سرایت اجرای تورهای گردشگری بدون خرید به ایران

به گزارش گروه سرگرمی، اجرای تورهای گردشگری NO SHOPPING به ایران هم سرایت کرد و به تازگی آژانس های مسافرتی کارگزار در خارج از کشور به آژانس داران ایرانی اعلام می نمایند تورهای بدون خرید فروخته اند.

سرایت اجرای تورهای گردشگری بدون خرید به ایران

با همراهی تور مسقط از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

اجرای تورهای گردشگری با شرط NO SHOPPING به ایران هم سرایت نموده و آژانس های مسافرتی کارگزار در خارج از کشور به آژانس داران ایرانی اعلام می نمایند توری که فروخته ایم خرید ندارد. یعنی راهنمای تور اجازه بردن گردشگران به مراکز خرید را ندارد. آنها فقط قرار است از مراکز دیدنی ایران بازدید نمایند. این نوع تور در کشورهای دیگر هم رایج است به ویژه در چین و ترکیه.

بنابراین اتفاق جدیدی نیست؛ تورهایی که بازدید از مراکز خرید را در فهرست مراکز دیدنی ندارند، معمولاً گران تر از آنهایی باشند که با خرید همراه هستند. به این ترتیب، شرکت کارگزار برنامه ریزی می نماید تا مقداری از درآمدها و سودش را از سود حاشیه خرید مسافران کسب کند در نتیجه نرخ تور پایین می آید.

در کشورهای دیگر، این یک روال است و کارگزاران و برگزار نمایندگان تور، ازپیش با فروشندگان صحبت می نمایند تا اگر مسافر از آنها خریدی کرد، درصدی از آن خرید به شرکت داده شود. از آن درصد هم به راهنما مبلغی تعلق می گیرد. ولی در ایران این ساز و کار وجود ندارد. معمولاً این کمیسیون در ایران به راهنمای ایرانی یا خارجی و یا حتی راننده تعلق می گیرد ولی در کشورهای دیگر این کمیسیون بین فعالان برگزاری آن تور تقسیم می شود.

در این باره، محمد منظرنژاد راهنمای گردشگری به خبرنگار مهر درباره منتفعان تورهای بدون خرید، گفت: اگر بخواهیم مساله را به صورت صنعتی آنالیز کنیم، باید ببینیم برگزاری این تورها برای چه کسی مفید است؟ باید گفت همه چیز بستگی به اخلاق دارد. ممکن است جنسی به قیمت خریداری شده و زمانی که مسافر به کشورش برمی شود متوجه آن شود که با نرخ مناسبی خرید نموده است برخی از اوقات هم ممکن است فروشنده به دو برابر قیمت جنسی را به گردشگر بفروشد و سود بیشتری به دست آورد. برخی از فروشندگان صنایع دستی قیمت واقعی را اعلام می نمایند و به راهنمای خارجی می گویند که نمی خواهم تو هم نرخ را بالا ببری و به من درصد بیشتری بدهی.

وی اضافه نمود: متأسفانه وقتی از آژانس های خارجی بازخورد می گیرم، متوجه می شوم مثلا گردشگران از کیفیت غذا ناراضی هستند. وقتی پیگیری می کنم می بینم چون به رستوران پول کمی داده شده آنها هم غذای بی کیفیتی را جلوی گردشگر گذاشته اند. بنابراین جوابی نداریم بدهیم. بنابراین با رستوران ها صحبت نموده و به راهنما گفته ایم گردشگران را به رستورانی که ما گفته ایم و منوی غذایی که در نظر گرفته شده ببرید. خیلی از آنها هم ناراحت می شدند. تا اینکه به یک حالت نرمال رسیدیم و گفتیم از این به بعد، راهنما براساس فهرست قیمتی که ما می گوییم به هر رستورانی که می خواهند ببرند تا هزینه اش برای ما قابل کنترل باشد. در این صورت اگر از سمت گردشگر خارجی مورد بازخواست قرار بگیریم می دانیم چه غذایی با چه قیمتی به او داده ایم.

منظر نژاد در سرانجام گفت: در اروپا تورهای بدون خرید متداول نیست. اما در بازار ترکیه و چین، این تورها هوادار زیادی دارند. همچنین منافع زیادی نصیب آژانس ایرانی از محل فروش فرش و صنایع دستی می شود. معمولاً از کشور مبدا روی یک صنایع دستی مانند فرش تبلیغات انجام می شود که اگر گردشگر بگوید می خواهد به محل فروش برود، از همانجا برنامه ریزی می نمایند که کجا او را برای خرید ببرند. اگر راهنما وظیفه اش را به درستی انجام دهد و گردشگر حتی به او اعتماد صحیح داشته باشد، چه بسا از خریدی که انجام داده، راضی باشد و حتی پاداشی هم جداگانه برای راهنما در نظر بگیرد و مسافر همیشگی او شود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 608

به "سرایت اجرای تورهای گردشگری بدون خرید به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرایت اجرای تورهای گردشگری بدون خرید به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید