تحقق تعهدات پیمان پاریس با ارتقای راندمان نیروگاه ها

به گزارش گروه سرگرمی، اعضای کمیسیون توسعه پایدار، محیط زیست و آب اتاق ایران در نشستی به آنالیز راهکارهای اصلاحی مدل انرژی کشور در راستای ایفای تعهدات پیمان پاریس از منظر توسعه پایدار پرداختند.

تحقق تعهدات پیمان پاریس با ارتقای راندمان نیروگاه ها

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

در این نشست یونس نورالهی، استاد دانشگاه تهران به معرفی 5 سناریو برای تحق تعهدات ایران در پیمان پاریس تا سال 2030 پرداخت.

بر اساس اظهارات او مدل طراحی شده با همکاری تیمی از دانشگاه آلبورگ دانمارک بوده که وظیفه تهیه مدل انرژی اتحادیه اروپا برای سال 2030 و 2050 را نیز به عهده دارد.

این استاد دانشگاه بهینه سازی مصرف انرژی فسیلی و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را راه حل مقابله با مسائل زیست محیطی دانست و توضیح داد: درست است که منابع انرژی موتور محرک توسعه است اما مهم تر از آن چگونگی استفاده از این منابع است. بنابراین باید به دنبال آن باشیم که استفاده از این منابع را بهینه کنیم.

وی ضعف جدی کشور را چگونگی استفاده از انرژی مطرح نمود و گفت: ایران دومین دارنده منابع گاز جهان و چهارمین دارنده منابع نفت جهانست و در عین حال نهمین مصرف کننده انرژی در جهان بوده و هجدهمین اقتصاد را دارد. به طور کلی میزان ایران 2.4 درصد انرژی جهان را مصرف می نماید.

نورالهی در ادامه میزان یارانه پنهانی که برای بخش انرژی به صورت سالانه پرداخت می گردد را معادل 69 میلیارد دلار برآورد کرد و در ادامه از رشد سالانه 3 درصد در مصرف انرژی کشور اطلاع داد.

استاد دانشگاه تهران نبود تنوع لازم در منابع تأمین کننده انرژی کشور را به عنوان معضل جدی برشمرد و تأکید کرد: ایران در تأمین انرژی خود تنها به دو منبع گاز و نفت وابسته است در صورتی که بیشتر کشورهای توسعه یافته منابع تأمین کننده انرژی خود را متنوع کردند تا میزان شکنندگی اقتصاد خود را کاهش دهند.

نکته دیگری که در سخنان نورالهی به عنوان یک مسئله مهم مطرح شد، انرژی بر بودن بخش غیرمولد در ایران نسبت به بخش مولد است. امروز در ایران بخش ساختمان، حمل ونقل و صنعت به ترتیب بالاترین میزان مصرف انرژی را به خود اختصاص می دهند. در صورتی که در کشورهای توسعه یافته صنعت رتبه اول را دارد و ساختمان بعد از حمل ونقل است.

وی ادامه داد: در ایران میزان انتشار گازهای گلخانه ای از سیستم انرژی کشور 550 میلیون تن برآورد می گردد. میزان انتشار گاز دی اکسید کربن به ازای یک دلار در سال 1990 معادل 800 گرم بوده و امروز این رقم به 1190 گرم رسیده است. همین امروز در اروپا این عدد معادل 180 گرم است.

استاد دانشگاه تهران با نگاهی به مطالعه اجرا شده در خصوص شرایط تقاضا و مصرف انرژی در کشور طی سال 2030، تأکید کرد: طبق پیش بینی های اجرا شده در این سال میزان مصرف انرژی در کشور به 3940 تراوات ساعت می رسد. طبق تعهدات پیمان پاریس نیز ایران باید میزان فراوری گازهای گلخانه ای را تا 4 درصد کاهش دهد.

وی اضافه کرد: برای این مهم 5 سناریو تدوین کردیم. اولین سناریو، ادامه فرایند فعلی مصرف است. سناریو دوم به افزایش راندمان نیروگاه های موجود مربوط می گردد. سومین سناریو این است که هر بخش سهم خود را برای کاهش میزان فراوری گازهای گلخانه ای ایفا نماید. در سناریو چهارم وظیفه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را تنها به دو بخش فراوری برق و مصرف صنعت محدود کردیم و در سناریو پنجم رفتن به سمت گازهای گلخانه ای را مطرح کردیم.

به باور این استاد دانشگاه تهران، طبق مطالعات اجرا شده، سناریوی پنجم بیش ترین سرمایه گذاری را احتیاج دارد و سناریوی دوم با کمترین هزینه جاری و با سرمایه گذاری کمتری قابلیت اجرا دارد.

وی در نهایت پیشنهاد داد: برای رسیدن به تعهدات پیمان پاریس بهترین راه حل، بالا بردن راندمان نیروگاه های موجود است.

در ادامه فرشید شکرخدایی، رئیس کمیسیون توسعه پایدار، محیط زیست و آب اتاق ایران از لزوم در نظر دریافت سناریوهای جامع تر و همه جانبه تر برای کاهش فراوری گازهای گلخانه ای در کشور و تحقق تعهدات ایران به پیمان پاریس سخن گفت و توضیح داد: بدون شک در این رابطه نباید فقط روی موضوع انرژی متمرکز شویم. برای مثال ایران با بحران آب نیز روبرو است. بنابراین در انتخاب مدل انرژی کشور باید روشی را انتخاب کنیم که کمترین میزان آب را مصرف می نماید.

به اعتقاد این فعال مالی بالا بردن توانمندی های جوامع محلی و انتخاب روشی که بتواند از مهاجرت افراد به شهرها جلوگیری کند.

شکرخدایی تأکید کرد: باید برای طراحی مدل انرژی کشور محورهای اصلی توسعه پایدار را نیز در نظر بگیریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 756

به "تحقق تعهدات پیمان پاریس با ارتقای راندمان نیروگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق تعهدات پیمان پاریس با ارتقای راندمان نیروگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید