تنش در روابط چین و اروپا بر سر حقوق اقلیت مسلمان چینی

به گزارش گروه سرگرمی، تحریم های حقوق بشری اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا در دفاع از حقوق اقلیت مسلمان در در اردوگاه های منطقه دورافتاده در غرب سین کیانگ چین موجب تنش در روابط چین و قدرت های غربی شده است.

تنش در روابط چین و اروپا بر سر حقوق اقلیت مسلمان چینی

با ما سفر کنید و با سفر به اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران؛ روز گذشته و ساعتی پس از اعلام خبر تحریم یک نهاد و 4 مقام چینی از سوی اتحادیه اروپا، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای از تحریم 4 نهاد و 10 شخص حقیقی اروپایی از جمله چند نماینده مجلس اروپا اطلاع داد.

وزارت امور خارجه طی بیانیه ای گفت: در روز 22 مارس [دوم فروردین]اتحادیه اروپا تحریم های یکجانبه ای را بر مبنای دروغ ها و اطلاعات غلطی و به بهانه آنچه نقض حقوق بشر در استان سین کیانگ می خوانند، علیه اشخاص و نهاد های چینی وضع کرد.

طرف اروپایی واقعیت ها را نادیده می گیرد، همه چیز را سیاه و سفید می بیند، در مقیاس وسیع در امور داخلی چین دخالت می نماید، آشکارا قوانین بین المللی و هنجار های اساسی روابط بین الملل را نقض می نماید و به روابط چین-اتحادیه اروپا آسیب می زند.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: چین قویاً با این اقدام اتحادیه اروپا مخالف است و آن را محکوم می نماید. عزم دولت چین در دفاع از حاکمیت ملی، امنیت و منافع کشور، پایدار و تزلزل ناپذیر است. چین تصمیم گرفته است که 10 شخص و 4 نهاد اروپایی که آسیب جدی به حاکمیت و منافع چین وارد نموده و شرورانه اقدام به دروغ پراکنی و انتشار اطلاعات غلط [علیه چین]نموده اند را تحریم کند.

در بین اشخاص اروپایی که وزارت امور خارجه چین از تحریم آن ها اطلاع داده است، نام 5 نماینده مجلس اروپا و نمایندگانی از مجلس های هلند، لیتوانی و بلژیک دیده می گردد.

تحریم های اتحادیه اروپا چیست؟

بنا به اعلام رویترز تحریم های تصویب شده از سوی اتحادیه اروپا شامل ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی چهار فرد چینی و یک نهاد از این کشور است. مطابق این تحریم ها، از این پس شهروندان و شرکت های اروپایی اجازه ارتباط مالی با این افراد و شرکت ها نخواهند داشت.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از یک دیپمات ارشد اروپایی گزارش داد که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا با اعمال تحریم هایی علیه مقامات و نهاد های چینی موافقت نموده اند.

پس از انتشار گزارش رویترز، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پیامی توئیتری خاطرنشان کرد که این اتحادیه یک نهاد و 4 مقام چینی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم می نماید.

چرا اتحادیه اروپا چین را تحریم می نماید؟

به گفته رسانه های اروپایی، اتحادیه اروپا از سال 1989 -زمانی که این اتحادیه تحت عنوان اتحادیه مالی اروپا فعالیت می نموده است- هیچ تحریمی علیه چین وضع ننموده است و تحریم های روز گذشه اولین تحریم های اتحادیه اروپا علیه چین طی 32 سال اخیر محسوب می شوند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا پیشتر در این خصوص به خبرگزاری رویترز گفته بود: این اقدامات محدود نماینده علیه نقض جدی حقوق بشر توسط دولت چین اتحاذ می گردد. مقام های چینی حقوق بشر را در قبال اقلیت مسلمان اویغور نقض می نمایند و باید برای این منظور اقداماتی صورت می گرفت.

فعالان و کارشناسان حقوقی سازمان ملل می گویند دست کم یک میلیون مسلمان در اردوگاه های منطقه دورافتاده در غرب سین کیانگ بازداشت شده اند. چین همچنین متهم است که این اقلیت مسلمان را تحت شکنجه، کار اجباری و همچنین عقیم سازی قرار می دهد. اتهامی که مقامات پکن آن را رد می نمایند.

پیش از این و در واکنش به اقدام تازه اتحادیه اروپا ژانگ مینگ، سفیر چین در اتحادیه اروپا، با هشدار نسبت به ایده اعمال تحریم علیه مقام های چینی گفته بود: تحریم های مبتنی بر دروغ می تواند به عنوان حمله عمدی به امنیت و توسعه چین تعبیر گردد.

آمریکا هم 2 مقام چینی را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا هم روز دوشنبه طی بیانیه ای خاطرنشان کرد که نام وانگ جون ژنگ از مقامات ارشد سپاه فراوری و سازندگی سین کیانگ (XPCC) و چن مینگوئو رئیس اداره امنیت عمومی استان سین کیانگ چین به فهرست اشخاص تحت تحریم دفتر کنترل دارایی های خارجی (اوفک) که از نهاد های زیرمجموعه وزارت خزانه داری آمریکاست- اضافه شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه خود مدعی شده است که این دو مقام چینی را در ارتباط با نقض جدی حقوق بشر علیه اقلیت های قومی در استان سین کیانگ تحریم نموده است.

حمایت انگلیس از تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا

پس از اعلام تحریم مقامات چینی از سوی اتحادیه اروپا، دولت انگلیس همگام با اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا چهار مقام چینی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد.

این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی افرادی می گردد که گفته شده موازین حقوق بشر را در این ناحیه نقض نموده اند.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس ادعا کرد که شواهد موجود درباره نقض گسترده حقوق بشر در استان سین کیانگ قابل چشم پوشی نیست. وی اضافه کرد: ما در کنار شرکای بین المللی تحریم های هدفمندی را اعمال کردیم تا از افراد مسئول حساب بکشیم.

چین سفیر اتحادیه اروپا و سفیر انگلیس را احضار کرد

وزارت امور خارجه چین امروز (سه شنبه) خاطرنشان کرد نیکولا شاپیوس سفیر اتحادیه اروپا در این کشور را به منظور اعلام اعتراض جدی در پی اعمال تحریم های این بلوک علیه مقام های چینی به بهانه های حقوق بشری، احضار نموده است.

در بیانیه پکن آمده است که شین گانگ معاون وزیرامور خارجه چین به دیپلمات اتحادیه اروپا گفته است که بروکسل باید جدی بودن خطای خود را درک نموده و آن را اصلاح کند تا بیش از این به روابط با چین خدشه وارد نگردد.

همچنین وزارت امور خارجه چین امروز در بیانیه ای دیگر خاطرنشان کرد که سفیر انگلیس در این کشور را هم به منظور اعلام اعتراض در پی اعمال تحریم لندن علیه مقامات پکن به بهانه های حقوق بشری، احضار نموده است.

ریزش بورس ها در اروپا و آسیا بعد از تحریم متقابل چین و اروپا

تحریم های متقابل پکن و بروکسل باعث شد بیشتر شاخص های مهم بورسی دو طرف ریزش نمایند.

به گزارش بلومبرگ، تنش های کشور های غربی و چین باعث نگرانی معامله گران از تحت تاثیر قرار دریافت مناسبات تجاری دو طرف شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1517

به "تنش در روابط چین و اروپا بر سر حقوق اقلیت مسلمان چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش در روابط چین و اروپا بر سر حقوق اقلیت مسلمان چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید