سال جاری به جای تعطیلی مدارس، فعالیت های آلاینده را متوقف می کنیم

به گزارش گروه سرگرمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه امسال 72 ساعت قبل از اضطراری شدن آلودگی هوا اقدامات کنترلی را آغاز می کنیم، گفت: قصد داریم در شش ماه دوم سال جاری به جای تعطیلی مدارس، فعالیت های آلاینده را متوقف کنیم و کمتر دنبال متوقف کردن امور روزمره شهروندان و دانش آموزان باشیم.

سال جاری به جای تعطیلی مدارس، فعالیت های آلاینده را متوقف می کنیم

کیومرث کلانتری در گفت و گو با گروه سرگرمی با بیان اینکه خوشبختانه سال جاری برای برطرف معضل آلودگی هوا در تهران، شهرداری و محیط زیست همکاری خوبی با یکدیگر دارند، اظهار کرد: بازسازی و توسعه ایستگاه های سنجش آلایندگی تهران در دستور کار قرار گرفته است. بخشی از ایستگاه های سنجش آلایندگی باید تعمیر و مجهز شوند و در برخی شهرستان های استان تهران ضروری است که ایستگاه های جدیدی ایجاد کنیم.

تجهیز و توسعه ایستگاه های سنجش آلایندگی هوا در استان تهران

وی با اشاره به اینکه در سند برنامه محیط زیست استان تهران تجهیز و توسعه ایستگاه های سنجش آلایندگی در نظر گرفته شده است، توضیح داد: ایستگاه های محیط زیست و شهرداری تهران مکمل یکدیگر هستند و امیدواریم بتوانیم اطلاعات هوای استان تهران را به طور دقیق و 24 ساعته در اختیار مردم قرار دهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: بخش زیادی از آلودگی هوای تهران به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی است چرا که تهران از شمال و شرق در محاصره ارتفاعات است. سال گذشته متاسفانه از ابتدای آبان ماه وارونگی دما آغاز شد. سال جاری با توجه به اقدامات مفید صورت گرفته در راستای کاهش آلودگی هوا پیش بینی می کنم شرایط آلودگی هوا طی شش ماه دوم سال جاری بدتر از سال گذشته نباشد.

کلانتری با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کنترل آلودگی هوا در تهران گفت: شهرداری تهران از ابتدای مهر ماه در شرکت واحد اتوبوسرانی از تردد هر گونه اتوبوس فاقد معاینه فنی در تهران جلوگیری کرد همچنین اقدامات خوبی برای کاهش آلایندگی خودروهای حمل پسماند صورت گرفته است.

72 ساعت قبل از اضطراری شدن آلودگی هوا اقدامات کنترلی را آغاز می کنیم

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات محیط زیست برای کنترل آلودگی هوا این بود که به سازمان هواشناسی اعلام کردیم که 72 ساعت قبل از اضطراری شدن وضعیت آلودگی هوا آن را به ما اعلام کند تا از همان لحظه ورود کامیون ها به تهران را ممنوع اعلام کنیم چرا که کامیون ها ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون زیادی فراوری می نمایند که در شرایط آلودگی هوا می تواند اوضاع را بدتر کند.

کلانتری با بیان اینکه سال جاری دستگاه های مختلف منسجم تر از سال های گذشته برای کاهش آلودگی هوا در شش ماه دوم سال کار می نمایند، اظهار کرد: آلودگی هوا را با مدیریت مناسب می توان بیش از 90 درصد کنترل کند. بخش ها و سازمان های مختلف باید وظایف خود را به درستی انجام دهند چرا که سازمان حفاظت محیط زیست فقط دستگاه نظارت نماینده و هماهنگ نماینده است. برای مثال پلیس باید درباره موضوع معاینه فنی ها جدی عمل کند و ضروری است بخش صنعت واحدهای مختلف و آلاینده را کنترل کند.

وی با اشاره به اینکه شهروندان نیز باید در شرایط اضطرار آلودگی هوا با ما همکاری نمایند، گفت: اگر برای مثال یک روز را به دلیل آلودگی هوا تعطیل می کنیم مردم باید با ما همکاری نمایند و برای حفظ سلامت خود در منزل بمانند نه اینکه با خودروهای خود به خیابان بیایند و شرایط آلودگی هوا را بدتر نمایند.

برای محیط زیست باید سرمایه گذاری کنیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه اظهار کرد: شهر تهران در حال حاضر به 5000 دستگاه اتوبوس نیاز دارد و متاسفانه بیش از 76 درصد اتوبوس های درون شهری عمر مفید خود را سپری نموده اند. ناوگان حمل و نقل عمومی باید هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی توسعه پیدا کند. ما باید برای محیط زیست سرمایه گذاری کنیم و اگر این کار را انجام ندهیم نباید انتظار داشته باشیم که وضعیت آلودگی هوا بهبود یابد.

کلانتری در سرانجام با اشاره به اینکه در حال حاضر 1442 واحد صنعتی در استان تهران گازسوز شده اند، تاکید نمود: روند گازسوز شدن واحدهای صنعتی باید ادامه پیدا کند. امیدوارم با توجه به هماهنگی های شکل گرفته بین دستگاه های مختلف بتوانیم سال جاری آلودگی هوا را بهتر از هر سال دیگری کنترل کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 29

به "سال جاری به جای تعطیلی مدارس، فعالیت های آلاینده را متوقف می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری به جای تعطیلی مدارس، فعالیت های آلاینده را متوقف می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید