جهش کرونا مانع خوش بینی به دورنمای نفت شد

به گزارش گروه سرگرمی، امیدواری که بازار نفت در روزهای اخیر با خبر ساخت واکسن کووید 19 شرکت فایزرهای و بایو ان تک پیدا کرد به دلیل ادامه شیوع مهارناپذیر ویروس کرونا پیروز نشد چشم انداز بازار نفت را روشن کند.

جهش کرونا مانع خوش بینی به دورنمای نفت شد

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، آژانس بین المللی انرژی، اوپک و اداره اطلاعات انرژی آمریکا پس از اعلام خبر نتایج موفقیت آمیز آزمایش واکسن شرکت داروسازی آمریکایی فایزر و شرکت بیوتکنولوژی آلمانی بایو ان تک در دوشنبه هفته گذشته، جدیدترین گزارشهایشان از دورنمای بازار نفت را منتشر کردند اما در این گزارشها پیش بینی تقاضا برای نفت مورد بازنگری صعودی قرار نگرفت و برعکس، پیش بینی میزان مصرف نفت کاهش داده شد.

موانع کوتاه مدت تاثیرگذار بر تقاضا برای نفت همچنان هر گونه سیگنال مثبت مربوط به نتایج موفقیت آمیز واکسنهای در حال ساخت را تحت الشعاع قرار داده و فراوریکنندگان نفت را تا اواسط سال میلادی آینده با چندین ماه سخت و پس از آن با فرایند احیای مبهم روبرو نموده است.

پیش بینی این آژانسها بر این نکته تاکید دارد که در کوتاه مدت تقاضا به جای احیا، از بین می برد. هر سه آژانس دورنمای تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه جاری و سه ماهه نخست سال 2021 را به دلیل افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در اروپا و آمریکا و وضع محدودیتهای بیشتر برای جابجایی و فعالیت مالی، تنزل دادند.

نابودی تقاضا

آژانس بین المللی انرژی و اوپک که در اروپا مستقر هستند، نسبت به تاثیر محدودیتها روی تقاضا برای نفت بدبینی بیشتری نشان داده و برآوردشان از میزان مصرف در سه ماهه چهارم سال جاری را حدود 1.2 میلیون بشکه در روز در مقایسه با گزارش ماه پیش کاهش دادند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا ارزیابی ملایمتری داشت و پیش بینی میزان تقاضا را تنها 300 هزار بشکه در روز کاهش داد.

هر سه آژانس در این موضوع که در ماههای سرد زمستان نیمکره شمالی از بهبود اوضاع خبری نیست، توافق نظر دارند و انتظارات تقاضا برای نیمه اول سال 2021 را پایین بردند. در این بخش نظرات آنها به هم نزدیکتر بود و پیش بینی میزان مصرف مورد پیش بینی را 500 هزار بشکه در روز کاهش دادند. آژانس بین المللی انرژی هشدار داد واکسنها بعید است باعث شوند میزان مصرف نفت تا اواسط سال آینده افزایش قابل توجهی پیدا کند.

اگرچه پیامدهای همه گیری کووید 19 به طور کامل معین نیست اما برای نیمه دوم سال 2021 دورنماهای متفاوتی ارایه شده است. آژانس بین المللی انرژی برآوردش از میزان تقاضا در سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم سال میلادی آینده را بالا برد. شاید به این خاطر که آخرین آژانسی بود که گزارش نوامبر خود را منتشر کرد و فرصت بیشتری برای ارزیابی تاثیر ساخت واکسن بر بازار داشت. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا یک روز پس از اعلام خبر واکسن منتشر شد.

با وجود این که برآورد میزان رشد عرضه غیراوپک نسبت به ماه گذشته اندکی کاهش داده شد اما این امر تاثیر چندانی در جبران افت تقاضا نخواهد داشت و فراوریکنندگان اوپک پلاس با دورنمای وخیمتر تقاضای جهانی برای نفت این گروه در ماههای آینده روبرو هستند.

بازگشت غیرمنتظره نفت لیبی

موضوع دیگری که اوپک پلاس با آن روبروست، بازگشت سریع فراوری نفت لیبی بوده که به ضرر سایر اعضای گروه بوده و سریعتر از آنچه انتظار می رفت، بهبود پیدا نموده است. طبق گزارش شش منبع ثانویه مورد استفاده اوپک، فراوری نفت این کشور شمال آفریقا در اکتبر به 454 هزار بشکه در روز افزایش یافت که در مقایسه با 155 هزار بشکه در روز در سپتامبر، رشد قابل ملاحظه ای در مدت یک ماه نشان داد و طبق آخرین اطلاعات، فراوری لیبی اکنون از یک میلیون بشکه در روز فراتر رفته است. این کشور نرخ فراوری 1.3 میلیون بشکه در روز تا سرانجام سال 2020 را هدف گذاری نموده است.

در محاسباتی که گروه اوپک پلاس در آوریل برای محدودیت عرضه انجام داده بود، فراوری نفت لیبی که از ژانویه تقریبا فلج شده بود در نظر گرفته نشده بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، توافق کاهش فراوری اوپک پلاس در مرحله سوم قرار است به میزان 1.9 میلیون بشکه در روز دیگر در ژانویه 2021 تسهیل گردد اما در شرایط فعلی و با احیای سریع فراوری لیبی که از مشارکت در این پیمان معاف است، بازار توان جذب نفت اضافی را ندارد. دورنمای ارایه شده از سوی این سه آژانس برای بازار نفت احتمال این که اوپک پلاس را ناچار کند برای افزایش فراوری دست نگه داشته و محدودیت فعلی را تمدید کند را تقویت می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1285

به "جهش کرونا مانع خوش بینی به دورنمای نفت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش کرونا مانع خوش بینی به دورنمای نفت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید