قصه شهادت 3 مرزبان در تئاتر رگ

به گزارش گروه سرگرمی، کارگردان نمایش رگ بیان کرد: اولین بار سر خاک سه عزیز مرزبان ایرانی رفتم و داستان زندگی تا شهادتشان را شنیدم و برایم سوال شد که چرا تا به حال به زندگی آنها توجهی نشده و داستانی با این جذابیت چرا تاکنون در سینما و تئاتر ما جا نداشته است؟

قصه شهادت 3 مرزبان در تئاتر رگ

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، نمایش رگ به کارگردانی ایوب آقاخانی با نگاهی تاریخی و ملی در رثای سه مرزبان ایرانی در هنگام اشغال ایران توسط متفقین از چهارم شهریور ماه اجرایش را در سالن چارسو تئاتر شهر آغاز نموده و تا نوزدهم مهر ماه نیز اجرایش ادامه دارد.

نویسندگان این نمایش ایوب آقاخانی، فرهاد امینی، ویدا دانشمند (براساس طرحی از ایوب آقاخانی) و بازیگران برزو ارجمند، وحید آقاپور، بهناز بستان دوست، الهه شه پرست، محسن بهرامی، عرفان ابراهیمی، هلن بهرامی هستند.

رگ، جدیدترین فراوری گروه تئاتر پوشه و داستان سه مرزبان ایرانی را روایت می نماید که در زمان جنگ دنیای دوم در برابر هجوم نیروهای روسی به ایران مقاومت نموده و به مدت دو روز ارتش تا بن دندان مسلح روس را زمین گیر کردند.

این نمایش نگاهی به یک واقعه تاریخی و ملی در دهه بیست دارد و آقاخانی معتقد است که رویکرد همیشگی گروه تئاتر پوشه به مصادیق اجتماعی و تفکر ناظر بر واقعیت های تاریخی و اجتماعی موثر در روزگار حال مخاطبان این کار را در راستا فراوری قرار داده است.

حال هم اکنون با اجرای این نمایش در تئاتر شهر و همزمان با هفته دفاع مقدس به منظور آنالیز کارهای نمایشی دفاع مقدسی و اجرای این کار با ایوب آقاخانی به گفت وگو نشستیم:

مدتی است که نمایش رگ در تئاتر شهر به صحنه می رود و پراستقبال هم در عرصه دفاع مقدس ظاهر شده است، در یک سال گذشته نمایش هایی در ژانرهای مختلف از شما به صحنه رفته و بفرمایید دغدغه تان از اجرای این کار چه بوده آیا در راستای نمایش های قبلی تان این کار را آماده کردید؟

- از آغاز فعالیت گروه تئاتر پوشه به سرپرستی بنده بیست و چهار سال است که می گذرد و همواره مهمترین دغدغه ما، تئاتر اجتماعی یا تئاتری با رویکرد مستقیم به جامعه پیرامون خود بوده است. ما در بخشی از راستا حرکتمان به یک مجموعه التهابات سیاسی نزدیک شدیم .

در بخش دیگر نگاه کلان اجتماعی و اختلاف طبقاتی و سپس در دهه نود قاطعانه تصمیم گرفتیم سه گانه ای برای فضای هشت ساله جنگ با رویکردی متفاوت و متمایز از کارهای موجود به صحنه ببرم چون احساس می کردم این هم اضطرار زمانه و احتیاج مخاطبان جوانی است که از تاریخ پشت سرشان اطلاع کمتری دارند .

سال گذشته نمایش شیروانی داغ را با تمرکز و ذره بین دریافت روی مفهوم دروغ در جامعه کار کردم چرا که در جامعه رشد سرطانی دارد، البته هنوز هم این رشد متوقف نشده است. سال جاری نمایش رگ را با توجه به گوشه مغفول مانده تاریخ اجتماعی ایران و دقیقا در هفتاد و هفدمین سالگرد شهادت سه مرزبان شهید در جنگ دنیای دوم روی صحنه بردم .

پس ابعاد دفاع مقدس را از نظر شما می توان فراتر از جنگ هشت ساله در نظر گرفت؟

- بله ما باید تاریخ پشت سرمان را دقیق تر بشناسیم و بدانیم در چه موقعیتی هستیم. نکته دیگر اینکه من اصرار داشتم در سالگرد شهادت این سه شهید کار را به صحنه ببرم و اواخر شهریور هم هفته دفاع مقدس بود، بنابراین در واکاوی تاریخ به داستان تک خطی این سه نفر می رسیم و متوجه می شویم که دفاع مقدس می تواند ابعاد وسیع تری از سلول ها و طول و عرض جنگ تحمیلی داشته باشد .

من تصور می کنم نمایش رگ جدا از اینکه ادای دینی به زادبوم من یعنی آذربایجان محسوب می شود و به سیاست های همیشگی گروه تئاتر پوشه عمل نموده و چیزی را یاد مخاطبان آوردم که بسیاری اصلا از آن خبر نداشتند و خیلی هم از کنار آن آرام رد شدند ، من سعی کردم عبارت دفاع مقدس را پهنایی ببخشم که ما متوجه باشیم اصلا تقدیس وطن و علاقه ملی ـ میهنی نه مسئله تازه ای است و نه از بین رفتنی است .

در این نمایش هم ادای دینی به زادبومم آذربایجان داشتم و هم سیاست های گروه تئاتر پوشه را دنبال کردم

چیزی که در تاریخ و رگ و ریشه ما جریان دارد و مصداق روشن آن هم مقاومت سه مرزبان ساده عامی بدون تحصیلات با حداقل درجات نظامی یعنی دو سرباز و یک سرجوخه در برابر یک لشکر تا بن دندان مسلح روس که سه نفره با چند برنو ونارنجک چهل و هشت ساعت جلوی ورود نیروهای روس را به ایران می گیرند تا اینکه شهید می شوند و تبدیل به برگی از تاریخ پرافتخار ایران می شود .

ویژگی تکنیکی این کار چه بود و آیا مورد اقبال مردم هم نهاده شد؟

- این کار در راستای دغدغه های فردی و نگاه تکنیکال من به تئاتر هم هست، من همواره اعتقاد داشته و دارم که تئاتر با هر مضمون و رویکرد روایی باید قائل و قائم بر تکنیک ها و اصول و فنون مهندسی شده و حرفه ای این ماجرا جلو برود. رگ که خوشبختانه اجراهایش به نیمه رسیده است و خوشبختانه سربلند جلوی مخاطبان ظاهر شده است .

خدا را شاکرم که مخاطبان بسیار کار را دوست دارند و می بینم که به هم توصیه می نمایند و یک دست درباره ارزش های کار هم نظر هستند و هیچ تضارب آرایی وجود ندارد. این خیلی من را خرسند می نماید و عملا نمایش رگ را بعد از سیزده سال تبدیل به تنها کاری از ایوب آقاخانی می نماید که مخاطبان آن صد در صد وحدت نظر دارند .

به طور طبیعی تمام کارهای من به لطف خدا مقبولیت عمومی بین تماشاگران داشته اما بهرحال آراء منفی هم درباره آنها وجود دارد. درباره نمایش رگ هم متعجبم و هم خدا را شکر می کنم که به طرز حیرت آوری آراء منفی به کنج و اقلیت خیلی محدودیت رفته و آن را تأثیرگذار ارزیابی نموده حتی خیلی از مخاطبان محبت کردند درباره این کار به سوژه نزدیک شده و همین باعث شده تا اثر خاصی روی ذهن وروحشان گذاشته است .

پس بین همه کارهایتان به این کار نمره بالاتری می دهید؟

- واقعیت این است که مشخصا از این نظر فکر می کنم من به کار نمره بالایی می دهم لزوما نه اینکه بهترین کار من باشد هر چند خیلی ها این را می گویند، اما من تک تک کارهایم را دوست دارم و به آنها اعتقاد دارم اما از این نظر بخصوص که بحث آمار و ارقام است نه اینکه حس فردی و نگاه من باشد. از اتحاد نظر ایجاد کردن در آراء مخاطبان این کار از سال 88 به بعد که نمایش مرثیه ای برای یک کبوتر را اجرا کردم، دیگر چنین حسی را در من ایجاد نکرد، تا اینکه این کار را به صحنه بردم و به لطف خدا کار با آبرو و پیشانی سفیدی از آب درآمد .

آقای آقاخانی در ارتباط با کارهای دفاع مقدسی بیشتر اینطور شنیده می شود که بلیت این دست کارها ارگانی و سازمانی تهیه شده و به افراد سازمان ها داده می شود یا اینکه خود مردم خیلی برای تهیه بلیت آنها رغبت ندارند، نظرتان درباره این چیست آیا به اندیشه صاحبان آثار باز می شود یا سلیقه مخاطب؟

- به جز بحث های فنی و تکنیکی مسئله صداقت است که در کار نمایشی مهم است. مخاطب دروغ زده و فریب خورده ما که در روبرو با آثار بی منزلت و بسیاری اوقات دروغگو، تبلیغی و تهییجی در برابر کار قرار می گیرد، امروز مسموم شده است، دفع این سموم از بدن او زمان می برد و ما باید دوره نقاهت را در او تحمل کنیم. اما در این دوره باید او را با غذایی که آن را نمی خورد، آشتی دهیم ، در همین غذا هم باید در ادویه جات و مواد اولیه و دستور پختش خیلی دقت کنیم، اگر یکی از این ادویه جات از بقیه بیشتر باشد و مخاطب و ذائقه آسیب دیده اش این عدم تناسب را حس کند، باز هم آن را پس خواهد زد .

من در دوران کار کردن سه گانه جنگی خودم در مصاحبه هایم خیلی گفتم که مخاطب هنوز آثار وابسته به جنگ را دوست دارد به شرطی که اثر و صاحب اثر هم به مخاب احترام بگذارد. واقعیت این است که خیلی آثار دفاع مقدسی ما آثاری هستند در خدمت تأمین خواسته ها و رضایت مدیران هستند چون اینطور هستند مردم با آنها نسبت پیدا نمی نمایند به محضی که اثری این خصوصیت را پیدا نمی نماید و به دنبال رضایت مدیر باشد، مطمئن باشید که مردم بدان امتیاز می دهند .

خیلی از آثار دفاع مقدسی ما در خدمت تأمین خواسته ها و رضایت مدیران هستنداین بحث اختلاف نظر بین مدیر و مردم نیست بلکه بحث اختلاف غریزه نمایش دوست یا داستان دوست مخاطب با غریزه پرملاحظه و محافظه کار مدیران است. مخاطب اصلا جایی به این فکر نمی نماید که چون این کار به مدیری بی احترامی نموده، پس من آن را دوست داشته باشم، خیر اینطور نیست! اثر اگر درست باشد، مخاطب آن را دوست خواهد داشت اما اگر به نفع رضایت مدیری در بخشی از ضرورت های برگزاری دخل و تصور کند، غریزه مخاطب آن را پس می زند، این خیلی مسئله آگاهانه و اندیشیده ای نیست و ما باید به غریزه مخاطب احترام بگذاریم .

واقعیت این است که مدیران ما هر چقدر هم نمایش های ما را دوست داشته باشند با تمام احترام به کار ما ، دو روز دیگر از پشت میز بلند می شوند و آن کسی که همواره سرجایش است، همین مردم هستند که باید کار ما را ببیند . من همواره به همکارانم توصیه می کنم که از آثار شعاری و مدیرانی که آنها را به سمت تبلیغ و شعار هُل می دهند، پرهیز نمایند، مطمئن باشند در این صورت همین ژانر هم به عنوان اصلی ترین ژانرهایی که در دنیا تأمین نماینده بیشترین مواد دراماتیک بوده، به آنها جواب مثبت خواهد داشت و بسترساز کارهای صاحب عرضه می شود .

همینطور است چطور می شود که هنوز سینمای هالیوود در اروپا و آمریکا خواستار دارد اما فضای جنگ ما خیلی چیزها را پس می زند؟

- بله همینطور است، هنوز هم در غرب و اروپا جنگ هایی که مردمان آن کشورها پشت سر گذاشتند، آبشخور شکل گیری و تولد درام های قدرتمندی هستند و هنوز هم حتی سینمای قدرتمند و تکنوکرات هالیوود از خوراکز جنگ دنیای دوم بهره می برد. اگر واقعا مسئله قابل کهنه شدن است چرا باید امروز هم فیلمی ببینیم که به جنگ دنیای دوم می پردازد؟

پس مسئله این است که جنگ به ذات دراماتیک است ولی اگر بخواهیم در جایی دروغ و تبلیغ و تهییج و چیز نامساعدی به زور تزریق کنیم، مخاطب هم به هرحال پس می زند اولا که مردم هنوز خیلی از جنگ ایران و عراق فاصله ندریافتد و شعار را می فهمند و دوم هم مخاطب تحت فشار مالی و بعضی سومدیریت ها در حوزه های اجتماعی بسیار نسبت به بعضی چیزها حساس تر شده و در نتیجه آماده تر است که زودتر دروغ را تشخیص دهد .

باید با این نوع مخاطب و رنجی که کشیده و زخم هایش خیلی محتاط تر برخورد کنیم اینکه فکر کنیم می توانیم نمایشی را مثل دهه شصت فراوری کنیم، اشتباه است. درحالیکه تبلیغ و تهیج در حوزه جنگ می تواند رسالت سینمای ما باشد اما اگر با همان فرمان و نگاه جلو برویم، معلوم است که بازنده میدان ما هستیم و هرگز مردم با ما همراهی نمی نمایند، مردم امروز آرامش می خواهند و اگر در فیلم و تئاتری به جنگ رجوع نمایند بدون تردید دلیلش این است که از دل آن دستاوردهای به روز اجتماعی و آگاهی های تاریخی خود را می خواهند افزایش دهند، پس ما باید متوجه باشیم که چه زمانی و کجا چه غذایی را سرو می کنیم .

برگردیم به موضوع بحث و نمایش رگ، پژوهش این کار به چه صورت انجام شد آیا به لحاظ میدانی هم پژوهشی برای کار داشتید یا اینکه تنها منابع مکتوب در این زمینه کمکتان کرد؟

- اولین بار که من سر خاک این سه عزیز در جلفا مرز ایران و آذربایجان رفتم، خیلی عامیانه بگویم برق آنها مرا گرفت و این خط داستان ساده ای که از آنها شنیدم مرا ترغیب کرد که درباره آنها کاری بکنم و علامت سوال بزرگم این بود که داستانی با این جذابیت هر چند که تک خطی بود، چرا تاکنون نه در سینما و تئاتر ما جا نداشته است و خیلی گم و گور در گوشه ای بدون پرداخت دراماتیک مانده است .

من همان جا تصمیم گرفتم تئاتر کار کنم، چون دستم هم به سینما نمی رسید چرا که فیلمی در این سوژه خیلی باید پرهزینه باشد و از عهده سال جاری من که قدرت این پروداکشن بزرگ را در سینما ندارد، برنمی آمد ولی تئاتر را می توانستم کار کنم موهایم را در این آسیاب سفید کردم و می دانستم باید چه کار کنم بنابراین تصمیم بهنوشتن نمایشنامه اینها گرفتم. جالب است بدانید که اولین چیزی درباره نمایشنامه سراغم آمد، نامش بود چرا که قدیمی ترین عنصر این نمایشنامه رگ بود .

چرا؟

- چون بلافاصله به غیرت این سه شهید علی رغم جوان و عام بودن آنها توجه کردم، اینها از مهمترین شریان مرزی ما محافظت کردند و متوجه شدم که ترکیب جذابی از معنای جغرافیایی و در عین حال اشاره روشن به رگی که در گردن این افراد می جنبد و غیرتشان به جوش می آید و اصرار می نمایند که علی رغم رأی پایتخت مقابل اجنبی سه نفره بایستند، امکاناتی هم نداشتند .

همه اینها باعث شد بگویم که هیچ اسمی بهتر از رگ برای این نمایشنامه نیست چون نه شعار داشت و نه اسم سختی است و خیلی راحت بر زبان می چرخد، بر صفحه نمایشنامه می نشیند و به حکم تجربه فکر کردم اسم خوبی است .

بعد از انتخاب اسم دیدم همین تک خطی که بالای خاک این سه نفر به من گفتند، همین است و چیز بیشتر و جزئیاتی درباره آنها وجود ندارد، من چند بار دیگر هم به آن منطقه رفتم و بیشتر چیزهایی که می شنیدم هم روایت های فردی غیرقابل تکیه بود، هرچند جذاب بود و باز هم برای درام نویسی که می خواهد گوشه ای از تاریخ ایران را با نگاهی قابل ارجاع به مخاطب ارائه دهد خیلی مفید نبود لذا من تحقیقات و خواندن هر چیزی که لازم بود را از یک جایی به بعد دیگر موکول به فانتزی نمایشنامه نویسی کردم .

درام باید جذاب باشد تا مخاطب آن را تعقیب کند بنابراین علاوه بر مستندات واقعی ، فانتزی هایی از زندگی آنها به کار اضافه کردم

از انتهای سال 96 که نگارش و تحقیقات را آغاز کردیم تا اواخر سال 97 و نوروز 98 دیگر از کار دست شستم از آنجا به بعد نا امید شدم و با تیمی که هماهنگ نموده بودم یعنی دو نویسنده نازنین تصمیم گرفتیم آن را رها کنیم و همان تک خط و استنادات ارجاعی تاریخی را مثل اینکه هر کدام برای چه شهری بودند ، چند سالشان بود و نامشان چه بود و مقابل چه لشگری بودند کافی است و بقیه را تبدیل به درام کنیم .

یعنی به یک عنصر مستند و قابل ارجاع و مقدار زیادی تخیل را در خدمت شخصیت پردازی و فضاسازی قرار دادم و تمام چیزهایی که مرا در راستا حرکتمان نزدیک تر می نماید و همان تکنیک سالاری یا فن سالاری را بر اثر سوار کردم، چرا که بهرحال درام باید جذاب می شد تا مخاطب آن را تعقیب کند .

اولین نسخه این کار را اواخر اردیبهشت تمام کردیم و دست مرکز هنرهای نمایشی دادیم که در طول تمرین هم سه بار دیگر بازنویسی شد و به شکلی درآمد که الان روی صحنه رفته است .

درباره انتخاب اولویت های بازیگر چه چیزی مدنظرتان بود؟

- عوامل گروه تئاتر پوشه که یکسان هستند ولی ما در حوزه بازیگر همواره آزاد عمل می کنیم برای اینکه به فراخور احتیاجهای هر سال از بازیگران دعوت می کنیم، به همین دلیل هم اصلی ترین چیزی که مدنظرم بود اعتقادم به توانایی بازیگران و داشتن یک نسب آذری بود، بنابراین یک ترکیب جذابی از مجموعه افرادی را گرد آوردم که از طرف پدر، مادر یا خودشان زاده آذربایجان بودند و بنابراین از بین هفت بازیگر درباره پنج تایشان توانستم اعمال کنم اما درباره دو تای دیگر احتیاجی به این ماجرا نداشتم چرا که کاراکترها طوری بود که لزومی نبود آذری بودن آنها روی صحنه استفاده شود بنابراین پنج نفری که به آنها احتیاج داشتم دقیقا به آنها توجه کردم .

مورد دیگر هم سعی کردم حتی الامکان افراد از رفقای حرفه ای من باشند کسانی که به من و نگاه و اعقتاد من اعتقاد داشته باشند تا در پروژه ای شرکت نمایند که هزینه فراوری آن بسیار بالاست و بودجه حمایتی آن کم بود در نتیجه می بایست گروه انعطاف داشت باشند و خیلی بزرگوارانه کار ار پذیرفتند من به آنها گفتم که اگر اثر نتواند بفروشد بدانید که ما تقریبا هیچ چیز نداریم چون هر چه هم که دوستان در مرکز هنرهای نمایشی به عنوان بودجه حمایتی به ما بدهند صرف دکور، لباس و بروشور می شود و هیچ چیز برای ما نمی ماند همه دوستان هم یا علی گفتند و اصلا نوع برخورد این بچه ها مرا شرمسار و مدیون آنها نموده و واقعا هم تا گروه همدلی نباشد این اندازه اثر روی مخاطب اثر نمی گذارد. من اعتقاد دارم بخش زیادی از این تأثیری که مخاطب از کار می گیرد محصول این همدلی پشت صحنه است .

نمایش تا چه تاریخی روی صحنه است؟

- انشاأالله نمایش تا آدینه ساعت 19:30 در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است و درگاه اینترنتی خرید بلیت هم تیوال است .

منبع:فارس

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 350

به "قصه شهادت 3 مرزبان در تئاتر رگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه شهادت 3 مرزبان در تئاتر رگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید