خبرنگاران درخواست نهاد انگلیسی از سازمان ملل برای لغو تحریم های دارویی ایران

به گزارش گروه سرگرمی، لندن- خبرنگاران- کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در نامه ای خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، افزایش فشارها علیه واشنگتن را خواستار شد تا در شرایطی که ایران با همه گیری کرونا روبرو است، تحریم های دارویی را لغو کند.

خبرنگاران درخواست نهاد انگلیسی از سازمان ملل برای لغو تحریم های دارویی ایران

مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در این نامه یادآور شد: با افزایش شمار موارد ابتلا به کرونا>ویروس کرونا در ایران، نیاز به اقلام دارویی، کیت های شناسایی و مواد ضدعفونی کننده ضروری است اما به لطف تحریم های آمریکا به راحتی در دسترس نیست.

وی شرح داد، ادامه تحریم ها در بحبوحه شیوع کرونا>ویروس کرونا، توهین آشکار به هنجارهای انسانی و تهدید مستقیم مردم ایران و منطقه به شمار می رود.

رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس با بیان اینکه کارشناسان بین المللی از جمله سازمان دنیای بهداشت، تحریم های آمریکا را مانع مهمی در مهار شیوع کرونا در ایران توصیف کرده اند گفت: اکنون جامعه دنیای به مردم ایران و دنیا مدیون است که به سرعت به آمریکا فشار بیاورد تحریم ها را تا زمانی که ویروس تحت کنترل درآید معلق کند.

وی در سرانجام اضافه نمود؛ از شما تقاضا داریم گام های لازم را برای فشار به آمریکا در جهت اقدام بشر محبت آمیز بردارید.

نسخه ای از این نامه برای مدیرکل سازمان دنیای بهداشت، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه اقدامات یک جانبه قهری سازمان ملل متحد ارسال شده است.

شجره در این خصوص به خبرنگاران گفت: در حالی اوضاع دنیا در شرایط اضطراری واقع شده است، مهار کرونا>ویروس کرونا به تلاش های هماهنگ و کنار گذاشتن اختلاف های سیاسی نیاز دارد.

وی اضافه نمود: هرگونه تعلل برای کمک به آنهایی که وظیفه مراقبت از مردم را در داخل ایران و دنیا دارند پیامدهای فاجعه بار و مرگباری را به دنبال خواهد داشت.

پیش از این نیز جمعی از ایرانیان خارج از کشور در طوماری خطاب به دبیرکل سازمان ملل و رئیس سازمان دنیای بهداشت، خواستار اقدام جدی آنها در راستای لغو تحریم های دارویی شدند.

در طوماری که به ابتکار ابوالفضل فاتح مدیرعامل پیشین خبرگزاری ایسنا و با هدف تسهیل کمک ایرانیان خارج از کشور به میهن خود تهیه شده، آمده است: تحریم های شدید مستقیم و غیرمستقیم علیه دارو و تجهیزات پزشکی می تواند به گسترش ویروس و به خطر افتادن جان تعداد بیشتری از هموطنان ما بیانجامد؛ به ویژه که با افزایش تعداد بیماران، از ذخایر دارویی و تجهیزاتی کشور کاسته خواهد شد.

در این طومار خطاب به دبیرکل سازمان ملل و مدیرکل سازمان دنیای بهداشت آمده است: آیا مطلعید که کرونا دنیا را دچار یک همه گیری خطرناک کرده است. 31 ژانویه سازمان دنیای بهداشت، شرایط اضطراری اعلام کرد، اما به نظر می رسد دنیا در حالی مشغول نوک کوه یخی است که موسسه ها و مراکز بین المللی پیش بینی می کنند اگر اقدامی انجام نشود به احتمال زیاد این ویروس منتشر خواهد شد.

تهیه کننده این طومار خواستار امضای آن از سوی ایرانیان خارج از کشور با هدف کمک به رفع تحریم های دارویی و تجهیزات پزشکی علیه ایران شده است.

این طومار با یادآوری تحریم های ظالمانه علیه ایران تصریح کرده، کشور با خطر کمبود مواد دارویی، اجناس و امکانات پزشکی لازم برای شناسایی، جلوگیری و درمان این ویروس روبرو است.

طومار یادشده از سازمان ملل و سازمان بهداشت دنیای می خواهد هرچه سریعتر به موضوع لغو تحریم هایی که در هر صورت بر فرایند مقابله با کرونا تاثیر منفی خواهد گذاشت، توجه کنند.

این اقدام می تواند شامل لغو فوری همه تحریم ها علیه اقلام پزشکی، دارویی، کیت ها و وسایل آزمایشگاهی شود.

در این طومار اشاره شده که ایرانیان خارج از کشور به دلیل شرایط تحریم ها، مانند گذشته امکان کمک رسانی به داخل کشور را ندارند. این در حالی است دسترسی به اقلام پزشکی و بهداشتی فارغ از نژاد، مذهب و ملیت افراد از حقوق اولیه انسان به شمار می رود.

این طومار هشدار می دهد که هرگونه تاخیر در لغو تحریم ها به نظام سلامت ایران آسیب زده و باعث می شود که افراد آسیب پذیر و بی گناه بهای سنگین آن را بپردازند.

طومار یادشده تاکید می کند، این وظیفه انسانی هر فرد است که هرچه سریع تر اقدام درست را صورت داده و مانع بروز فاجعه شود.

در سرانجام این طومار، از دبیرکل سازمان ملل و مدیرکل سازمان دنیای بهداشت خواسته شده تا به سرعت همه اقدامات لازم را برای لغو تحریم ها و جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا>ویروس کرونا در ایران صورت دهند.

2023

منبع: ایرنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 815

به "خبرنگاران درخواست نهاد انگلیسی از سازمان ملل برای لغو تحریم های دارویی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درخواست نهاد انگلیسی از سازمان ملل برای لغو تحریم های دارویی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید