تور هند ارزان: راهنمای سفر به جیپور، هند

به گزارش گروه سرگرمی، شهر تاریخی جیپور، مرکز استان راجستان، یکی از معروف ترین و پرزرق وبرق ترین مقصدهای گردشگری در هند و تور هند است. خیابان های پرجنب وجوش رنگارنگ این شهر، ترکیبی از معماری های سنتی و مدرن است. هر گوشه ای که نگاه کنید، نشانی از فرهنگ غنی و قدیمی راجستان را پیدا می کنید. شکوه و عظمت گذشته جیپور را به زیبایی می توانید در کاخ های باشکوه و معبدهای قدیمی اش ببینید.

تور هند ارزان: راهنمای سفر به جیپور، هند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ارزان ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

این شهر جاذبه های تاریخی فراوانی دارد که هر کدام از آن ها یک شاهکار بی نظیر معماری هستند. به غیر از جاذبه های تاریخی، دیدنی های متعددی در جیپور در انتظار جهانگردان است.

این شهر برای خرید کردن هم بسیار مناسب است و فرصت های زیادی برای خرید دارد. بیش از همه، بازارهای محلی و رنگارنگ آن مورد توجه جهانگردان قرار می گیرد و فرصتی عالی برای آشنایی با سبک زندگی سنتی و محلی در راجستان است.

تور هند

در این راهنمای سفر، با شهر صورتی هند، بیشتر آشنا می شوید. این راهنمای سفر شامل جاذبه های جهانگردی، آب وهوا، برترین زمان سفر و هزینه های سفر به جیپور است.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | برترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

جیپور در منطقه زمانی UTC/GMT +5:30 واقع شده است و یک ساعت از تهران جلوتر است.

زبان رسمی

هندی

واحد پول

روپیه هند

کد کشور

+91

شماره های اضطراری

پلیس 100

آمبولانس 102

آتش نشانی 101

جهت رانندگی

چپ

شرایط آب و هوا

آب وهوای جیپور، گرم و نیمه خشک است. به طور میانه، سالانه بیش از 625 میلی متر بارندگی دارد، ولی بیشترین بارندگی بین ماه های ژوئن و سپتامبر است. دمای هوا در تابستان از آوریل تا اوایل جولای بسیار بالا است و میانگین دمای هوای روزانه به 30 درجه می رسد. در فصل بارندگی یا مانسون، باران و طوفان های بارانی شدید به وفور اتفاق می افتاد، ولی سیل رایج نیست. ماه های زمستانی نوامبر تا فوریه هوایی ملایم و مطبوع دارند و میانگین دمای هوا بین 10 تا 15 درجه است. در این فصل میزان رطوبت بسیار کم یا صفر است و جریان های هوای سرد، دمای هوا را گاهی به صفر درجه هم می رساند.

برترین زمان برای سفر

جیپور در منطقه خشک و نیمه بیابانی واقع شده است که دارای سه فصل متمایز است. فقط یک فصل از سال برای مسافرت مناسب است، بنابراین قبل از سفر به هند و جیپور، ضروری است که به دقت در خصوص زمان سفرتان تصمیم بگیرید و برنامه ریزی کنید. سه فصل متمایز جیپور عبارت اند از زمستان گرم و خشک، تابستان و بهار بسیار گرم و یک فصل کوتاه ولی شدید مانسون. در کمل تعجب، برترین زمان برای سفر به جیپور در ماه های زمستانی است، یعنی از اوایل نوامبر تا فوریه و این فصل، شلوغ ترین فصل جهانگردی در جیپور است.

برترین زمان برای سفر به جیپور از نظر آب وهوا

آب وهوا مهم ترین عامل برای معین زمان سفر به جیپور است. تا جایی که برایتان امکان پذیر است، هرگز تابستان های بلند و گرم جیپور یعنی از مارس تا جولای را برای سفر به این شهر انتخاب نکنید. در این فصل دمای هوای روز تا 45 درجه هم می رسد. این گرمای هوا با غبار و آلودگی هوا در کنار هم، شرایط غیرقابل تحملی را ایجاد می نماید که اصلا برای سفر مناسب نیست و بدترین فصل سال برای سفر است. با وجود این اگر تصمیم گرفتید که تابستان به هند سفر کنید، حتما اتاق هایی را رزرو کنید که سیستم های خنک نماینده و تهویه مطبوع داشته باشند. حتما در طول روز میزان کافی آب بنوشید تا بیمار نشوید.

ماه های زمستانی یعنی از نوامبر تا فوریه، برترین زمان سال برای سفر به جیپور است. در این فصل، هوا خشک، گرم و آفتابی است. از آنجایی که فصل اوج جهانگردی در جیپور است، قیمت هتل ها و اقامتگاه ها به بیشترین میزان خود می رسد و بسیاری از هتل های مشهور، اصلا اتاق خالی ندارند. در اواسط زمستان، جیپور شب های خنکی دارد و دمای هوا تا 5 درجه بالای صفر کاهش می یابد و در کمال تعجب به لباس های گرم احتیاج پیدا می کنید.

فصل مانسون در جیپور

مانسون پاییزی زمانی تشکیل می شود که تابش آفتاب شدید تابستانی منطقه خشک بیابان ثار را گرم می نماید و محدوده ای با فشار کم ایجاد می نماید. این منطقه که دارای فشار کم است، هوا را از سمت دریای عرب به سمت خود می کشد؛ هوایی که رطوبت بالایی دارد و این رطوبت به خاطر بخار آب برخاسته از دریا است. وقتی هوای رطوب بر فراز منطقه سرد می شود، ابرهای متراکمی تشکیل می شوند و بارندگی های مانسون را ایجاد می نمایند.

تغییر در جهت وزش باد، ابتدای مانسون در ماه جولای را برای جیپور و شمال هند تعیین می نماید. برخلاف سایر منطقه ها هند، باران های مانسون در جیپور، در ساعت آخر روز اتفاق می افتد در نتیجه فرصتی برای جهانگردان فراهم می شود که در ساعت ابتدایی روز، به گشت وگذار بپردازند. راجستان برترین منطقه هند برای سفر در مانسون است، ولی در مجموع کل هند در این فصل بسیار مرطوب است و بهتر است که از سفر در این فصل اجتناب کنید.

فستیوال های جیپور چه زمانی برگزار می شوند؟

یکی از دلایلی که باعث می شود جهانگردان به جیپور سفر نمایند، شرکت در فستیوال های متعدد آن است. دو فستیوال مهم و مشهور در جیپور برگزار می شود یکی فستیوال فیل و دیگری فستیوال بادبادک. فستیوال فیل، جشنی برای گرامیداشت این حیوانات مجذوب کننده است. فیل ها برای این مراسم به زیبایی رنگ آمیزی می شوند و از خیابان ها عبور می نمایند. چوگان فیل ها و پایکوبی فیل ها از دیگر رویدادهای خاص این فستیوال است. این جشن یک روزه، درست یک روز قبل از روز مقدس هولی در ماه مارس برگزار می شود.

دیگر فستیوال مجذوب کننده جیپور، فستیوال بادبادک ها است که در جریان آن، هزاران بابادک رنگی بر فراز شهر به پرواز در می آیند. این فستیوال مجذوب کننده در روز 14 ژانویه برگزار می شود و اولین روزی است که خورشید در نیمکره شمالی می درخشد.

یکی از دیدنی ترین فستیوال های هندو، جشن دیوالی است که می توان آن را جشن نور نامید. این فستیوال، برای گرامیداشت پیروزی نور بر تاریکی برگزار می شود و آن را با مراسمی مثل آتش بازی، روشن کردن فانوس ها و جشن های خیابانی، گرامی می دارند.

برترین زمان برای سفر به تفکیک ماه های سال

از اکتبر تا مارس: تابش آفتاب ملایم است و نسیم خنکی می وزد و ماه اکتبر زمان مناسبی برای گشت وگذارهای روزانه است. فصل زمستان در جیپور در ماه نوامبر آغاز می شود و در ماه فوریه سرانجام می یابد. شب ها معمولا سرد است و گاهی دمای هوا تا 4 درجه سانتیگراد نیز می رسد به خصوص در ماه ژانویه. این فصل زمان ایده آلی برای جهانگردان است تا خرید نمایند و از سایر فعالیت های توریستی حتی بعدازظهرها لذت ببرند. یکی از فستیوال های مهم جیپور یعنی Literature Fest در ماه ژانویه برگزار می شود و جهانگردان را از سراسر جهان به جیپور می کشاند. در ماه مارس، جشنواره فیل ها برگزار می شود که برای بسیاری از جهانگردان، مجذوب کننده است. در این ماه، بعدازظهرها هوای بسیار مطبوعی دارد.

از آوریل تا ژوئن: این ماه ها فصل تابستان جیپور را تشکیل می دهند. این فصل به خصوص روزها بسیار گرم است بنابراین گشت وگذار و تفریح، سخت و غیرقابل تحمل می شود. در این فصل دمای هوا تا 47 درجه هم می رسد. فستیوالی به نام Gangaur در ماه آوریل برگزار می شود و در جریان این فستیوال یک بازارچه و نمایشگاه نیز برپا می شود. اگر در این فصل قصد سفر دارید، لباس های خنک و نخی همراه داشته باشید و میزان زیادی آب بنوشید تا بیمار نشوید.

از جولای تا سپتامبر: این ماه ها، فصل مانسون را در جیپور تشکیل می دهند. کسانی که به طبیعت و باران علاقه دارند، این فصل برترین موقع سال برای سفر به شهر صورتی است. در ماه ژوئن بارندگی بسیار کم است در حالی که ماه آگوست، پرباران ترین ماه سال است. این فصل، از نظر جهانگردی بسیار خلوت است بنابراین قیمت هتل ها و اقامتگاه ها نسبت به حالت معمول، کمتر می شود و تخفیف های قابل ملاحظه ای برای جهانگردان در نظر می گیرند. اگر دوست دارید سفری مقرون به صرفه تر داشته باشید می توانید این فصل را برای سفر انتخاب کنید. یک فستیوال محلی محبوب در این فصل برگزار می شود که تیج نام دارد و در ماه آگوست برپا می شود. در این فستیوال، بازارهای محلی نورپردازی و چراغانی می شوند و قنادی ها، شیرینی های سنتی را با طعم ها و مدل های مختلف می فروشند. هنرمندان بومی، پایکوبی و آواز محلی را به نمایش می گذارند که مورد تجه جهانگردان قرار می گیرد.

هزینه های سفر

هزینه های روزانه در سفر به هند

سفر مقرون به صرفه: کمتر از 3 هزار روپیه

هزینه اقامت در خوابگاه هاستل ها از 400 تا 600 روپیه

هزینه اقامت در اتاق دوتخته در هتل مقرون به صرفه از 400 تا 700 روپیه

هزینه غذاهای محلی بین 120 تا 300 روپیه

بلیط اتوبوس و قطار از 300 تا 500 روپیه

سفر میان رده از 4 هزار تا 9 هزار روپیه

هزینه اقامت در اتاق دوتخته در هتل معمولی بین 1500 تا 5 هزار روپیه

وعده های غذایی در روستوران های میان رده بین 600 تا 1500 روپیه

هزینه ورودی جاذبه های تاریخی و موزه ها بین 500 تا هزار روپیه

کرایه تاکسی های محلی و اتوریکشا بین 500 تا 2 هزار روپیه

سفر لوکس بیش از 9 هزار روپیه

هزینه اقامت در هتل لوکس بین 5 هزار تا 22 هزار روپیه

وعده های غذایی در رستوران های عالی بین دو هزار تا 5 هزار روپیه

سفر با قطار فرست کلاس بین هزار تا 8 هزار روپیه

کرایه خودرو و راننده روزانه از 1800 روپیه

صرفه جویی در هزینه ها

کشور هند، مقصدی ایده آل برای کوله گردان است چون در این کشور و در استان های مختلف آن با به کار بستن راهکارها و نکات مختلف، می توان هزینه های سفر را به میزان قابل توجهی کاهش داد. اگر قصد دارید سفری به هند داشته باشید به خصوص اگر دوست دارید مدت زیادی با قیمت کمتر در این کشور به گشت وگذار مشغول شوید و فرهنگ رنگارنگ و مجذوب کننده آن را از نزدیک ببینید، این چند نکته را در نظر داشته باشید.

تحقیق کنید

یکی از مهم ترین چیزهایی که قبل از سفر باید در نظر بگیرید این است که کاملا در خصوص مقصدتان تحقیق کنید. گاهی در فروم ها و نظرسنجی های اینترنتی می توانید هتلی با قیمت و امکانات مناسب پیدا کنید. قبل از سر زدن به جاذبه های مختلف، هزینه ورودی و ساعت کار آن ها را آنالیز کنید تا هزینه اضافه بابت رفت وآمد نپردازید. اگر زمان سفر شما انعطاف پذیر است، می توانید از مدت ها قبل، سایت های رزرو پرواز و هتل را زیر نظر بگیرید تا بتوانید با قیمت های مناسب، پرواز و هتل مناسب پیدا کنید چون در این سایت ها، گاهی تخفیف های خوبی برای بازدیدنمایندگان سایت در نظر گرفته می شود.

از منطقه ها توریستی فاصله بگیرید

در منطقه ها توریستی که فاصله کمی تا جاذبه های جهانگردی مهم هر شهر دارند، هزینه هتل ها و رستوران ها و سایر امکانات رفاهی، بسیار بیشتر از سایر منطقه ها است. برای اینکه جایی را برای اقامت انتخاب کنید، سعی کنید محله های غیرتوریستی را بگردید. به غیر از هتل می توانید در سایت Airbnb خانه و آپارتمان برای کرایه کردن با قیمت مناسب پیدا کنید. یکی از مزایای کرایه کردن آپارتمان این است که به آشپزخانه و امکانات پخت وپز دسترسی دارید و می توانید مواد غذایی مقرون به صرفه از بازارچه ها بخرید و خودتان آشپزی کنید. به این ترتیب نه تنها در هزینه محل اقامت، بلکه در هزینه خورد و خوراکتان نیز صرفه جویی می کنید.

چانه بزنید

موقع خرید کردن از فروشگاه های محلی و بازارچه ها، حتما باید چانه بزنید و هر قیمتی که فروشنده اعلام نمود، سریع پرداخت نکنید. معمولا در شهرهای توریستی، فروشنده ها قیمت های بیشتر از قیمت واقعی روی اجناس خود می گذارند. با چانه زدن می توانید میزان زیادی در هزینه های خرید به خصوص خرید سوغات، صرفه جویی کنید. این هزینه صرفه جویی شده را می توانید برای پیدا کردن اقامتگاه بهتر و راحت تر صرف کنید.

هتل و اقامتگاه مودنظرتان تحقیق کنید

وقتی هتل و اقامتگاهی را انتخاب می کنید حتما سعی کنید در تالارهای گفت وگو و به وسیله پرسش از محلی ها، در خصوص آن تحقیق کنید چون ممکن است امکاناتی که در سایت های رزرو اعلام شده، نداشته باشند. در نتیجه مجبور می شوید با پرداخت هزینه بیشتر در اقامتگاهی با امکانات کمتر بمانید.

پول نقد همراه داشته باشید

همیشه خرید کردن با وجه رایج مقصد، برایتان مقرون به صرفه تر تمام می شود. به خصوص اگر قصد دارید از شهرهای کوچک بازدید کنید.

جاذبه های جهانگردی

جیپور، شهری است که آن را با رنگ های زنده و مجذوب کننده، خیابان های باریک و زندگی شلوغ و پرهیجانش می شناسند. آثار تاریخی این شهر، نشانی از گذشته باشکوه و پرافتخار آن است که در گوشه و کنار آن واقع شده است و تعداد آن ها به قدری زیاد است که چندین روز برای بازدید باید وقت بگذارید. جیپور را با نام شهر صورتی می شناسند. به این علت است که بسیاری از سازه های آن با سنگ های صورتی این منطقه ساخته شده است.

مجذوب کنندهیت این شهر، توجه جهانگردان سراسر جهان را جلب می نماید و مسافران از سراسر جهان برای سفر به این شهر دیدنی برنامه ریزی می نمایند. سفر به جیپور، مانند سفری به دل تاریخ است. با گذر از آثار تاریخی جیپور، گوشه ای از گذشته پرشکوه فرمانروایان این منطقه را مشاهده خواهید کرد.

در ادامه با مهم ترین جاذبه های جهانگردی جیپور آشنا می شویم که در طول سفر برای سر زدن به آن ها می توانید برنامه ریزی کنید. این جاذبه ها فقط به آثار تاریخی محدود نمی شود و تنوع قابل توجهی دارد.

کاخ شهر (City Palace)

کاخ شهر یکی از مشهورترین جاذبه های جهانگردی در جیپور است و درست در مرکز شهر واقع شده است. قدمت این کاخ به قرن نوزدهم برمی شود و به وسیله یک مهاراجه به نام Sawai Jai Singh ساخته شده است. معماری این مجموعه، ترکیبی از معماری راجپوت، مغول و اروپایی است. تعدادی محوطه، باغ و سازه اختصاصی دارد که در این مجموعه گرد هم آمده اند. گشت وگذار در این کاخ، شما را با مهارت های فوق العاده معماران و طراحان بنا در آن دوران آشنا می نماید.

بسیاری از بخش های این مجموعه تاریخی امروزه به موزه ها و گالری های هنری تبدیل شده اند که در آن ها مجموعه های قدیمی و ارزشمندی از اسلحه، لباس های سنتی و یادگاری هایی از دوران های گذشته و فرمانروایان سابق جیپور، نگهداری می شود. بخشی از این مجموعه هنوز هم به عنوان خانه خانواده سلطنتی جیپور مورد استفاده واقع شده است.

یکی از مهم ترین جنبه های دیدنی این مجموعه، چهار دروازه آن است. این چهار دروازه به نحوی طراحی شده اند که یادآور چهار فصل سال باشند. زیبایی این دروازه ها با وجود طرح های گلدار حکاکی شده روی آن ها، بسیار دیدنی و باشکوه است. در سفر به جیپور حتما باید از این کاخ دیدن کنید و گوشه ای از سبک زندگی سلطنتی پادشاهان و ملکه های شهر تاریخی جیپور را ببینید.

کاخ هوا محل (Hawa Mahal)

کاخ هوا محل، یکی از نمادین ترین و مهم ترین جاذبه های شهر صورتی جیپور است. این کاخ در نزدیکی کاخ شهر واقع شده است. در گذشته، آداب و رسوم قبایل راجپوت برای زنان خاندان سلطنتی بسیار سختگیرانه بود. زنان نباید در مجامع عمومی ظاهر می شدند و با غریبه ها نباید ارتباط برقرار می کردند. برای اینکه زنان خانواده سلطنتی بتوانند بیرون و زندگی مردم را دیدن نمایند و کاروان ها جشن های عمومی را ببینند که در خیابان های شهر برپا می شد بدون اینکه مردان آن ها را ببینند، مهاراجه در سال 1799 دستور داد که چنین بنای خاصی برای آن ها ساخته شود. این بنا را با سنگ های مخصوص صورتی و قرمز ساخته اند و سمبلی از تاج لرد کریشنا است.

هوا محل، یک شاهکار معماری است و دارای 900 پنجره کوچک حکاکی شده است. این پنجره های کوچک را در زبان محلی Jharokhas می نامند و به نحوی طراحی شده اند که امکان تهویه هوا فراهم شود و هوای تازه به داخل کاخ جریان پیدا کند و به همین علت حتی در گرم ترین ماه های تابستانی، هوای کاخ، کاملا خنک است.

طراحی بی نظیر و شگفت آور این بنا، باعث شده که یکی از مهم ترین و محبوب ترین جاذبه های جهانگردی شهر باشد و هیچ مسافری جیپور را بدون دیدن این سازه باشکوه و دیدنی ترک نمی نماید. هنگام بازدید از این مجموعه، حتما به بالاترین طبقه آن بروید تا از آنجا چشم اندازهای زیبایی از شهر جیپور، کاخ شهر و سایر جاذبه های مهم و نمادین را دیدن کنید.

رصدخانه جانتار مانتار (Jantar Mantar)

رصدخانه جانتار مانتار، یکی دیگر از جاذبه های جهانگردی مهم و مشهور جیپور است. صدها مورخ، منجو و مسافر کنجکاو ا این مکان بازدید می نمایند تا با گوشه ای از مهارت ها و دانش فرمانروایان هند در دوره ای آشنا شوند که این مفاهیم علمی در جامعه هند، بسیار تازه بود. این رصدخانه جزو آثار به ثبت رسیده در لیست جهانی یونسکو است.

این مجموعه در سال 1738 ساخته شد. آن را مهاراجه Sawai Jai Singh ساخت که علاقه زیادی به نجوم داشت. در این رصدخانه، مجموعه ای از ابزارآلات نجومی خاص و شگفت انگیز نگهداری می شود. این ابزار با سنگ و فلز و بر اساس طرح های اصلی بررفته از کتاب ها و متون هندی در مرد نجوم ساخته شده اند. برخی از آن ها جزو بزرگترین بازارهای نجومی هستند که تا به حل ساخته شده است. با استفاده از این ابزارها که روی زمین ثابت شده اند می توانید موقعیت های نجومی مختلف را با چشمان غیرمسلح دیدن کنید. بزرگترین ساعت آفتابی جهان در این رصدخانه واقع شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست. این رصدخانه از نظر معماری، علمی و نجومی، بسیار چشمگیر و ارزشمند است.

موزه آلبرت هال (Albert Hall Museum)

موزه آلبرت هال، قدیمی ترین موزه راجستان است. موزه آلبرت هال در باغی به نام Ram Niwas واقع شده است. این مجموعه در سال 1887 به روی عموم باز شد. سنگ بنای موزه در سال 1876 به وسیله پرنس ولز یعنی آلبرت ادوارد گذاشته شد. نام موزه نیز از روی نام وی گرفته شده است. طاق ها و گنبدهای حکاکی شده موزه با سنگ های صورتی ساخته شده است و از فواصل دور قابل تشخیص است.

مجموعه ای کمیاب و بی نظیر از آثار و اشیای باستانی از جمله نقاشی، سلاح، ظروف و اشیای فلزی و چوبی، آلات موسیقی، فرش، لباس های سنتی و زیورآلات متعلق به دوره های زمانی و قبایل مختلف راجستان، در این موزه به نمایش درآمده است. یکی از بخش های مجذوب کننده موزه که معمولا مورد توجه جهانگردان قرار می گیرد، بخش مربوط به آثار هنری با حنا و نمایشگاه عروسک است. اگر از علاقه مندان به هنر و فرهنگ راجستان هستید یا تاریخ و اشیای قدیمی را دوست دارید، حتما باید برای سر زدن به این موزه دیدنی وقت بگذارید.

باغ وحش جیپور

باغ وحش جیپور در چند قدمی از موزه آلبرت هال قرار گرفته است. باغ وحش جیپور را با نام باغ جانورشناسی هم می شناسند و یکی از جاذبه های مشهور شهر است به خصوص در بین بچه ها، بسیار محبوب است. این باغ وحش بسیار وسیع، در سال 1877 ساخته شد و میزبان گونه های متنوع پستانداران، پرندگان و خزندگان است.

در این باغ وحش می توانید ببر، یوزپلنگ، گوزن خال دار، کفتار انواع پرنده های رنگارنگ و مهاجر، تمساح و انواع خزندگان را از نزدیک ببنید. یکی از مهم ترین بخش های این باغ وحش، محوطه مخصوص تمساح ها است که در کل هند بی نظیر است. یکی دیگر از جاذبه های مهم این باغ وحش یا باغ جانورشناسی، یک موزه است که اطلاعات خوبی در خصوص حیات وحش راجستان را در اختیار بازدیدنمایندگان می گذارد. اگر می خواهید از گشت وگذار در فضای سبز همراه با بچه ها لذت ببرید و یک نصفه روز را در کنار پرندگان و حیوانات و در محیطی آرام بگذرانید. این باغ وحش جای خوبی برای تفریح است. علاقه مندان به ططبیعت، دوستداران حیات وحش و بچه ها و نوجوانان هواداران اصلی این باغ جانورشناسی هستند و لحظاتی به یادماندنی در این باغ وحش خواهند داشت.

کاخ جال محل

کاخ جال محل که با نام کاخ آب هم شناخته می شود در مرکز یک دریاچه واقع شده است. موقعیت جغرافیایی منحصربه فرد و زیبایی خاص این کاخ، باعث شده جزو محبوب ترین مقصدهای جهانگردی در جیپور باشد و جهانگردان زیادی برای عکس گرفتن از این جاذبه دیدنی، به آن سر بزنند. این کاخ به وسیله مهاراجه Sawai Madho Singh در حدود سیصد سال پیش به عنوان تفریحگاه یا جایی برای شکار ساخته شد. این کاخ بعدها به وسیله فرزند او بازسازی شد و فضای بیرونی آن با محوطه های و باغ های زیبا به سبک مغول تزیین شد.

جهانگردان برای سر زدن به این کاخ می توانند قایق کرایه نمایند و فقط به بخش تراس دسترسی دارند. از تراس این کاخ، چشم انداز های زیبایی از تپه ها و قلعه های و معبدهای روی آن ها قابل مشاهده است. اگر از علاقه مندان به دیدنی پرندگان هستید، در این کاخ فرصتی فوق العاده برایتان فراهم می شود که از دیدنی فلامینگوها و سایر گونه های پرنده های مهاجر لذت ببرید. شب ها، کاخ با هزاران لامپ زیبا نورپردازی و روشن می شود و انعکاس آن ها در آب، چشم انداز ای دیدنی ایجاد می نماید.

قلعه و قصر امبر

قلعه و قصر امبر در شهر امبر در 11 کیلومتری جیپور واقع شده است. این دژ یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های راجستان است و سالانه جهانگردان زیادی از آن بازدید می نمایند. این دژ، از نظر معماری، شاهکاری در راجستان محسوب می شود. دژ را راجا مان سینگ اول در قرن شانزدهم ساخت که المان های متنوعی از سبک های مختلف معماری این منطق دارد.

تک تک جزییات دژ یعنی ستون های میزن شده، دیوارنگاره های باشکوه، آثار هنری ساخته شده با شیشه، عاج و چوب صندل، همگی به تنهایی جاذبه هایی ارزشمند و دیدنی هستند که در مجموعه دژ، گرد هم آمده اند. این دژ با هیچ کدام از آثار به جا مانده از آن دوران، قابل قیاس نیست. از بالای این دژ می توانید چشم اندازهای بسیار زیبایی از تپه های اطراف و شهر ببینید. این دژ به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم های بالیوودی مورد استفاده قرار گرفته است. برای اینکه با تاریخچه و تک تک جزییات دیدنی این دژ زیبا آشنا شوید، بهتر است که از راهنماهای جهانگردی بهره ببرید.

گشت وگذار در قلعه و قصر امبر بدون فیل سواری کامل نمی شود. فیل سواری در این محدوده به تنهایی یکی از برترین خاطرات سفرتان خواهد بود. البته فیل سواری فقط صبح ها امکان پذیر است بنابراین صبح زود خودتان را به دژ برسانید.

دژ Jaigarh

دژ Jaigarh مشرف به قلعه و قصر امبر و دریاچه مائوتا واقع شده است و روی تپه ای به نام چیل کا تیلا واقع شده است. این دژ در قرن هجدهم به وسیله مهاراجه Sawai Jai Singh II به عنوان یک دژ دفاعی برای دفاع از قلعه و قصر امبر و شهر جیپور در برابر حمله بیگانگان ساخته شد. این سازه باشکوه یکی از نمادهای عظمت فرمانروایی راجپوت است.

از آنجایی که این دژ هرگز شکست نخورده، معمولا آن را دژ پیروزی می نامند. جالب است بدانید که بخش های مختلف داخل دژ شامل معابد، آب انبارها و مجموعه های مسکونی هنوز دست نخورده و کاملا سالم به جای مانده اند. این دژ به وسیله یک جهت مخفی به قلعه و قصر امبر متصل می شود و جایی برای نگهداری سلاح و ابزارهای جنگی بوده است. بزرگترین توپ جنگی جهان به نام توپ جایوانا هنوز در این دژ نگهداری می شود و جهانگردان زیادی فقط برای دیدن این توپ به این دژ سر می زنند. در سفر به شهر تاریخی جیپور، حتما زمانی را برای بازدید از این دژ در نظر بگیرید و از دیدن شکوه و عظمت آن لذت ببرید.

دژ Nahargarh

قلعه ناهارگار مشرف به شهر جیپور واقع شده است و یکی دیگر از جاذبه های مهم و نمادین شهر است. چشم انداز زیبای تپه های آراوالی در پس زمینه این قلعه باشکوه واقع شده است. فیلم های بالیوودی زیادی در این دژ فیلمبرداری شده اند که باعث به معروفیت رسیدن هر چه بیشتر این دژ در جهان شده است. این دژ را مهاراجه ساوای جای سینگ دوم در قرن هجدهم ساخت. این دژ به همراه قلعه و قصر امبر، دو دژ نظامی مستحک در گذشته شهر جیپور بودند. در این دژ جاذبه های فراوانی وجود دارد که هر کدام گوشه ای از مهارت و هنرمندی معماران و هنرمندان آن دوران را نشان می دهد. فضای داخلی قمت های مختلف دژ با دیوارنگاره های زیبایی تزیین شده است.

در این مجموعه، معبدی وجود دارد که از مهم ترین دیدنی های این مجموعه است و از این دژ می توانید چشم اندازهای بسیار زیبایی از شهر را ببینید. به خصوص چشم انداز غروب آفتاب از تراس دژ بسیار دیدنی است. این دژ به زیبایی تمام نورپردازی شده و شب ها به زیبایی می درخشد. برای اینکه زیبایی دژ را درک کنید، حتما در سفر به جیپور برای دیدن آن وقت بگذارید.

باغ Kanak Vrindavan

باغ کاناک ورینداوان در بین اهالی با نام Kanak Ghati نیز مشهور است. این باغ زیبا در دره ای دیدنی واقع شده است که با تپه ها احاطه شده است. این باغ در 8 کیلوکتری از شهر واقع شده است و به دستور مهاراجهساوای جای سینگ حدود 275 سال پیش ساخته شده است. در این باغ یک معبد هم واقع شده است و تدیسی از لرد کریشنا در آن قرار گرفته است.

در این مجموعه، آثار حکاکی شده و تندیس ها و حکاکی های مرمرین زیبایی وجود دارد که توجه همه بازدیدنمایندگان را جلب می نماید. زیبایی این مجموعه قابل وصف نیست و بدون تردید شگفتی شما را برمی انگیزد. به علت زیبایی چشم انداز های باغ، برای فیلم برداری بسیاری از فیلم های سینمای هند انتخاب شده است و اگر از علاقه مندان به فیلم های بالیوودی باشید، حتما تصاویری از این باغ را در فیلم ها دیده اید.

باغ سیسودیا رانی کا (Sisodia Rani Ka Bagh)

باغ و کاخ سیسودیا رانی یکی دیگر از باغ های زیبای جیپور است که به عنوان محلی برای گردش و پیک نیک بین مردم و جهانگردان شهر، بسیار محبوب است. این باغ به دستور مهاراجه ساوای جای سینگ دوم در سال 1728 به عنوان هدیه ای برای همسر دوم وی سیسودیا رانی ساخته شد. این باغ، محیطی دنج و آرام پر از فضای سبز زیبا و انبوهی از درخت ها و گل ها و باغچه های دیدنی است.

معماری باغ با وجود کانال ها و چشمه های آب که از زیر باغ می گذرد و در مرکز باغ به هم می رسد، سبک مغولی را تداعی می نماید. دیوارهای باغ با نقاشی های دیواری زیبایی مزین شده است. این باغ زمانی محل استراحت ملکه بوده ولی امروزه اهالی شهر و جهانگردان، رایگان می توانند در آن به گشت وگذار و لذت بردن از فضای دنج و آرام باغ بپردازند. زیبایی و مجذوب کنندهیت سحرانگیز باغ، همیشه توجه جهانگردان را جلب می نماید. در نزدیکی باغ، چندین معبد وجود دارد که اگر به بناهای مذهبی معابد هندو علاقه دارید، بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

معبد بیرلا ماندیر (Birla Mandir)

معبد بیرلا ماندیر، نمونه ای از زیبایی و شکوه معماری جیپور، در دامنه یک تپه واقع شده است. این معبد در سال 1988 به وسیله خاندانی مشهور به نام برلا ساخته شده است که نام آن ها را در عنوان معبد می بینید. البته این معبد در بین اهالی با نام معبد Laxmi Narayan مشهور است. معماری مجذوب کننده این معبد باشکوه، باعث شده که جزو محبوب ترین جاذبه های جهانگردی جیپور باشد. این سازه دیدنی با مرمر سفید خالص ساخته شده و دیوارهای آن با حکاکی هایی از داستان ها و افسانه های بومی مزین شده است. مهم ترین جاذبه معبد، تندیسی است که تماما از مرمر تراشیده شده است و بسیار دیدنی و باشکوه است.

برخلاف سایر معابد هندو، دیوارهای بیرونی بیرلا ماندیر با تصاویری از شخصیت های مشهوری مثل سقراط، بودا و عیسی مسیح، مزین شده است. آرامش و سکوت این معبد، موجب آرامش بازدیدنمایندگان می شود و فضایی دنج و دوست داشتنی برای فرار از ازدحام شهر است. در تمام طول سال، زائرانی برای زیارت به این معبد سر می زنند ولی در برخی رویدادهای خاص، جمعیت زائران بیشتر می شود. شب ها، این معبد با هزاران لامپ رنگارنگ روشن می شود و زیبایی و جلوه خاصی به بنا می دهد که چشم هر بیننده ای را خیره می نماید.

معبد Govind Devi Ji

معبد Govind Devi Ji در مجموعه کاخ شهر واقع شده است و با باغ های سرسبز و انبوه احاطه شده است. این معبد به لرد شیوا تقدیم شده و یکی از مهم ترین معابد جیپور است. موقعیت مکانی معبد به نحوی است که پادشاه از کاخ خود چشم اندازی مستقیم به معبد داشته است. این معبد یکی از مهم ترین جاذبه های شهر است و جهانگردان زیادی از آن بازدید نموده اند. هر روز زائران زیادی به این مجموعه سر می زنند. در برخی از رویدادهای خاص، نزدیک به 5 هزار نفر در این معبد دور هم جمع می شوند. فستیوال های متعددی از جمله فستیوال مشهور هولی در اطراف این معبد و به وسیله زائران برگزار می شود. در سفر به جیپور حتما باید برای سر زدن به این معبد وقت بگذارید و از دیدن زیبایی های آن لذت ببرید.

معبد Galtaji

معبد گالتاجی در فاصله ده کیلومتری از شهر جیپور واقع شده است و یکی دیگر از جاذبه های مهم این شهر است. این معبد در قرن هجدهم به وسیله نوادگان مهاراجه ساوای جای سینگ دوم ساخته شده است. تعداد زیادی میمون در اطراف معبد این طرف و آن طرف می فرایند و به همین علت است که گاهی در زبان عامه، آن را معبد میمون می نامند.

در اطراف این معبد چمه ها و آب نماها فراوانی وجود دارد که برای اهالی منطقه، مقدس هستند. در اواسط ژانویه، جهانگردان و زائران زیادی در این معبد برای برگزاری یک رویداد خاص جمع می شوند. معماری باشکوه معبد، بدون شک توجه تان را جلب می نماید. فضای آرام و دنج و چشم اندازهای زیبایی که از ظهر قابل مشاهده است، به خصوص هنگام غروب آفتاب، از دلایلی است که مسافران را برای سر زدن به این معبد، قانع می نماید.

معبد سری جاگات شیرومانی جی (Sri Jagat Siromani Ji)

معبد جاگات شیرومانی جی در شهر امبر واقع شده است. این معبد در قرن هفدهم ساخته شده است و معماری بی نظیری دارد. معماری جالب این معبد، شما را بدون تردید شگفت زده می نماید و در اولین نگاه، تحسین تان را برمی انگیزد. برخلاف سایر معابد جیپور که همگی فقط با یک نوع سنگ ساخته شده اند، این معبد با سنگ های مختلفی از جمله مرمر، گرانیت و ماسه سنگ ساخته شده است. معماری این معبد، ترکیبی منحصربه فرد از سبک های جنوبی هند و هندو است. این معبد زیاد در بین جهانگردان مشهور نیست و بسیاری از مسافران، آن را نادیده می گیرند. اگر می خواهید آرامش و سکوت را تجربه کنید، این معبد یکی از برترین نقاط جیپور است.

عمارت Gaitore

گورستان گاتوره کی چاتریان دره ای کوچک در جهت جیپور به امبر است و از مرکز شهر جیپور، 15 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه تدفینگاه اعضای خانواده سلطنتی راجپوت است و معمولا از چشم جهانگردان دور می ماند. این دره، پر از مقبره های مرمرین است که روی سکوهای مرتفع قرار دارند و با حکاکی های بی نظیری، تزیین شده اند. هر مقبره، محل قرار گرفتن مزار یکی از اعضای خانواده سلطنتی است که زمانی، شهر جیپور را فرمانروایی می کردند. معماری این مقبره ها ترکیبی از معابد هندو و مقبره های مغولی است که نشانی از عظمت و شکوه خاندان سلطنتی است.

در بین همه این مقبره ها، مقبره مهاراجه ساوای جای سینگ دوم، بسیار دیدنی تر و مجذوب کننده تر است. حکاکی های دیدنی و طرح های پر طاووسی این مقبره مرمرین، بسیار دیدنی است. مجذوب کنندهیت این مقبره نمادین، با وجود پس زمینه ای از تپه ها و چشم انداز های زیبا، جاذبه ای دیدنی را ایجاد نموده است که مورد توجه بسیاری از گردشگان قرار می گیرد. برای اینکه کمی از مکان های توریستی و شلغ جیپور فاصله بگیرید، ساعتی از زمان گشت وگذار خود را به بازدید از این مجموعه اختصاص دهید.

گردشگاه روستایی Chokhi Dhani

گردشگاه روستایی Chokhi Dhani یک گردشگاه مجذوب کننده با تم روستاهای بومی است که در 20 کیلومتری از جیپور واقع شده است. این گردشگاه به سبک روستایی برای آشنایی با هنر و آداب و رسوم و سبک زندگی روستایی منطقه ساخته شده است. هر سال، هزاران جهانگرد به این تفریح گاه سر می زنند تا از این فرصت عالی بهره مند شوند و گوشه ای از فرهنگ راجستان را از نزدیک لمس نمایند.

همیشه رویدادها و جشن هایی در این مجموعه در حال برگزاری است. شترسواری و فیل سواری یکی از تفریحاتی است که برای جهانگردان در نظر گرفته شده است. دیدنی نمایش های آکروباتیک، دیدنی پایکوبی های محلی راجستانی، لذت بردن از نمایش های رنگارنگ عروسکی، فال گرفتن، بازی دارت، قایق سواری در دریاچه و خوردن غذاهای لذیذ راجستانی از جمله تفریحات به یادماندنی این دهکده تفریحی است که هرگز شما را ناامید نمی نماید.

در این مجموعه، یک نمایشگاه یا بازارچه هنری وجود دارد که در آن می توانید از گشت وگذار و خرید کردن لذت ببرید. در این بازارچه محصولاتی مثل زیورآلات سنتی، صنایع دستی، پارچه هایی که به سبک های سنتی رنگ آمیزی شده اند و سایر صنایع دستی و هنرهای بومی منطقه عرضه شده است. در این دهکده تفریحی می توانید شب را در خانه های قدیمی و سنتی بگذرانید که البته ساختار قدیمی دارند ولی وسایل و امکانات آن ها مدرن است. یک شب اقامت در این کلبه ها، تجربه مجذوب کنندهی است که شما را با سبک زندگی روستایی از نزدیک آشنا می نماید. فعالیت های تفریحی و تفریح های مجذوب کننده و غذاهای لذیذ راجستانی با عطر و طعم اصیل، از دلایل مهمی است که باعث می شود، جهانگردان زیادی این تفریح گاه را برای گذراندن یکی دو روز از سفر خود انتخاب نمایند.

مزرعه فیل های الفانتستیک (Elefantastic)

سفر به جیپور بدون سر زدن به مزرعه فیل ها و فیل سواری کامل نمی شود. الفانتستیک در شهر امبر واقع شده است و مزرعه ای برای نگهداری و پرورش فیل ها است. در این مزرعه می تواند به این موجودات دوست داشتنی نزدیک شوید. این مجموعه به وسیله یک خانواده اداره می شود که از قرن شانزدهم، نسل به نسل در کار پرورش فیل ها و فیل سواری فعالیت می کردند. امروزه این مزرعه نقش بسیار مهمی در حفاظت از فیل ها دارد. علاوه بر فیل سواری، در این مجموعه تفریحات مختلفی وجود دارد که می توانید همراه با فیل های تربیت شده، تجربه کنید. فیل سواری در تورهای گشت وگذار در جنگل، آب بازی با فیل ها، غذا دادن به فیل ها و حتی نقاشی کردن و تزیین آن ها با رنگ های طبیعی از جمله فعالیت های مجذوب کنندهی است که گردشگان را سرگرم می نماید. بعد از این تفریحات مجذوب کننده و متفاوت، از شما به یک غذای لذیذ راجستانی پذیرایی می شود.

چاه پله Chand Baori

چاه پله ها، چاه ها یا برکه هایی هستند که بوسیله یک سری از پله ها می توان به آب آن ها دست یافت و در واقع به نوعی آب انبار هستند. آن ها بیشتر در غرب کشور هندوستان و نیز در پاکستان قرار دارند. چاه پله Chand Baori در فاصله 95 کیلومتری از جیپور واقع شده است. از این سازه ها برای دخیره سازی آب برای فصل های خشک استفاده می کردند.

این چاه پله یکی از عمیق ترین چاه پله های هند است. از آن برای آبرسانی به روستاهای اطراف استفاده می کردند. این سازه بین قرن ها هشتم تا نهم ساخته شده و یکی از زیباترین چاه پله های راجستان است. این مجموعه 3500 پله تراشیده شده دارد که از نظر تقارن هندسی بسیار دقیق و دیدنی است. این مکان یکی از زیباترین نقاط اطراف جیپور برای عکاسی است. معمولا جهانگردان این چاه پله را نادیده می گیرند در حالی که یکی از خاص ترین و کمیاب ترین جاذبه های راجستان است. اگر در سفر به جیپور، زمان کافی در اختیار داشتید، حتما برای سر زدن به این مجموعه وقت بگذارید.

بازار جوهری (Johri Bazaar)

سفر به جیپور، بدون گشت وگذار در بازارهای محلی کامل نمی شود. در بازار محلی جوهری می توانید شور و هیجان خاص شهر جیپور را تجربه کنید و از این بازار رنگرانگ، انواع سوات و صنایع دستی بخرید. بازار جوهری، مقصد خوبی برای علاقه مندان به خرید است. زیورآلات طلا و نقره راجستانی را می توانید با برترین طرح های سنتی و مدرن برای خود و عزیزان تان از این بازار تهیه کنید. یکی دیگر از محصولاتی که در غرفه های این بازار عرضه می شود و هواداران زیادی بین جهانگردان دارد، زیورآلات میناکاری است. انواع منسوجات محلی و محصولات تهیه شده از آن ها مثلا روتختی، کوسن و... در این بازار به فروش می رسد. النگوهای رنگارنگ هندی، ظروف و اشیای مسی، فرش و قالیچه، پارچه های سنتی و صنایع دستی مرمری از دیگر محصولات این بازار است که جهانگردان برای خرید آن ها، به گوشه و کنار بازار سر می زنند.

لیست بازارچه های محلی جیپور، بی پایان است. تعداد آن ها بسیار زیاد است و از هر کدام می توانید محصولی خاص تهیه کنید.

رژیم غذایی

جیپور یکی از شناخته شده ترین شهرهای هند برای جهانگردان بین المللی است. این شهر علاوه بر اینکه جاذبه های متنوع و بسیار دیدنی دارد، از نظر غذایی نیز مورد توجه جهانگردان قرار می گیرد. برترین غذاهای سنتی منطقه راجستان در رستوران های جیپور سرو می شود. البته در جیپور می توانید غذاهایی از سراسر جهان را نوش جان کنید، ولی خوردن غذاهای محلی، یکی از تجربیات ناب سفرهای خارجی است که هرگز فراموش نمی کنید.

در ادامه چند مورد از غذاهای محلی و لذیذ جیپور را معرفی می کنیم که جهانگردان معمولا فرصت امتحان کردن آن ها را از دست نمی دهند.

دال باتی چورما

سفر به راجستان بدون امتحان کردن این غذا، کامل نمی شود. این غذا در واقع تلفیقی از سه غذای فرق دارد و آن را می توان مشهورترین غذای شهر صورتی نامید. باتی، توپ های خمیری است که با آرد تهیه می شود و آن را در روغن فراوان محلی سرخ می نمایند و آن را با دال نوش جان می نمایند. دال نوعی عدس است که در آشپزی هندی زیاد استفاده می شود. چورما غذایی شیرین و مسطح است که با آرد تهیه می شود و همراه با این غذا سرو می نمایند. هیچ مهمانی یا عروسی در راجستان بدون سرو کردن این غذای مشهور و لذیذ، برگزار نمی شود.

Ghevar

این غذا یکی از غذاهای شیرین جیپور است که برای فستیوال Teej تهیه می شود. این غذا شبیه به یک دیسک و دایره ای شکل است با آرد، روغن و شربت آن را تهیه می نمایند. البته در شهرهای دیگر هند غیر از جیپور نیز رواج دارد. انواع مختلف آن تهیه می شود که تغییرات اندکی در دستور و مواد اولیه دارند.

پیاز کی کاچوری

این غذا اولین بار در جوداپور تهیه شد و به سرعت در سراسر راجستان به معروفیت و محبوبیت رسید و امروزه تقریبا هر جای هند که سر بزنید می توانید این غذا را پیدا کنید. این غذا یک صبحانه شناخته شده در بین اهالی جیپور است. حتی انواع نیمه آماده این غذا در فروشگاه ها عرضه شده است. این غذا را با چاشنی مخصوص هندی به نام چاتنی سرو می نمایند.

Ker Sangri

سابقه تهیه این غذا به دوران خشکسالی راجستان برمی شود. سبزیجات مورد استفاده در این غذا حتی در آب وهوای فوق العاده خشک راجستان رشد می کردند. اهالی منطقه از آن ها برای تهیه غذا استفاده کردند و انواع ادویه به آن اضافه کردن. نتیجه نهایی، غذای لذیذی بود که هنوز هم در جیپور رایج است.

Gatte Ki Sabzi

این غذا نوعی دامپیلنگ تهیه شده از آرد نخودچی است که در نوعی کاری ماست پخته می شود. این غذا، یکی از سایددیش های محبوب و لذیذ در هند است و در کنار انواع غذاها سرو می شود.

ماوا کاچوری

ماوا کاچوری یک دسر فرق دارد. این دسر مخصوص استان راجستان است که آن را به فرهنگ و غذای خاص و غنی اش می شناسند. این دسر نوعی خمیر مخصوص دادر که با ترکیبی معطر از یک نوع فرآورده لبنی مخصوص هندی و انواع مغزها پر می شود.

گاجاک

طعم لذیذ و منحصربه فرد این دسر را هیچ کجای دیگر جهان نمی توانید امتحان کنید بنابراین تا زمانی که در جیپور هستید، حتما از فرصت بهره ببرید و آن را امتحان کنید. این شیرینی خشک را با دانه کنجد تهیه می نمایند. این دانه های کنجد در یک شربت مخصوص پخته می شوند و در لایه های نازک خشک می شوند. برای مدت طولانی می توان این شیرینی را نگه داشت و به همین علت برای اینکه به عنوان سوغات بخرید، انتخاب خوبی است.

منبع: کجارو / lonelyplanet / makemytrip.com / jaipur-travel-guide.com / en.wikipedia.org / beautiful-jaipur.com / tourmyindia.com / theculturetrip.com
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1945

به "تور هند ارزان: راهنمای سفر به جیپور، هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور هند ارزان: راهنمای سفر به جیپور، هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید