تبیین راهکارهای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید به روایت اتاق بازرگانی ایران

به گزارش گروه سرگرمی، تهران (پانا) - مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی ایران در گزارشی، راهکارهایی برای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، اصلاح سیستم انگیزشی به نفع تولید و بهبود محیط کسب وکار ارائه کرده است.

تبیین راهکارهای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید به روایت اتاق بازرگانی ایران

به گزارش اتاق بازرگانی ایران، مرکز پژوهش های اتاق ایران جدیدترین گزارش خود را با عنوان تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها: الزامات و راهکارها منتشر کرد.

در مقدمه این گزارش آمده است: انتخاب شعار سال تحت عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از میان سایر اولویت های موجود کشور در سال 1400 که در واقع آن را باید ادامه شعار جهش تولید و رونق تولید در دو سال گذشته دانست، علاوه بر آنکه به ضرورت توجه مضاعف مسئولان و مقامات دستگاه های اجرایی و قانون گذاری به ارتقای ظرفیت های تولیدی کشور به عنوان تنها علاج گذر از شرایط خطیر کنونی اشاره دارد، گویای آن است که سیاست گذاری برای بهبود ظرفیت های تولیدی و سرمایه گذاری، بدون رفع موانع و چالش های این بخش و پیگیری برنامه های حمایتی هدفمند، موفقیت آمیز نخواهد بود.

مرکز پژوهش های اتاق ایران در این گزارش با موضوع الزامات و راهکارهای تحقق بخشی به شعار سال، اولویت بندی موانع پیش روی تولید و هدف گذاری برای رفع مهم ترین آنها، اصلاح سیستم انگیزشی به نفع تولید، بهبود محیط کسب وکار، ثبات بخشی به اقتصاد و ارتقای سطح اعتماد فعالان بخش خصوصی به حاکمیت، معین بخش ها و صنایع حائز اولویت برای اخذ انواع حمایت ها، تغییر در سیاست های مدیریت واردات و توسعه صادرات و برقراری تعامل سازنده با جهان و عضویت در معاهدات بین المللی به عنوان مهم ترین الزامات تحقق بخشی به شعار سال بر شمرده است.

در این گزارش با بهره گیری از دو شاخص سهولت انجام کسب وکار و شاخص پایش محیط کسب وکار، این نتیجه حاصل شده است که عدم ثبات و پیش بینی پذیری اقتصاد کشور و ناهماهنگی و ناکارایی در سیاست گذاری ها دو مانع اصلی پیش روی کسب وکارها است که با مخدوش کردن چشم انداز پیش روی کسب وکارها، امکان برنامه ریزی بلندمدت را از آنها سلب کرده است. برخی از فعالیت های تولیدی و مولد مالی را به ورطه تعطیلی کشانده و برخی دیگر را به تولید زیر ظرفیت بهینه سوق داده است.

در ادامه گزارش آمده است: در این محیط کسب وکار بی ثبات که با تعدد قوانین و مقررات پیچیده و بعضاً متناقض، فرآیندهای اداری طولانی و تعدد دستگاه های تصمیم گیری روبرو است، نه تنها بسیاری از مسائل پیش روی کسب وکارها از جمله در شروع کسب وکار، اخذ اعتبار و تأمین مالی از بانک ها، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، الزام آور بودن اجرای قراردادها و حل مسائل ورشکستگی و پرداخت دیون تشدید شده است، بلکه چالش هایی نظیر فساد اداری، نفوذ و تبانی در معاملات ادارات و جذابیت یافتن فعالیت های غیرمولد گسترش بیش ازپیش یافته اند و از این طریق نیز موانع و چالش های عدیده ای پیش روی فعالان مالی و بخش های تولیدی و مولد مالی کشور قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش، با توجه به الزامات تحقق بخشی به شعار سال و اهم موانع برشمرده پیش روی تولید و سرمایه گذاری، مجموعه پیشنهادهای عملیاتی اتاق ایران به منظور بهبود محیط کسب کار و حمایت عملیاتی از اکوسیستم سرمایه گذاری مولد در راستای تحقق بخشی به شعار سال ارائه شده است.

متن کامل گزارش را از اینجا بخوانید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1555

به "تبیین راهکارهای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید به روایت اتاق بازرگانی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبیین راهکارهای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید به روایت اتاق بازرگانی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید