انتشار نمونه اولیه بازی لغو شده Golden Axe دردسرساز شد

به گزارش گروه سرگرمی، شرکت سگا به مناسبت جشن شصت سالگی خود، قصد انتشار یک نمونه اولیه از بازنگری (ریبوت) لغو شده بازی گلدن اکس را تحت عنوان گلدن اکسد (Golden Axed) دارد. این بازی، یک مرحله کامل از بازنگری بازی گلدن اکس است که به دلایلی لغو شده و می توانید آن را از تاریخ 18 اکتبر (27 مهر) بازی کنید. البته بازی کردن این نسخه اولیه محدودیت زمانی یک روزه وجود دارد. گویا توسعه دهندگان اصلی بازنگری لغو شده گلدن اکس چندان از این موضوع راضی نیستند و به خاطر عرضه این اثر اولیه سروصدا راه انداخته اند.

انتشار نمونه اولیه بازی لغو شده Golden Axe دردسرساز شد

گلدن اکس یکی از عناوین محبوب و قدیمی سگا محسوب می شود که عرضه اولین نسخه آن به سی سال پیش باز می شود. این بازی که حدود دو سال قبل از اولین نسخه سری شورش در شهر (Streets of rage) ساخته شده همانند آن در سبک بزن بزن است. با وجود این که بازی گلدن اکس گیم پلی پیچیده ای ندارد اما تجربه بزن بزن ساده، دلچسب و با توجه به زمان آن، کیفیت خوبی دارد.

این بازی که ابتدا برای دستگاه های بازی سکه خور آرکیدی منتشر شد، پس از مدت کوتاه به کنسول خانگی سگا، یعنی سگا جنسیس آمد و برای بازیکن های وطنی هم بسیار خاطره انگیز است. چندین دنباله اصلی و فرعی برای بازی گلدن اکس ساخته شدند که در مقایسه با بازی اصلی توجه زیادی دریافت نکردند. آخرین نسخه این بازی در سال 2007 برای کنسول های نسل هفتم ساخته شد و از هر نظر به شدت ضعیف عمل کرد.

اوایل دهه گذشته میلادی شرکت سگا تصمیم به بازسازی عنوان های کلاسیک خود گرفت. بازسازی با گرافیک سه بعدی برای سری بازی هایی مانند شینوبی و شورش در شهر که در مجموع سری تولد دوباره سگا نامیده می شدند. البته نسخه چهارم شورش در شهر که مدتی پیش منتشر شد هیچ ربطی به این سری ندارد. حقیقتا با توجه به کیفیت بالای بازی شورش در شهر 4 از این موضوع بسیار خرسندیم.

سال 2012 وظیفه ساخت یک بازنگری برای بازی گلدن اکس به شعبه استرالیای استودیو های سگا واگذار شد. این شعبه از استودیوهای سگا بازی هایی مانند Medieval II: Total War و بازسازی بازی Castle of Illusion که نسخه اصلی آن یکی دیگر از بازی های قدیمی سگا به شمار می رود را در کارنامه خود دارد. ساخت این بازنگری بیشتر از یک نسخه اولیه جلو نرفت و همان جا متوقف شد. مدتی بعد هم استودیوی استرالیای شرکت سگا تعطیل و پروژه بازسازی کردن بازی های کلاسیک سگا منحل شد.

حالا شرکت سگا تصمیم گرفته نسخه اولیه بازنگری بازی گلدن اکس را منتشر کند. بازی یک مرحله ای گلدن اکسد امکان تجربه دسته جمعی تا حداکثر چهار نفره دارد و می توانید آن را در محدوده زمانی معین شده، از استیم به رایگان دریافت کنید. این بازی در اصل یک برش عمودی (Vertical Slice) از بازی از بازنگری در حال ساخت بازی گلدن اکس بوده.

برش عمودی قسمت کوتاهی از یک بازی است که ویژگی های مختلف آن بازی را در مدت زمانی کوتاه، نشان می دهند. در اصل برش های عمودی برای مقاصد بازاریابی طراحی و ساخته می شوند که با نشان دادن آن ها به سرمایه گذاران، سرمایه جذب نمایند. البته این برش ها فقط مختص به سرمایه گذاران نیستند و به بازیکن ها هم نشان داده می شوند. تریلر های بازی ها معمولا برش های عمودی از بازی ها هستند که بازیکنان را به خرید بازی ترغیب نمایند.

تصمیم شرکت سگا مبنی بر انتشار عمومی نسخه اولیه یک بازی، اتفاقی نادر و عجیب است. نسخه های اولیه بازی ها به هیچ وجه در حد و اندازه انتشار عمومی نیستند و نمی توانند نماینده ای برای نمایش کیفیت اثر نهایی باشند. این موضوع به خوبی در گیم پلی، گرافیک و انیمیشن های تریلر منتشر شده از گلدن اکسد نمایان است. البته این اتفاق برای ما جذاب است؛ زیرا چنین موقعیت هایی نادر هستند و به لطف تصمیم سگا می توانیم مثالی از نسخه اولیه یک بازی را تجربه کنیم.

در صفحه استیم بازی گلدن اکسد شرکت سگا اعلام نموده که عرضه این بازی با همراهی سازنده های آن اتفاق افتاده و توسعه دهندگان آن به این انتشار عمومی افتخار می نمایند. اما انگار قضیه طور دیگری است و سازنده های این بازی، نه تنها افتخار نمی نمایند بلکه شدیدا شاکی هستند.

توسعه دهندگان اصلی نسخه اولیه بازنگری بازی گلدن اکس، یعنی تیم داوسن و ساناتانا میشرا در حساب های توییتر شکایت هایی بلند بالا نوشته اند. آن ها بیان نموده اند حتی از قصد سگا برای عرضه این نسخه اولیه هیچ اطلاعی نداشته اند.

در توییت های منتشر شده توسط تیم داوسن، ماجرای توسعه این بازی نوشته شده. ماجرا از این قرار است که شرکت سگا مهلتی دو هفته ای به تیم خود می دهد. در طول این دو هفته دخالت های شرکت سگا در ساخت بازی حسابی تیم سازنده را اذیت می نماید. برای مثال شرکت سگا هنگامی که بازی ناقص است از توسعه دهندگان در خواست می نماید که مبارزات بازی به نمایش گذاشته شوند و تیم سازنده مجبور به ساخت این بخش با محدودیت زمانی یک روزه می شوند.

تیم داوسن در طول این دو هفته بی وقفه مشغول ساخت بازی بوده. نتیجه این دو هفته طاقت فرسا، نسخه ای تاریک تر و جدی تر از بازی گلدن اکس می شود. با وجود ادعای اعتماد سگا به تیم سازنده این بازی، تیم سازنده تحت فشارهای مختلف نهاده شده و در نهایت توسعه بازی به طور کامل کنار گذاشته می شود.

سازنده های بازی از انتشار عمومی اثری که طی مدت زمانی بسیار کوتاه و تحت فشار خلق نموده اند اصلا راضی نیستند. با وجود این که نسخه اولیه یک بازی به هیچ وجه نشان دهنده توانایی های افراد نیست، این موضوع ممکن است روی سابقه کاری سازنده های آن تأثیر منفی داشته باشد.

تیم داوسن بیان نموده که این عرضه خاطراتی به شدت آزاردهنده را برای او زنده نموده اند و به قسمتی از شرح بازی گلدن اکسد روی استیم همراه با مقداری ناسزا اشاره نموده. در این بخش متن شرحات، سگا از بی کیفتی کنترل، باگ ها و عتیقه بودن این بازی می گوید و حسابی هوار سازنده های این بازی را در آوورده.

شرکت سگا پس از انتشار توییت های تیم داوسن بیانیه ای منتشر نموده و اعلام نموده که قصد آزرده خاطر کردن سازنده های بازی را نداشته. همچنین این بخش از شرحاتی که در صفحه بازی گلدن اکسد روی فروشگاه استیم وجود داشت پاک شده. سگا بیان نموده هدف از انتشار این نسخه اولیه فقط نزدیک تر شدن بازیکنان به فرایند توسعه بازی های ویدیویی بوده. همچنین شرکت سگا امیدوار است که هواداران این بازی بتوانند با دیدن این نسخه اولیه، قدردان زحمات سازنده های این بازی باشند.

با وجود این که سازنده های این بازی از نظر حقوقی هیچ مالکیتی روی این اثر ندارند و همچنین ادبیات سگا برای توصیف گلدن اکسد چندان مناسب نبوده، نمی توان قضاوت کرد. وظیفه قضاوت به عهده قاضی عادل است و هدف ما فقط لذت بردن از دنیای رنگارنگ بازی های ویدیوی در دنیای واقعی نه چندان رنگارنگ است. البته بد نیست یادآوری کنیم این اتفاقات در فرایند ساخت بازی های ویدیویی اصلا نادر نیستند و این صنعت در برابر افراد بسیار بی رحم است؛ طوری که بارها بازی های بسیاری به دلیل برآورده نکردن انتظارات کنار گذاشته شده اند.

تیم داوسن و سانتانا میشرا پس از منحل شدن استودیوی سگا استرالیا، استودیوی خود را نام Witch Beam تأسیس کردند. اولین بازی این استودیو با نام Assault Android Cactus منتشر شد که دلخواه بسیاری از منتقدان و بازیکنان نهاده شد. بازی دوم این استودیو یک پازل آرام بخش است که به زودی منتشر خواهد شد.

شرکت سگا در سالگرد شصت سالگی خود علاوه بر گلدن اکسد چندین بازی کوچک و رایگان که ترکیباتی خاطره انگیز از مجموعه های این شرکت هستند ساخته. برای مثال ترکیب بازی های شورش در شهر و یاکوزا یکی از آن ها است. گفتنی است این بازی ها فقط در محدوده زمانی معین شده برای استیم قابل دریافت هستند. علاوه بر این بازی های کوچک، تمام بازی های سگا روی فروشگاه استیم تخفیف خورده اند که از آن ها می توان به مجموعه های یاکوزا و توتال وار و همچنین بازی هایی مانند بایونتا و ونکویش اشاره نمود.

بازی بتل اکسد که همان نسخه اولیه بازنگری لغو شده بازی بتل اکس محسوب می شود، در تاریخ 18 اکتبر (27 مهر) به وسیله استیم در دسترس قرار می گیرد. این بازی تا روز 19 اکتبر (28 مهر) ساعت 20:30 به وقت ایران در دسترس خواهد بود و احتمالا پس از این زمان دیگر راهی برای تجربه این بازی وجود نخواهد داشت.

در ادامه پیشنهاد می کنیم تریلر و تصاویر منتشر شده از بازی گلدن اکسد را تماشا کنید.

منابع: توییتر تیم داوسن، توییتر سانتانا میشرا، Video Games Chronicle

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1257

به "انتشار نمونه اولیه بازی لغو شده Golden Axe دردسرساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار نمونه اولیه بازی لغو شده Golden Axe دردسرساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید