هشدار جدی ایران به آمریکا؛ مسئولیت عواقب اقدامات جنگ طلبانه بر عهده آمریکاست

به گزارش گروه سرگرمی، خبرنگاران : نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت نسبت به هرگونه ماجراجویی نظامی آمریکا در خلیج فارس هشدار داد.

هشدار جدی ایران به آمریکا؛ مسئولیت عواقب اقدامات جنگ طلبانه بر عهده آمریکاست

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک روز چهارشنبه طی نامه ای به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل بیان کرد که ماجراجویی نظامی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان، به ویژه در هفته های اخیر افزایش یافته است.

در این نامه آمده است: آمریکا علاوه بر اعزام سلاح های پیشرفته و بسیار پیچیده به این منطقه در چند هفته گذشته، به انجام بعضی اعمال تحریک آمیز نظامی نیز مبادرت نموده است که از جمله شامل به پرواز در آوردن تعدادی از بمب افکن های راهبردی دوربرد خود در روزهای اخیر بر فراز خلیج فارس می باشد.

نمایندگی ایران افزوده است: به موازات این تحرکات، مقامات آمریکا نیز کماکان به ارائه اطلاعات جعلی، ایراد اتهامات بی اساس و بیانات تهدید کننده و تحریک آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داده اند و مجموع اینگونه اقدامات ستیزه جویانه این کشور، محیط امنیتی پیشاپیش پرتنش این منطقه بسیار حساس را وخیم تر ساخته است.

در این نامه اضافه شده است: این اقدامات جنگ طلبانه اگر کنترل نگردد، می تواند تنش را به سطح هشدار دهنده ای افزایش دهد و بدیهی است که مسؤولیت کامل تمام عواقب آن نیز بر عهده آمریکا خواهد بود.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران همچنین با هشدار نسبت به اقدامات یادشده آمریکا، تأکید نموده است ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال درگیری نیست، لیکن توانایی و عزم قاطع آن برای حفاظت از مردم خویش، دفاع از امنیت، حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع حیاتی خود و همچنین پاسخ قاطع به هر گونه تهدید یا استفاده از زور علیه ایران نباید دست کم گرفته گردد.

در انتها این نامه نیز آمده است: از آنجاکه چنین ماجراجویی نظامی در تضاد آشکار با اهداف و اصول سازمان ملل بوده و دارای آثار جدی بر صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است، از شورای امنیت انتظار می رود آمریکا را وادار سازد به اصول و قواعد حقوق بین الملل پایبند باشد و این اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز پنجشنبه در واکنش به تحرکات نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس توضیح داد که ایران به دنبال جنگ نیست ولی در دفاع از مردم، امنیت و منافع ملی خود درنگ نخواهد نمود.

ظریف در پیامی توئیتری نوشت: به جای مبارزه با کرونا در آمریکا، دونالد ترامپ و همراهانش میلیاردها دلار را برای به پرواز درآوردن (بمب افکن های) بی52 و اعزام ناوگروه به منطقه ما به باد می دهند. اطلاعات به دست آمده از عراق حاکی از توطئه ای برای ساخته و پرداخته کردن بهانه ای برای جنگ است.

وی در ادامه تاکید نمود: ایران به دنبال جنگ نیست اما آشکارا و بی درنگ از مردم، امنیت و منافع حیاتی خود دفاع خواهد نمود.

پیش از این نیز ظریف در گفت و گوی تلفنی همتای قطری عواقب هرگونه ماجراجویی را برعهده آمریکا خوانده بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1389

به "هشدار جدی ایران به آمریکا؛ مسئولیت عواقب اقدامات جنگ طلبانه بر عهده آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار جدی ایران به آمریکا؛ مسئولیت عواقب اقدامات جنگ طلبانه بر عهده آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید