قیمت این روزهای لوازم التحریر اجباری

به گزارش گروه سرگرمی، اکثر مشتریان و متقاضیان این دوره از نمایشگاه پاییزه لوازم التحریر در کردستان معتقدند که گرانی قیمت ها بیش از پیش بر روی قدرت خرید آن ها نسبت به سال های گذشته تاثیر گذاشته است و نمی توانند همچون قبل لوازم مورد نیاز فرزندان خود را برای مدرسه تهیه کنند.

قیمت این روزهای لوازم التحریر اجباری

نمایشگاه عرضه لوازم التحریر، هر سال پاییز به مناسبت بازگشایی مدارس در استان کردستان همچون سایر استان های دیگر برپا می شود و خانواده ها برای تهیه اقلام مورد نیاز مدرسه فرزندانشان به این نمایشگاه ها رجوع می کنند. سال جاری در حالی این نمایشگاه برگزار شد که گران شدن ارز بر تولیدکنندگان و فروشندگان این صنف مانند بسکمک از حوزه های دیگر تاثیر گذاشته است.

غرفه داران این نمایشگاه نیز از اینکه مجبور شده اند تحت تاثیر شرایط اقتصادی، قیمت محصولات خود را افزایش دهند، احساس خوشایندی ندارند و برخی از آنها وضعیت فروش را نسبت به دوره های گذشته ضعیف تر می دانند.

علی همراه با خانواده خود مشغول خریدن لوازم التحریر است و معتقد است قدرت خرید مردم به نسبت سال های گذشته کاهش یافته و با توجه به شرایط اقتصادی کشور، قشر متوسط نیز توان خرید به مسابه سال های گذشته را ندارند.

او گفته، سال جاری نتوانسته همه وسایل مورد نیاز فرزند بزرگش را بخرد و مجبور به استفاده از لوازم التحریر باقی مانده سال های قبل شده است. بیش از 250 هزار تومان را برای مانتو، تعدادی دفتر، مداد، مداد تراش، پاکن و اتوماتیک هزینه کرده است.

محمد دو فرزند محصل دارد، شور شوق فراوانی برای خرید کیف و کتاب در وجود فرزندان کوچکش دیده می شود. وی تمایلی به خرید کامل لوازم مدرسه به جز لوازم تحریرهای به قول خودش اجباری و ضروری ندارد و قیمت نمایشگاه ها را مناسب تر برای خرید می داند.

محمد خرید کالای باکیفیت را در اولویت قرار داده است و برای او ایرانی یا خارجی بودن تفاوتی ندارد. وی بیش از 150 هزار تومان برای تعدادی لوازم تحریر خرد خرج کرده است.

قاسم که در حال پرداخت پول تعدادی دفتر به فروشنده بود، توان خرید وسایل مدرسه خود را برای تنها فرزندش حدود 500 هزار تومان گفت. به گفته وی این مقدار هزینه برای لوازم تحریر و وسایل مدرسه نتواسته تمام نیازها و خواسته های فرزندش را پوشش دهد.

قاسم حمایت از کالای ایرانی را در اولویت قرار داده و از کیفیت محصولات موجود در نمایشگاه پاییزه شهر سنندج رضایت دارد.

خالد، غرفه کیف فروشی در نمایشگاه پاییزه دارد و کیفیت اجناسش را نسبت به قیمت میانگین 80 هزار تومان مناسب می داند. وی اختلاف قیمت کیف هایش با نمونه های مشابه بازار بیش 20 هزار تومان گفت و از استقبال مردم از نمایشگاه و کیف هایش راضی است.

فرزاد، داری غرفه لوازم التحریر در نمایشگاه است و افراد بسکمک در غرفه او در حال خرید هستند. وی کیفیت لوازم التحریرهایش را بسیار مناسب می داند و معتقد است از لحاظ قیمتی، اجناسش 5 درصد از فروشگاه های سطح شهر ارزان تر است.

ماهان و پارسا همراه با پدر خود به نمایشگاه پاییزه آمده اند و لوازم التحریرهای رنگارنگ توجه هر سه را به خود جلب کرده است.

پدر ماهان بیش از 100 هزار تومان برای خرید وسایل مدارس هر فرزند خود اختصاص داده و این مبلغ را فقط برای خرید تعدادی دفتر و مداد کافی می داند و قدرت خریدش را کمتر از یک سوم سال گذشته گفت.

وی کیفیت محصولات را نه چندان مناسب دانست و بیشتر محصولات بازار را یکبار مصرف و چینی می داند.

پدر ماهان که خود معلم است نبود توان خرید را مشکل تعدادی زیادی از دانش آموزان دانست و مدعی شد: در هر کلاس 30 نفری مدارس، حداقل 5 نفر نمی توانند لوازم التحریر مورد نیازشان را تهیه کنند و نیازمند کمک خیرین هستند.

شیلان ثقتی، نایب رئیس اتحادیه چاپ و نشر استان کردستان در گفت وگو با خبرنگار گروه سرگرمی، با اشاره به افزایش 100 درصدی قیمت لوازم التحریر در سال جاری، گفت: قیمت لوازم التحریر به صورت سراسری در تمام استان ها افزایش چشم گیری داشته است و فقط مختص به استان کردستان نیست.

وی اضافه کرد: اداره تعزیرات حکومتی از تمام مغازه های لوازم التحریر سطح شهر از نظر نوع کیفیت و قیمت نظارت و بازدید کرده است.

وی بیان نمود: سازمان صنعت و معدن و تجارت نیز بر نمایشگاه لوازم التحریر نظارت کامل دارد و همچنین تعدادی از مسئولان این سازمان در نمایشگاه حضور دارند که افراد متقاضی در صورت هرگونه افزایش قیمت و بی کیفیت بودن اقلام در غرفه ها می توانند شکایت خود را مطرح کنند.

ثقتی، دستفروشان و مغازه های فصلی در شهریور ماه را یکی از معضل های هر ساله دانست و گفت: متاسفانه دستفروشان و برخی از مغازه ها که فقط در شهریورماه لوازم التحریر می فروشند، با اجناس بنجول چینی و بی کیفیت در سطح شهر اقلام ارزان را روانه بازار می کنند و متقاضیان فقط به ارزانی لوازم التحریر توجه دارند که در نهایت به دلیل عدم ثبات مکان دستفروشان، نمی توانند اجناس را تعویض کنند.

وی با اشاره به اجرا نشدن طرح بومی سازی لوازم التحریر در سال جاری، گفت: متاسفانه به دلیل طراحی نامناسب، سال جاری نیز از طرح جلد شخصیت کارتون های خارجی استفاده شده که استقبال خوبی داشته است اما طرح تولید داخلی زیاد مورد قبول دانش آموزان نبوده است.

نائب رئیس اتحادیه چاپ و نشر استان کردستان، با اشاره به اینکه در نمایشگاه لوازم التحریر هر نوع اقلام با کیفیت، مارک دار، ارزان و متناسب با هر سلیقه ای وجود دارد، گفت: در این نمایشگاه دفترهای تعاونی با قیمت های بسیار مناسب و ارزان به فروش می رسد و دفتر 40 برگ 1700 تومان، 60 برگ 2500 تومان و 100 برگ نیز 4500 تومان به فروش می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 325

به "قیمت این روزهای لوازم التحریر اجباری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت این روزهای لوازم التحریر اجباری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید