ویتامین دی کافی در بدن، جذب کلسیم به راحتی انجام نمی گردد. پس کمبود کلسیم و ویتامین دی به هم مرتبط هستند. خصوصاً در اوایل کودکی که رشد استخوان ها و بزرگ شدنشان به سرعت انجام می گیرد، کلسیم مهم تر می گردد. گفته می گردد میزان کافی ویتامین دی به جذب فسفات هم یاری می نماید.

کمبود ویتامین دی به این معنی است که استخوان های بدن شما محافظت و حمایت کافی برای رشد و تراکم بیشتر را دریافت نمی نمایند. با توجه به مطالعاتی که اخیراً اجرا شده است، 20 درصد از افراد بزرگ سال و حدود 15 درصد از نوجوانان دچار کمبود ویتامین دی هستند.

سنین قبل از سی سالگی، بهترین زمان است که استخوان های بدن بیشترین تراکم لازم را بسازند. بعد از این سن، یعنی همان سی سالگی تراکم استخوان ها کم می گردد و حفظ تعادل و همچنین قدرت ماهیچه ها را تحت تأثیر قرار می دهند. به همین دلیل است که با بالا رفتن سن، خطر پوکی استخوان و شکستگی آنها در اثر زمین افتادن بالا می رود. بعد از 30 سالگی مصرف و جذب ویتامین دی همچنان صندلی مهم خود را حفظ می نماید چرا که ضروری است این اطمینان را به شما بدهد تا با پا گذاشتن به سن می تواند تراکم استخوانتان را حفظ کند.

ویتامین D در افراد بالای 60 سال خطر افتادن به دلیل از دست دادن تعادل و ضعف عضلات که از علائم کمبود ویتامین دی هستند، را کاهش می دهد. باید بدانید در این افراد افتادن بر روی زمین یک عامل ریسک پذیر برای شکستن استخوان محسوب می گردد. برای معین دز مناسب مصرفی به صورت قرص ویتامین دی باید همراه با تست خون، به پزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث کاهش ویتامین دی می گردد؟

ویتامین دی در مواد غذایی یافت می گردد ولی مقدار آن اندک است و این معنا را دارد که مقدار لازم ویتامین دی برای بدن تنها به وسیله رژیم غذایی تأمین نمی گردد. منبع اصلی ویتامین دی نور خورشید این و در ماه های سرد سال که شاید با توجه به موقعیت جغرافیایی نور آفتاب کمتر باشد، بسیار مهم است که مقدار زیادی از ویتامین مورد احتیاج خود را با استفاده از مکمل ها دریافت کنید. به همین دلیل است که در بسیاری از شهرهای بارانی و ابری خصوصاً در فصل زمستان، ساکنین شهر از دچار کمبود ویتامین هستند.

چه افرادی در خطر ابتلا به کمبود ویتامین دی هستند؟

بعضی از افراد جامعه نسبت به دیگران آسیب پذیرتر هستند و ممکن است بیشتر از آنها به کمبود ویتامین دی مبتلا بشوند. این عبارت اند از: نوزادان، بچه ها زیر 4 سال، خانم های باردار و شیرده، افراد بالای 65 سال، افرادی در معرض کم نور خورشید قرار دارند و اغلب پوست خود را در برابر آفتاب می پوشانند و در اغلب اوقات در خانه هستند و افرادی که پوست های تیره تری دارند.

این نکته را باید ذکر کرد که بچه ها زیر 6 ماه نباید در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرند و بهتر است در ماه های فروردین تا شهریور این توصیه ها را برای نوزاد خود جدی بگیرید:

  • استفاده از لباس مناسب مانند کلاه و عینک آفتابی
  • زیر سایه بمانید
  • از کرم ضد آفتاب مخصوص استفاده کنید

بیشتر بدانید: راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

علاوه بر اهمیت مصرف ویتامین دی در بارداری، برای اینکه مطمئن شوید فرزند زیر 5 سالتان میزان مورد احتیاج ویتامین دی را دریافت نموده اند، از مکمل های دارویی استفاده کنید.

ویتامین دی در چه غذاهایی است؟

همان طور که همه می دانید و پیش از این نیز گفته شد، منبع اصلی ویتامین دی نور خورشید است. با وجود اینکه ویتامین دی مورد احتیاج بدن را به سختی می توان تنها از مصرف مواد غذایی جذب کرد، ولی بهتر است مواد غذایی و خوراکی هایی را که دارای میزان بالایی از این ویتامین هستند را بشناسید و بدانید ویتامین دی در چیست. این خوراکی ها شامل ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین و شاه ماهی، مواد غذایی غنی شده با ویتامین دی مانند لبنیات غنی، آب پرتقال، شیر سویا، غلات، پنیر و زرده تخم مرغ هستند که به عنوان منابع ویتامین دی در طب سنتی هم شناخته می شوند.

خرید انواع ماهی، میگو و خاویار از سوپرمارکت دیجی کالا

آنچه در خصوص ویتامین دی اهمیت دارد، دانستن این نکته است که لزومی ندارد صبر کنید تا به کمبود ویتامین دی مبتلا شوید تا بعد از آن به فکر تأمین میزان مورد احتیاج و یا مصرف مکمل و قرص های دارویی حاوی ویتامین دی و یا آمپول ویتامین دی بیفتید. بهتر است مصرف این قرص ها را به صورت مداوم و به میران ماهی یک عدد مصرف کنید. البته دز مصرفی شما به میزان ویتامین موجود در بدنتان دارد و بهتر است برای اطمینان خاطر، آزمایش خون دهید. این میزان با توجه به سن، نوع پوست و حتی بیماری های دیگری که ممکن است وجود داشته باشد، متغیر است.

مصرف ویتامین D برای بچه ها زیر 5 سال ضروری است و باید به طور مرتب تأمین گردد. برای اینکه از نور خورشید استفاده کنید،

قرار دریافت در زیر نور آفتاب باید در شرایطی اتفاق بیفتد که دست و پاها نور آفتاب را دریافت نمایند. ماه های فروردین تا شهریور و ساعات 11 صبح تا 3 بعد از ظهر برای ایدئال است. پس بهتر است برای دریافت نور کافی خود به استخرهای روباز مراجعه کنید. نمی توان به طور دقیق گفت که چه مدت زمان برای دریافت ویتامین دی کافی است، چرا که جذب آن به فاکتورهای مختلفی مانند رنگ پوست و مقدار سطح پوستی که در برابر آفتاب قرار گرفته است، بستگی دارد ولی به طور متوسط برای فراوری میزان کافی از ویتامین دی، زمانی که سطح زیادی از پوست در برابر نور خورشید قرار گیرد، 5-10 دقیقه و 2-3 بار در هفته کفایت می نماید که این میزان در زمستان متغیر است. مراقب باشید دچار آفتاب سوختگی نشوید. مدت زمان قرمز شدن پوست و سوختگی هر فرد هم با دیگری متفاوت است چون حساسیت ها متنوع هستند.

همچنین نباید مدت زمان زیادی را زیر آفتاب بمانید چون می تواند سلامت شما را تهدید کند. اشعه ماورای بنفش رسیده از خورشید، برای سلامتی مضر است و در صورتی که مدت زمان طولانی را زیر آفتاب سپری کنید، آسیب رسان است. اگر می خواهید از فواید نور آفتاب استفاده کنید، هرگز بدون استفاده از کرم و لوسیون ضد آفتاب و دارای SPF کافی، زیر نور نروید. این میزان اس پی اف باید حداقل به میزان 15 باشد تا بتواند از اشعه ماورای بنفش محافظت کند. نباید فراموش کنید که اگر در یک دوره مدت زمان بیشتری را بدون استفاده از محصولات ضد آفتاب زیر نور خورشید قرار بگیرید، خطر ابتلا به سرطان پوست در شما افزایش می یابد.

البته باید بدانید که اگر درون خانه نشسته اید و نور خورشید از پشت پنجره به شما می تابد، باز هم ویتامین دی کافی دریافت نمی گردد. اشعه ماورای بنفش نوع بی که برای ساخت ویتامین دی در بدن مورد احتیاج است، از شیشه رد نمی گردد.

دو نوع مهم از ویتامین D در غالب ویتامین دی 2 و دی 3 شناخته شده اند. دی 2 توسط گیاهان فراوری می گردد و ویتامین دی 3 نوعی از ویتامین است که پوست زمانی که در برابر میزان کافی از نور خورشید قرار گرفته باشد، فراوری می نماید. مطالعات نشان می دهند که ویتامین D3 به طور کلی از D2 راحت تر جذب می گردد و بهتر است به عنوان مکمل استفاده گردد. این نوع از مکمل ها برای افرادی که گیاهخوار هستند هم مناسب است.

بیشتر بخوانید: ویتامین D3 چیست و چه نقشی در سلامتی دارد

منبع: زندگی امروز
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 368

به "همه آنچه در خصوص ویتامین دی باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه در خصوص ویتامین دی باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید