دریافت عوارض پسماند از کالاهای مخرب محیط زیست

به گزارش گروه سرگرمی، مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فهرست کالاهای مشمول پرداخت عوارض پسماند مشخص و در مرحله اول نیز مبالغی به حساب خزانه داری کل واریز شده است.

دریافت عوارض پسماند از کالاهای مخرب محیط زیست

حسن پسندیده در گفت و گو با خبرنگاران درباره تبصره شش قانون بودجه سال 99 که درباره دریافت عوارض از کالاهایی است که مصرف آن ها منجر به فراوری پسماند مخرب محیط زیست می گردد، اظهار کرد: آیین نامه اجرایی این قانون حدود سه ماه گذشته در هیات دولت تصویب و برای اجرا به دستگاه های مختلفی ازجمله سازمان امور اقتصادیاتی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت کشور ابلاغ شد. این دستگاه ها باید در کنار صندوق ملی محیط زیست هماهنگی های لازم را برای اجرایی شدن این قانون انجام دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه درحال حاضر سازمان امور اقتصادیاتی بر اساس فهرست کالاهای مشمول پرداخت عوارض پسماند، منابعی را از فراورینمایندگان این کالاها دریافت نموده و این مبالغ به حساب خزانه داری کل واریز شده است، توضیح داد: از این رو نشست هایی برای معین اولویت های هزینه کرد عوارض پسماند بین دستگاه هایی اجرایی درحال برگزاری است. به هرحال این منابع اقتصادی پیش بینی شده می تواند برای ایجاد زیر ساخت های مناسب مدیریت پسماندهای عادی، صنعتی و ویژه در تمام نقاط کشور هزینه گردد.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست در بخشی دیگر از صحبت های خود ضمن تاکید بر اینکه با تشدید بیماری کووید 19 در کشور، اهمیت ساماندهی و بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی دوچندان شده است، گفت: از این رو ما نظارت بیشتر بر مراکز بیمارستانی و درمانی را در دستور کار خود قرار داده ایم. پسماندهای عفونی بیمارستانی علاوه بر بی خطرسازی در محل فراوری باید به درستی جمع آوری و دفن شوند که شهرداری نیز در این زمینه همکاری های خوبی دارد.

به گفته پسندیده پرسنل و اپراتورهایی که در قسمت بی خطرسازی پسماندهای عفونی بیمارستانی فعالیت می نمایند نیز آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند و هماهنگی های لازم با دستگاه های مختلف برای جلوگیری از انتشار ویروس به وسیله پسماندها اجرا شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از دغدغه های ما در زمینه مدیریت پسماندهای کرونایی، رهاسازی اقلام یک بار مصرفی مانند ماسک و دستکش در سطح معابر است، اظهار کرد: این مسئله خود می تواند عاملی برای انتشار ویروس کرونا باشد.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه خوشبختانه با اطلاع رسانی های اجرا شده این اقدام ناپسند نسبت به روزهای آغازین بیماری کمتر شده است، گفت: تمام مردم باید به این نکته توجه نمایند که سهل انگاری و عدم رعایت نکات بهداشتی و رها ماسک یا دستکش در معابر می تواند خود عاملی بر انتشار بیماری باشد و جامعه ای را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین باید همگی به مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه مطلع باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1266

به "دریافت عوارض پسماند از کالاهای مخرب محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت عوارض پسماند از کالاهای مخرب محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید