محکومیت روزنامه نگار چینی به خاطر گزارش همه گیری کرونا در ووهان

به گزارش گروه سرگرمی، دادگاهی در شهر شانگهای چین یک شهروند خبرنگار مستقل چینی را به خاطر تهیه و انتشار گزارش از همه گیری ویروس کرونا در شهر ووهان به 4 سال زندان محکوم کرد.

محکومیت روزنامه نگار چینی به خاطر گزارش همه گیری کرونا در ووهان

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش عصرایران به نقل از سی ان ان، دادگاهی در چین خانم ژانگ ژان شهروند خبرنگار 37 ساله را به خاطر انتشار گزارش هایی از همه گیری ویروس کرونا در شهر ووهان به جرم دامن زدن به مسائل و تشویش اذهان عمومی به 4 سال زندان محکوم کرد.

خانم ژان که خود یک وکیل است، در ماه می سال جاری بازداشت شد و ماه هاست که در زندان دست به اعتصاب غذا زده و بنا به گفته وکلایش، شرایط جسمی خوبی ندارد.

ژانگ ژان در ماه فوریه (بهمن 1398) به شهر ووهان چین سفر کرد تا از همه گیری ویروس کرونا و کوشش های بعدی برای مهار آن گزارش تهیه کند.

او در ماه می در ووهان ناپدید شد و بعد ها آشکار شد که وی توسط پلیس در شانگهای، شهری با فاصله بیش از 640 کیلومتر از ووهان، بازداشت شده و به جرم دامن زدن به مسائل و برجسته کردن معضلات متهم شده است، اتهامی که معمولاً برای هدف قرار دادن روزنامه نگاران و فعالان اجتماعی و حقوق بشر در چین مورد استفاده قرار می گیرد.

ژان نخستین شهروند- خبرنگار چینی است که به دلیل گزارش دهی از شیوع ویروس جدید کرونا (کووید 19) در دادگاه به زندان محکوم شده است.

پیشتر هم چند شهروند خبرنگار مستقل چینی که گزارش هایی از همه گیری ویروس کرونا در چین تهیه نموده اند به صورت ناگهانی ناپدید شده اند و پس از چند هفته و چند ماه خبر بازداشت آن ها به صورت غیررسمی منتشر شده است.

در ماه فوریه (بهمن 1398) چن کیوشی شهروند- خبرنگار مستقل چینی که از قرنطینه شدن سفت و سخت شهر ووهان ویدئو ها و گزارش هایی را در شبکه های اجتماعی منتشر می کرد، ناپدید شد. در ماه سپتامبر (شهریور 1399) گزارش شد که او تحت نظارت دولت است. دو روزنامه نگار مستقل دیگر - لی زهوا و فانگ بن - نیز به دنبال پوشش اخبار ووهان بازداشت شدند.

اجتماع (امروز) در مقابل دادگاه ژانگ ژان در شهر شانگ های چین/ سی ان ان

مدافعان حقوق بشر چینی - یک گروه مستقر در هنگ کنگ- در گزارشی درباره سرکوب جریان اطلاع رسانی درباره ویروس کرونا از سوی دولت چین گفته است: مقامات چینی تحت پوشش مبارزه با ویروس کرونا با جلوگیری از گزارش دهی مستقل، اشتراک گذاری اطلاعات و اعلام نظرات انتقادی در خصوص دولت، سرکوب آنلاین را افزایش داده اند.

براساس گزارش خبرنگاران بدون مرز چین بزرگترین زندان روزنامه نگاران در دنیا است و در حالی که بیشتر رسانه های خارجی را به وسیله دستگاه سانسور و نظارت گسترده آنلاین خود مسدود می نماید، مطبوعات داخلی را هم به صورت شدید کنترل می نماید.

دولت چین در ماه مارس گذشته (اسفند 1398) در اقدامی بی سابقه خبرنگاران روزنامه های نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال استریت ژورنال آمریکا را از این کشور اخراج کرد.

در توجیه اخراج این خبرنگاران خارجی دولت پکن بیان کرد که این اقدام پاسخی متقابل به ایجاد محدودیت دولت آمریکا برای فعالیت رسانه های دولتی چین در داخل آمریکاست.

دولت چین با وجود سیاست سانسور و سرکوب شدید درباره جریان اطلاع رسانی از شیوع ویروس کرونا در این کشور، با قرنطینه و سرکوب شدید ویروس کرونا، توانسته همه گیری کرونا را در داخل این کشور مهار نموده و شرایط مالی و اجتماعی داخلی را به شرایط عادی بازگرداند.

با این حال محدودیت های مطبوعاتی به رغم عادی شدن شرایط این کشور از نظر خطر شیوع ویروس، رفع نشده است و رسانه های دولتی چین به صورت مرتب گزارش هایی را درباره اینکه منشا ویروس کرونا احتمالا در خارج از چین بوده باشد، منتشر می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1385

به "محکومیت روزنامه نگار چینی به خاطر گزارش همه گیری کرونا در ووهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محکومیت روزنامه نگار چینی به خاطر گزارش همه گیری کرونا در ووهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید