آیا واقعا در زهره زندگی جریان دارد؟

به گزارش گروه سرگرمی، وقتی از حیات در دیگر نقاط منظومه شمسی صحبت می شود، نام زهره خیلی به گوش نمی رسد. این سیاره در مقایسه با زمین مثل جهنم است. 96 درصد جو زهره از کربن دی اکسید تشکیل شده است.

آیا واقعا در زهره زندگی جریان دارد؟

زهره: فسفین در عرض های جغرافیایی میانی کشف شده است

این ایده که جاندارانی در بین ابر های سیاره زهره شناورند قطعا ایده خارق العاده ای است. اما در پی کشف گازی غیرمنتظره در جو این سیاره، دانشمندان دارند دقیقا همین ایده را بررسی می کنند. نام این گاز فسفین است - مولکولی که از یک اتم فسفر و سه اتم هیدروژن تشکیل شده است.

در زمین، این گاز با حیات ارتباط دارد و نتیجه فعالیت میکروب هایی است که یا در شکم جانورانی نظیر پنگوئن ها زندگی می کنند یا در محیط های کم اکسیژنی مثل مرداب ها.این گاز قطعا تولید صنعتی هم دارد، اما روی زهره هیچ کارخانه ای نیست؛ و قطعا پنگوئنی هم آنجا زندگی نمی کند. با این اوصاف، دلیل وجود این گاز، 50 کیلومتر بالاتر از سطح این سیاره، چیست؟

پروفسور جین گریوز، استاد دانشگاه کاردیف در بریتانیا، و همکارانش همین پرسش را مطرح کرده اند. آن ها با انتشار مقاله ای نه تنها جزئیات مشاهدات خود از وجود فسفین در زهره را تشریح کرده اند، بلکه نتایج تحقیقاتی را هم که به منظور اثبات منشاء طبیعی و غیربیولوژیک این مولکول انجام داده اند در اختیار دیگران گذاشته اند.

اما همان طور که آن ها گفته اند، هنوز هیچ توضیحی برای این کشف در چنته ندارند. اگر چیز هایی را که درباره زهره و شرایط موجود در آن می دانیم در نظر بگیریم، هنوز کسی نتوانسته است منشاء غیرزنده ای برای وجود فسفین تشریح کند، آن هم در چنین حجمی. برای همین نمی توان وجود یک منشاء زنده را نادیده گرفت.

پروفسور گریوز می گوید زندگی کاری من همواره سرشار از علاقه به یافتن زندگی در جایی دیگر از جهان بوده است، برای همین حتی وجود چنین احتمالی برایم بسیار جذاب است. با این حال ما واقعا داریم دیگران را تشویق می کنیم که به ما بگویند چه چیز را شاید از قلم انداخته باشیم. دسترسی به مقاله و داده های ما آزاد است؛ علم این شکلی کار می کند.

دقیقا چه چیزی کشف شده است؟

مولکول فسفین از یک اتم گوگرد و سه اتم هیدروژن تشکیل شده است

تیم پروفسور گریوز ابتدا با استفاده از تلسکوپ جیمز کلارک مکسول در هاوایی وجود فسفین در زهره را تشخیص داد و سپس یافته های خود را با استفاده از آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما در شیلی تایید کرد.

فسفین خط طیف نوری معینی دارد و خود را در این تلسکوپ های رادیویی در طول موج حدود 1 میلی متر نشان می دهد. این گاز در عرض های جغرافیایی میانی این سیاره و در ارتفاع حدودا 50 تا 60 کیلومتری دیده می گردد. غلظت آن البته کم است - 10 تا 20 مولکول از هر یک میلیارد مولکول موجود در جو -، اما این مقدار در این مورد خاص زیاد محسوب می گردد.

اما دلیل جذابیت این کشف چیست؟

وقتی از حیات در دیگر نقاط منظومه شمسی صحبت می گردد، نام زهره خیلی به گوش نمی رسد. این سیاره در مقایسه با زمین مثل جهنم است. 96 درصد جو زهره از کربن دی اکسید تشکیل شده است و شرایط گلخانه ای شدیدی بر آن حاکم است. دمای سطح این سیاره مثل تنور نانوایی است - بیش از 400 درجه سانتی گراد.

کاوشگر هایی که روی این سیاره فرود آمده اند بیش از چند دقیقه دوام نیاورده اند. اما کافی است 50 کیلومتر بالا بروید تا با هوای بهاری روبه رو شوید. برای همین اگر زهره واقعا میزبان حیات باشد، دقیقا در همین نقطه می توانیم انتظار کشف آن را داشته باشیم.

چرا باید با شک و تردید به این ایده نگاه کرد؟

به خاطر وجود ابر های ضخیمی که عمدتا (95-75 درصد) از اسید سولفوریک تشکیل شده اند که برای ساختار سلولی جانداران زمینی کشنده است.

دکتر ویلیام بینز، عضو موسسه فناوری ماساچوست در آمریکا، کارشناس بیوشیمی این تیم است. او آمیزه های مختلفی از ترکیبات احتمالی موجود در زهره را بررسی کرده است؛ او احتمال نقش داشتن آتشفشان ها، آذرخش و حتی شهاب سنگ ها در تولید فسفین را آزموده است - و می گوید که هیچ کدام از این واکنش ها به اندازه لازم برای تولید این حجم از فسفین قوی نیستند.

دکتر بینز معتقد است که میکروب های هوابرد ساکن زهره باید راهی برای زنده ماندن در این محیط اسیدی داشته باشند - یا از فرایند های ناشناخته و کاملا متفاوت بیوشیمی استفاده کنند و یا نوعی زره درآورده باشند.

اثر هنری: تصویر زهره به عنوان جهانیی جهنمی که جای مناسبی برای وجود حیات نیست

او گفت که بر اساس قواعد کلی، یک جاندار آب دوست می تواند خود را در نوعی از پوسته محافظ مخفی کند و به زندگی خود داخل قطرات اسید سولفوریک ادامه دهد. یعنی باکتری هایی که خود را با چیزی سختتر از تفلون احاطه کرده اند و همه راه های ارتباطی را بسته اند. اما در چین حالتی چطور تغذیه می کنند؟ انتقال گاز چطور ممکن است؟ این یک تناقض واقعی است.

واکنش ها چه بوده است؟

کاوشگر های شوروی بعد از فرود روی زهره تنها توانستند چند عکس ارسال کنند

محتاط و کنجکاو. این تیم تاکید دارد که مدعی نیست در زهره موجود زنده یافته است، تنها این که این ایده باید بیشتر توسط دانشمندان بررسی گردد، همان طور که باید دیگر راستا های نایده گرفته شده تولید فسفین توسط عوامل زمین شناسانه یا غیرزنده را بررسی کرد.

دکتر کالین ویلسون، استاد دانشگاه آکسفورد، بین سال های 2006 و 2014 روی کاوشگر زهره آژانس فضایی اروپا کار کرده بود و حالا نیز یکی از عوامل اصلی ایده پردازی برای یک ماموریت جدید است. او می گوید که مشاهدات پروفسور گریوز قطعا به موج پژوهشی جدیدی درباره زهره منجر خواهد شد.

آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما وجود فسفین را تایید کرد

او گفت: واقعا هیجان آور است و به کشفیات جدیدی منتهی خواهد شد - حتی اگر معلوم گردد که تشخیص اولیه فسفین ناشی از اشتباه در طیف بینی بوده است، هر چند که به نظرم چنین نیست.

به نظرم وجود حیات در ابر های زهره در حال حاضر چنان کم احتمال است که ما راستا های شیمیایی دیگری برای تولید فسفین در جو پیدا خواهیم کرد -، اما در جریان این پژوهش قطعا چیز های جذاب زیادی هم درباره زهره کشف می کنیم.

پروفسور لوئیس دارتنل، استاد دانشگاه وستمینستر، نیز به همین اندازه محتاط است. او یک اخترزیست شناس است، کسی که خارج از زمین دنبال حیات می گردد. او فکر می کند که احتمال یافتن حیات در مریخ یا قمر های مشتری و زحل به مراتب بیشتر است.

به گفته او اگر حیات بتواند در سطوح فوقانی ابر های زهره ادامه پیدا کند، بسیار روشنگر است، چرا که به این معنی خواهد بود که شاید حیات در کل کهکشان ما چیز بسیار معمولی باشد. شاید حیات دیگر صرفا محتاج سیاره هایی شبیه زمین نباشد و بتواند در سیاره های داغ و جهنمی دیگری مثل زهره نیز در کهکشان راه شیری ریشه بدواند.

چطور می توان به این پرسش پاسخ داد؟

با فرستادن کاوشگری که مشخصا جو زهره را بررسی کند.

اثر هنری: یکی از بهترین راه ها برای پاسخ به این شبهه استفاده از بالن های آزمایشگاهی است

ناسا اخیرا از دانشمندان خواست که طرح اولیه ای برای ماموریتی احتمالی در دهه 2030 ارائه کنند. این ماموریت یکی از ماموریت های اصلی ناسا خواهد بود و توانایی و البته هزینه زیادی خواهد داشت. موضوع این طرح یک هواربات، یا همان بالن آزمایشگاهی، بود که در ابر های زهره حرکت می کند.

پروفسور سارا سیگر، استاد موسسه فناوری ماساچوست و عضو این تیم، می گوید شوروی در سال 1985 با بالن وگا کار مشابهی کرد. این بالن با تفلون پوشیده شده بود تا اسید سولفوریک نتواند به آن صدمه بزند و دو سه روزی در جو زهره حرکت کرد و چیز های مختلفی را اندازه گرفت.

ما قطعا می توانیم در محل دست به چنین اندازه گیری هایی بزنیم. می توانیم قطرات را تغلیظ کنیم و خصوصیاتشان را بسنجیم. حتی می توانیم یک میکروسکوپ هم با خودمان ببریم و مستقیما دنبال حیات بگردیم.

منبع: فرادید
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1200

به "آیا واقعا در زهره زندگی جریان دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واقعا در زهره زندگی جریان دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید