افزایش 4 برابری مراجعات کرونایی به بیمارستان ها، اهمیت تعطیلی تهران در کاهش بار بیماری

به گزارش گروه سرگرمی، رئیس بیمارستان سینای تهران، با اشاره به افزایش بار بیماری در شهر تهران به دنبال قرمز شدن شرایط بیماری در این استان، گفت: در حال حاضر میزان مراجعات به بیمارستان ها نسبت به نیمه بهمن ماه و اسفندماه حدودا 4 برابر افزایش داشته است که با یک تا دو هفته تعطیلی شهر و گسترش واکسیناسیون به راحتی می توان اعداد و آمار را یک رقمی کرد.

افزایش 4 برابری مراجعات کرونایی به بیمارستان ها، اهمیت تعطیلی تهران در کاهش بار بیماری

دکتر محمدطالب پور در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه پس از یک فرایند افزایشی، حدود سه روز است که شرایط ورودی و ترخیص بیماران از بیمارستان سینا ثابت است، گفت: تعداد بستری روزانه به طور متوسط 15 نفر است و حدود 10 نفر هم مرخص می شوند و در کل حدود 50 مریض در بیمارستان بستری هستند. این سیر هنوز فزاینده است اما دو یا سه روزی است که این سیر روبه رشد شیب تند ابتدایی را ندارد.

وی با اشاره به اینکه میزان مراجعات به بیمارستان ها نسبت به نیمه بهمن ماه و اسفندماه حدودا 4 برابر افزایش داشته است، درباره میانگین سنی مبتلایانی که به بیمارستان مراجعه می کنند، شرح داد: در حال حاضر بیشتر مراجعان جوانان و میانسالان هستند.

طالب پور ادامه داد: دید و بازدیدهای نوروزی از روز اول فروردین آغاز شده است و اکنون پس از 18 روز در حال مشاهده نتایج و تبعات آن هستیم. امیدواریم شرایط از این بدتر نشود و با فرارسیدن ماه مبارک رمضان بتوانیم موج چهارم بیماری را بهتر مدیریت کنیم.

وی درباره فرایند بیماری در روزهای آینده، تاکید کرد: برای قضاوت شرایط کل کشور نیاز به آمار و اطلاعات کشوری است، اما ما در سطح و محدوده بیمارستان سینا در نزدیکی قله این پیک از بیماری قرار داریم. حدودا دو یا سه روز است که شیب افزایشی مراجعان از حالت تند صعودی خود اندکی فاصله گرفته است.

رئیس بیمارستان سینا، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ مسئله ای از نظر تجهیزات پزشکی و داروها نداریم و درمان بیماران هم به نسبت با سرعت بیشتری اتفاق می افتد و مرخص می شوند.

وی با اشاره به فرایند افزایشی مرگ و میر کرونا در تهران و کشور، گفت: حدودا مرگ و میر دو برابر شده است اما اینکه علی رغم آمار بالای ابتلا به بیماری هنوز مرگ و میر فرایند کمتری را طی می کند می تواند ریشه در تجربه و تبحری داشته باشد که پزشکان در این مدت در درمان بیماران پیدا کردند.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت اجرایی شدن پیشنهاد تعطیلی شهر تهران تا چه حد می توان در مدیریت بیماری پیروز تر عمل کرد، شرح داد: اجرا و تصویب این پیشنهاد بسیار موثر است. اگر ایزولاسیون و قرنطینه شدن افراد به همراه رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی اتفاق بیفتد، میزان ابتلا و مرگ و میر انگشت شمار خواهد شد. فراهم شدن این شرایط در کنار گسترش واکسیناسیون در کاهش بار بیماری بسیار موثر خواهد بود. با یک تا دو هفته تعطیلی و گسترش واکسیناسیون به راحتی اعداد و آمار یک رقمی می شود.

وی لغو طرح ترافیک در شرایط فعلی بیماری و قرمز شدن تهران را به سود مردم دانست و ادامه داد: ازدحام بالای جمعیت در مترو، اتوبوس و حمل و نقل عمومی مهم ترین فاکتور در گسترش شیوع بیماری است. کمک به خلوت کردن این فضاها و جداسازی ضریب اطمینانی برای مهار شیوع بیشتر بیماری است.

طالب پور با اشاره به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، بیان کرد: اگر مراسمات مذهبی این ماه همچون سال گذشته تحت کنترل باشد ابتلای عمومی به بیماری در حد پایین خواهد ماند اما اگر قرار باشد مراسم متراکم در مساجد و تکایا داشته باشیم این موضوع هم می تواند ریسک فاکتوری برای گسترش بیماری باشد.

وی افزود: تا زمانی که واکسن کرونا در تعداد بالا در سطح جامعه پخش نشده است که گمان می کنیم این زمان تیر ماه باشد، باید همه محدودیت ها را خیلی جدی اجرا کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: از مردم می خواهم به هیچ عنوان دچار سهل انگاری نشوند. ما مریضی داشتیم که در طول عید به بیماری مبتلا شده بود اما یک هفته صبر کرده بود تا سفرش تمام شود و بعد به پزشک مراجعه کند آنهم در شرایطی که عوارض و نشانه های بیماری او نمایان شده بود و قطعا با این سهل انگاری خانواده و سایر اطرافیان خود را هم به بیماری مبتلا کرده بود. برخی نه از جان خود می ترسند و نه به این مسئولیت اجتماعی واقف هستند که علاوه بر خودشان در قبال سلامتی و عدم انتقال بیماری به سایرین هم مسئول هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1538

به "افزایش 4 برابری مراجعات کرونایی به بیمارستان ها، اهمیت تعطیلی تهران در کاهش بار بیماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 4 برابری مراجعات کرونایی به بیمارستان ها، اهمیت تعطیلی تهران در کاهش بار بیماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید