مازندران سرسبز است اما خانه سبز ندارد

به گزارش گروه سرگرمی، عضو هیئت علمی دانشکده فنی هرمزگان بر لزوم طراحی و ساخت خانه سبز که سازگار با اقلیم و محیط زیست است، تاکید نمود.

مازندران سرسبز است اما خانه سبز ندارد

رضا اکبرزاده در گفت وگو با گروه سرگرمی با اشاره به اینکه طراحی خانه های سبز به گونه ای است که با محیط زیست سازگار و پایدار باشد و تاثیری بر روی انرژی آب و مصالح ساختمانی بگذارد، اظهار کرد: آن چیزی که در طراحی خانه های سبز مطرح می گردد، حرکت به سمت صفر شدن مصرف کربن به منظور حفظ، نگهداری و بهبود انرژی آب و کیفیت فضای داخل ساختمان و استفاده از مواد بازیافتی و فراوری زباله کمتر در فرایند ساخت است.

وی، استفاده از انرژی طبیعی روزمره و انرژی های تجدیدپذیر برای فراوری برق مصرفی را از مزایای خانه سبز دانست و توضیح داد: توجه به محیط زیست و یاری به حفظ آن، بهبود یافتن آب و هوا، استفاده از ضایعات و پساب در فراوری آب مورد احتیاج برای آبیاری، بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده از مصالح قابل بازیافت غیرشیمیایی، طراحی با توجه به مسائل نزدیک به طبیعت، استفاده از گیاهان طبیعی، اجتناب از صدمه رساندن اراضی و توجه به شخصیت اکولوژی منطقه از دیگر مزایای ساخت این خانه هاست.

عضو هیئت علمی دانشکده فنی هرمزگان با بیان اینکه در کشور ما از مواد شیمیایی و مضر در صنعت ساختمان استفاده می گردد در حالیکه در جهان به تکنولوژی جدید و استفاده از مصالح های مختلف رایج توجه می نمایند، اعلام کرد: وجود محیط زیست سالم در تعریف تکنولوژی جدید، طراحان و مهندسین را به سمت طراحی ساختاری با اتلاف انرژی و ضرر و زیان کمتر به محیط زیست سوق می دهد.

اکبرزاده توضیح داد: با توجه به اینکه در شرایط بحران آب به سر می بریم صرفه جویی و استفاده از انرژی های جدید مانند انرژی های خورشیدی و بادی در طراحی خانه سبز مورد توجه است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه کشور ایران دارای اقلیم های متفاوتی است و طراحی خانه های سبز طوری انجام می گردد که سازگاری با محیط را حفظ می نماید، اضافه کرد: طراحی خانه ای در یک منطقه کوهستانی و جنگلی در چین به گونه ای است که سقف و دیوارهای آن شبیه سنگ اما از شیشه های الیافی بسیار مقاوم است.

عضو هیات علمی دانشکده فنی هرمزگان با اشاره به اینکه استفاده از انرژی خورشیدی در طراحی خانه های سبز بسیار مقرون به صرفه است، اعلام کرد: هزینه ابتدایی برای استفاده از این سیستم جدید ممکن است بیشتر از ساختمان های معمولی باشد اما پس از دو سال بازگشت سرمایه خواهیم داشت و باقی سال ها به سود تبدیل می گردد و علاوه بر آن از هدررفت انرژی جلوگیری می نماید.

گفت وگو از زینب تذکاری خبرنگار گروه سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 13

به "مازندران سرسبز است اما خانه سبز ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مازندران سرسبز است اما خانه سبز ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید