مروری بر اقدامات یکساله شورای شهر تهران ، از مشخص شرط سنی برای پست ها تا مشخص تکلیف ساختمان های شهرداری

به گزارش گروه سرگرمی، مجوز به شهرداری تهران جهت مساعدت به سیل زدگان سه استان ، افزایش انتصاب جوانان در تصدی پست های مدیریتی، الزام شهرداری تهران برای انجام اقدامات لازم جهت تاب آوری شهر برای پیشگیری و کاهش آلودگی ناشی از کرونا ویروس و ... از مهمترین مصوبات شورای شهر تهران در سال 98 بود که سخنگوی شورای شهر تهران به تشریح آن و بعضی از مصوبات شورا پرداخت.

مروری بر اقدامات یکساله شورای شهر تهران ، از مشخص شرط سنی برای پست ها تا مشخص تکلیف ساختمان های شهرداری

جهت دریافت خدمات نوسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علی اعطا ضمن تشریح مهم ترین مصوبات شورای شهر تهران در سال 98 گفت: در سالی که گذشت 225 مصوبه در شورای شهر تهران به تصویب رسید که یکی از آنها با توجه به وقوع سیل در استان های گلستان، لرستان و خوزستان در همان روزهای ابتدایی سال 98 تحت عنوان مجوز به شهرداری تهران جهت مساعدت به سیل زدگان استان های گلستان، لرستان و خوزستان بود که بر اساس آن شهرداری می بایست تا سقف ده میلیارد تومان به مناطق سیل زده یاری می کرد.

وی ادامه داد: طرح ساماندهی مراکز آموزش علمی-کاربردی شهرداری تهران، سازمان ها، شرکت ها و مؤسسات یکی دیگر از مصوباتی بود که در نیمه اردیبهشت ماه سال گذشته در شورای شهر تهران به تصویب رسید در آن جلسه به درخواست اعضاء مقرر شد در راستای چابک سازی و ساماندهی تشکیلات شهرداری، به جای فعالیت 9 مرکز آموزش علمی - کاربردی، حوزه های ایمنی و آتش نشانی و حمل ونقل و ترافیک، چهار مرکز در مراکز علمی آموزشی شهرداری، فعالیت خود را ادامه دهند. به این ترتیب در کنار مراکز آموزشی علمی - کاربردی حوزه های ایمنی و آتش نشانی وحمل ونقل و ترافیک، دو حوزه فرهنگی، اجتماعی و فناوری، نوسازی و شهر هوشمند نیز می توانند در چهار مراکز آموزشی شهرداری فعالیت خود را ادامه دهند.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به تصویب طرح الزام شهرداری تهران به شناسایی، ساماندهی، تهیه شیوه نامه و اصلاح تابلوهای راهنمای مراکز تاریخی و گردشگری در روز هفتم خرداد ماه سال گذشته گفت: آنالیز تابلو ها و اصلاح آن برای استفاده گردشگران از مراکز تاریخی و تفریحی شهرداری امری ضروری به نظر می رسد زیرا سهم تهران با توجه به ظرفیت بالقوه موجود در جذب گردشگران نسبت به بقیه شهرها کمتر است و به نظر می آمد با ساماندهی تابلو ها بسیاری از مسائل گردشگران در این حوزه برطرف و علاقه مندان می توانند در شناسایی این اماکن پیروز باشند.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مصوبات شورا با توجه به تصمیم به برگزاری انتخابات شورایاری ها در سال 98 مصوبه ای تحت عنوان اصلاح موادی از مصوبه تشکیل انجمن های شورایاری شهر تهران بود، افزود: مطابق اصلاحات اجرا شده اجازه هرگونه فعالیت سیاسی و اقتصادی از شورایاران گرفته شد و ما به طور معین قید کردیم که آنها حق دخالت در امور اجرایی، اداری و اقتصادی شهرداری، شورای شهر، مدیریت محله و سایر سازمان ها را نخواهند داشت که در ادامه به همین منظور در روزهای سرانجامی خرداد ماه سال گذشته آیین نامه اجرایی انتخابات پنجمین دوره شورایاری های شهر تهران به تصویب رسید و سرانجام انتخابات شورایاران را نیز با همکاری دولت، مجلس و... برگزار کردیم.

اعطا تاکید نمود: گزارش تفریغ بودجه سال 1396 شهرداری تهران و گزارش تلفیقی حسابرسی از عملکرد اقتصادی (حساب درآمد و هزینه) شهرداری تهران برای سال اقتصادی منتهی به سال 93 نیز از جمله دیگر مواردی بود که در سال 98 به تصویب رسید.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با اشاره به تصویب طرح الزام شهرداری تهران به معین تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی سرانجام کار کلیه ساختمان ها در تملک شهرداری تهران در تیر ماه سال گذشته اضافه نمود: در آنالیز های اجرا شده معین شد که تعداد قابل توجهی از ساختمان های در تملک شهرداری تهران سازمان ها، شرکت ها و موسسات تابعه و پروژه های مشارکتی یا بدون دریافت پروانه عملیاتی ساختمانی ساخته شده اند و یا پس از اتمام عملیات ساختمانی، گواهی های لازم برای آن ها صادر نشده است. شهرداری تا پیش از این خود را مکلف به اخذ پروانه های ساختمانی نمی دانسنت و به همین علت برای ساختمان های در تملک شهرداری پروانه دریافت نمی شد؛ اما حالا با این مصوبه همه ساختمان ها از جمله املاک متعلق به شهرداری باید سرانجام کار بگیرند.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین اهداف شورا در دوره پنجم، استفاده از نیروهای جوان در پست های مدیریتی بود، توضیح داد: از این رو در روزهای سرانجامی شهریور ماه سال گذشته افزایش انتصاب جوانان در تصدی پست های مدیریتی و ارتقای سهم و نقش آنان در مدیریت شهرداری تهران به تصویب رسید و براساس آن شهرداری تهران موظف شد به منظور بهره گیری از ظرفیت زنان و جوانان توانمند، در انتصابات آینده خود حداقل 50 درصد از عناوین پست های مدیریت، سطوح ارشد (تا سن 45 سال)، میانی (تا40 سال)، پایه (تا 35 سال) و عملیاتی (زیر30 سال) را با رعایت آیین نامه طبقه بندی مشاغل مصوب شهرداری تهران و با اولویت نیروی انسانی موجود و در نظر دریافت شایستگی های مدیریتی و شرایط عمومی، از میان نیروهای جوان منصوب کند.

اعطا با اشاره به تصویب سند جامع سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تهران اضافه نمود: بسترسازی برای بهره گیری موثر از قابلیت های شهر و شهرداری تهران به وسیله تسهیل جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و مشارکت های عمومی- خصوصی از جمله اهداف تصویب این مصوبه بوده است. در این مصوبه نحوه سرمایه گذاری، نحوه شناسایی و جذب سرمایه گذار، تضامین مورد احتیاج و غیره نیز پیش بینی شده است.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران، اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز مبتنی بر ارزش اکولوژیکی درختان، استفاده از ظرفیت همکاری و مشارکت شهرداری تهران در حمایت از مشاغل خانگی تولیدی در معرض آسیب و نحوه محاسبه و دریافت عوارض صدور پروانه ساختمانی نظارت فنی و عوارض استفاده موقت در شهر تهران از جمله دیگر مصوباتی بود که در سال گذشته به تصویب رسید.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با اشاره به تصویب بودجه شهرداری در سال 99 افزود: یکی از مواردی که هر ساله در روزهای سرانجامی در دستور کار شورای شهر تهران قرار می گیرد، آنالیز بودجه سال آینده است. به همین منظور آنالیز بودجه سال 99 شهرداری تهران در دستور کار نهاده شد و پس از چندین جلسه بحث و آنالیز، جمع کل منابع و درآمدهای پیش بینی شده در بودجه سال آینده شهرداری تهران 35 هزار و 74 میلیارد و 418 میلیون و 200 هزار تومان پیش بینی شد که از این مبلغ 15 هزار و 955 میلیارد و 432 میلیون و 200 هزار تومان مربوط به درآمدهای ناشی از عوارض عمومی، عوارض اختصاصی و بهای خدمات و همچنین درآمدهای حاصل از مؤسسات انتفاعی شهرداری است.

وی با بیان اینکه متأسفانه در روزهای سرانجامی سال شاهد بروز و شیوع ویروس کرونا در پایتخت بودیم، گفت: اعضای شورای شهر تهران با وجود اینکه در زمان شیوع کرونا در حال آنالیز بودجه سال99 شهرداری تهران بودند؛ اما اتخاذ تصمیماتی در راستای کنترل شیوع این بیماری را فراموش نکردند و طرح دو فوریت الزام شهرداری تهران برای انجام اقدامات لازم جهت تاب آوری شهر برای پیشگیری و کاهش آلودگی ناشی از کرونا ویروس از سوی اعضای شورای شهر به تصویب رسید و بودجه ای 10 میلیاردی برای مقابله با کرونا از سوی شهرداری تهران به این موضوع اختصاص یافت.

اعطا با اشاره به دیگر مصوبات شورای شهر در این راستا گفت: همچنین در راستای ارایه تسهیلاتی به شهروندان تهرانی در شرایط شیوع کرونا لایحه مساعدت و حمایت از مؤدیان و شهروندان به دلیل شیوع ویروس کرونا به تصویب رسید که با تصویب این لایحه مهلت پرداخت عوارض شهرداری تا سرانجام اردیبهشت ماه سال 99 تمدید شد.

سخنگوی شورای شهر تهران تاکید نمود: همچنین پیشنهاد کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران مبنی بر ارائه مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی برای املاکی که فرم اعلام عوارض آنها تا سقف 200 میلیون تومان است، بر اساس محاسبات سال 98 تا سرانجام اردیبهشت ماه سال 99 به منظور ارائه تسهیلات به شهروندان در پی شیوع ویروس کرونا به تصویب رسید.

اعطا توضیح داد: در ادامه مصوبات کرونایی شورای شهر تهران، طرح اعطای مجوز به شهرداری تهران برای اخذ تعهد از مالکین(ذی نفعین) پروژه های ساختمانی برای ارایه تاییدیه نمای ساختمان به منظور کاهش ترددهای غیر ضروری متقاضیان حوزه شهرسازی در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا به تصویب رسید که براساس این طرح برای پرونده های شهرسازی که تمامی اسناد و مدارک صدور پروانه ساختمانی را ارائه کردند و صرفاً در انتظار تأییدیه نمای ساختمان هستند با اخذ تعهدات قانونی سه ماهه پروانه ساختمانی صادر می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 769

به "مروری بر اقدامات یکساله شورای شهر تهران ، از مشخص شرط سنی برای پست ها تا مشخص تکلیف ساختمان های شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر اقدامات یکساله شورای شهر تهران ، از مشخص شرط سنی برای پست ها تا مشخص تکلیف ساختمان های شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید