تحول آفرینی در جامعه را جوانان خلاق و دانش آموخته رقم می زنند

به گزارش گروه سرگرمی، آیین اختتامیه دومین مسابقات ملی مساله محور ره نشان با معرفی تیم های برگزیده برگزار گردید.

تحول آفرینی در جامعه را جوانان خلاق و دانش آموخته رقم می زنند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، آیین اختتامیه دومین مسابقات ملی مساله محور ره نشان با معرفی تیم های برگزیده برگزار گردید. با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سید محمدصادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در این مراسم، برگزیدگان دومین مسابقه مسئله محور بنیاد ملی نخبگان با عنوان ره نشان معرفی شدند.

رفع احتیاجی از جامعه

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این که ره نشان فرصتی برای آموختن کارآفرینی و آشنایی با فرآیند تبدیل ایده به کسب و کار است ادامه داد: این رویداد فرصتی است تا جوانان خلاق و نوآور، با چالش ها، راه و رسم و چگونگی تبدیل یک ایده به کسب و کار و تحقق آرزو های خود آشنا شوند. اما در این جهت باید توجه داشته باشند که تنها از توانمندی های خودشان مطالبه داشته و در پی اثرگذاری در محیط اطرافشان باشند. باید بدانیم که در جهت رسیدن به اهدافمان، تنها کوشش جدی ما است که ایده را به واقعیت بدل می نماید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که توسعه، بیش از هرچیز مفهومی فرهنگی است و نخست، باید فرهنگ جامعه ما توسعه محور گردد، ادامه داد: آن چه که به عنوان مفهوم توسعه می شناسیم، بیش از هرچیز یک مفهوم فرهنگی است. اگر تصور کنیم توسعه یک پایه سخت افزاری دارد و با از بین بردن محیط زیست بخواهیم به توسعه برسیم در اشتباهیم، بعلاوه اگر توسعه را مفهومی صرفا نرم افزاری بدانیم به توسعه مطلوب نخواهیم رسید. توسعه مفهومی فرهنگ محور است و اگر به فرهنگ آن برسیم، سخت افزار و نرم افزار را نیز خواهیم داشت.

ستاری با تأکید بر ضرورت احیای فرهنگ کارآفرینی و نوآوری گفت: ما کشوری با پیشینه هزاران سال فرهنگ خودباوری ایستادگی، کارآفرینی و نوآوری هستیم که تکیه به عایدی های خام فروشی و تسلط اقتصاد نفت محور، غباری بر چهره این فرهنگ غنی نشاند. بزرگ ترین خیانت عایدی نفتی این بود که فرهنگ غنی کارآفرینی کشور را با بیش از 5 هزار سال پیشینه، به حاشیه برد و کشور را به طور جدی به عایدی های نفت وابسته کرد. اما الان فرصت آن است تا با تکیه به نوآوری نیروی انسانی خلاق و توانمند، با درس آموزی از گذشته و نگاه به آینده، این فرهنگ غنی را احیا کنیم.

جوان و فرصت های پیش رو

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از نقش جوانان خلاق و کارآفرین در احیای این فرهنگ گفت و اضافه نمود: جوان، آینده را مقابل خود دارد و با دستان خود آن را می سازد. جوان به واسطه ایده ها، نوآوری ها و توانمندی هایش می تواند تحول آفرین گردد. دنیایی از انتخاب، آرزو ها و ایده های نوآورانه، مقابل فرد جوان است که جهت آینده خود و کشورش را می سازد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر این که جوانان در جهت پر فرازو نشیب خود باید بیش از هرچیز، به به استعداد، اعتماد به نفس و نوآوری خود متکی بوده و از شکست نهراسند، ادامه داد: همه ما ممکن است در زندگی با شکست هایی روبرو شویم، اما تفاوت در جایی است که تصمیم می گیریم دوباره روی پای خودمان بأیستیم. حسن کارآفرینی در همین موضوع است چراکه این فرصت وجود دارد تا از شکست، تجربه کسب و در جهت موفقیت حرکت کنیم.

تحولی که در ذات کارآفرینی است

ستاری ادامه داد: مهم این است جوان را از ابتدای راه، به کارآفرینی سوق داده و از همان سنین پایین، با فضا و فرهنگ کارآفرینی آشنا کنیم. چراکه با تمرین کارآفرینی و خلاقیت است که جوان، از فرهنگ غلط استخدام فاصله می گیرد و در جهت نوآوری ها گام برمی دارد. نوآوری مهم ترین موهبت الهی است که انسان را در جهت اعتلا سوق می دهد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، تغییر را مهم ترین وجه نوآورانه طبیعت دانست و گفت: مرگ، که تغییر را در پی دارد، بزرگ ترین نوآوری باری تعالی است و در پی خود، تازگی، نوآوری، انرژی، اعتماد به نفس و کوشش را می آورد. مزایی که همگی، جزو ویژگی های ذاتی و خاصیت جوانی هستند؛ بنابراین جوانان باید قدردان این فرصت محدود باشند و در جهت پیاده سازی ایده هایشان گام بردارند. ایده هایشان را برای بهتر شدن دنیای پیرامونی به عمل تبدیل نمایند و این کار، با ایجاد کسب و کاری که احتیاجی از جامعه را حل نماید، محقق خواهد شد.

ستاری با اشاره به اثربخشی رویداد های مسأله محور ره نشان، در آشنایی جوانان با فرهنگ نوآوری و کارآفرینی گفت: رویداد ها و مسابقاتی، چون ره نشان، این فرصت را فراهم می آورد تا جوانانی که در پی تحقق ایده های نوآورانه شان هستند، مجالی برای تمرین کارآفرینی، کوششگری و نوآوری بیابند. امیدوارم با توسعه فرهنگ کارآفرینی که ره نشان نیز در خدمت توسعه همین فرهنگ است، اتفاقات خوبی در جامعه بیفتد.

فرصتی برای حل مسأله های دارای متقاضی

در بخش دیگری از این مراسم، سید محمدصادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به برگزاری این مسابقات با هدف معرفی و حل ایده ها و مسأله های دارای اولویت و اهمیت گفت: ایده توسعه رویداد های رقابتی مساله محور یا طرح شهید بابایی که در سال گذشته در بنیاد ملی نخبگان کلید خورد بعد از نشست های مختلف و رصد اجرای چنین برنامه هایی در سطح کشور با حضور افراد صاحب نظر در بنیاد شکل گرفت و سعی شد شیوه نامه هایی برای توسعه چنین رویداد هایی تدبیر گردد.

وی اضافه نمود: جمع بندی دوستان این بود که در زیست بوم حال حاضر کشور، رویداد های متنوعی در فضای رقابتی در حال اجراست، اما بخشی از این رویداد ها می توانند مهم باشند که پیشران توسعه کشور باشند، شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته است. رویداد هایی که حول یک مسأله مشخصی تدوین شده باشند، صاحب مسأله داشته باشند و مسأله احتیاجی از کشور را رفع کند، احتیاج امروز کشور است.

ورود به مرحله ای نو

موحد از برنامه های تخصصی و جنبی در قالب این رویداد و با هدف ارتقای تخصص شرکت نمایندگان گفت و ادامه داد: بر بستر این مسابقه، سلسله ای از رویداد های رقابتی برنامه های آموزشی و توانمند سازی برگزار گردید که به بهبود توانمندی ها، مهارت های علمی، تخصصی و نرم شرکت نمایندگان یاری می نماید. بعلاوه کوشش شد تا در انتهای رویداد چهارچوب مشخصی وجود داشته باشد و برگزیدگان بتوانند از دستاورد های خود استفاده نمایند.

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: از نظر بنیاد ملی نخبگان این اختتامیه افتتاحیه ای برای ورود به مرحله نو بوده و بنیاد در پی به کارگیری گروه های برگزیده است بعلاوه دبیرخانه اجرای رویداد موظف است فعالیت ها را رصد کند و گزارش هایی را به شورای راهبری بنیاد ملی نخبگان گزارش دهد.

ره نشان یکی از مسابقات مسئله محور طرح شهید بابابی با حمایت بنیاد ملی نخبگان است که در راستای ترغیب دانشجویان برای رفع احتیاج های صنعتی و دانش بنیان کشور در 5 حوزه آب و محیط زیست، انرژی، حمل و نقل، زیست فناوری و هوشمند سازی برگزار می گردد.

این مسابقه با همکاری شرکت های فناور و صنعتی با تعریف پروژه و راهبری تیم ها، زمینه جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان مستعد را تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان کشور فراهم نموده است.

شرکت نمایندگان در مسابقات ره نشان این فرصت را پیدا می نمایند تا در بستر انجام پروژه های واقعی و مورد احتیاج کشورمان، توانمندی های خود را محک زده و از بستر های توانمندسازی ره نشان استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2058

به "تحول آفرینی در جامعه را جوانان خلاق و دانش آموخته رقم می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول آفرینی در جامعه را جوانان خلاق و دانش آموخته رقم می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید