افزایش قیمت سبوس، معضل عمده اسب داران خوزستانی

به گزارش گروه سرگرمی، خبرنگاران/خوزستان یکی از اسب داران قدیمی اهواز با اشاره به مسائل موجود در صنعت اسب در پی کمبود و افزایش قیمت سبوس، گفت: جامعه اسب داران و دامداران استان مشکل سبوس دارد و این در حالی است که خوزستان مهد و جایگاه پرورش اسب اصیل عرب ایران محسوب می شود و باید توجه ویژه به آن شود.

افزایش قیمت سبوس، معضل عمده اسب داران خوزستانی

علی بهزادی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به عدم تحویل سبوس به دامداران در شرایط بحرانی و خشکسالی و ایجاد مشکل در فرایند کاری اسب داران، اظهارکرد: سبوس گندم 35 درصد از خوراک دام را تشکیل می دهد و این سبوس از پوسته گندم که در کارخانجات آرد از گندم دولتی که دولت به کارخانجات جهت تولید آرد می دهد، به دست می آید و این سبوس از طریق سامانه دولتی و زیر نظر جهاد کشاورزی بین دامداران با توجه به تعداد دام تقسیم می شود که دولت هم بابت تولید آرد به کارخانجات کارمزد پرداخت می کند.

وی بیان نمود: در دو سال اخیر هر وقت کارخانجات به دولت جهت بالارفتن کارمزد تولید آرد اعتراض داشتند، دولت به جای این که کارمزد آن ها را افزایش دهد، با تصمیم غلط اقدام به افزایش قیمت سبوس می کند که این افزایش قیمت از جیب دامداران پرداخت می شود. سبوس در دو سال اخیر از کیلویی 2600 ریال به 5200 ریال و همچنین به 8500 ریال و تا 10 هزار ریال رسید و در آخرین مرحله با افزایش 40 درصدی به 14 هزار ریال افزایش پیدا کرد.

این اسب دار اهوازی اضافه نمود: این افزایش قیمت و فشارهای ناشی از بالارفتن هزینه تولید و بی ارزش شدن نقدینگی تولیدکننده و از طرفی عدم حمایت دولت جهت خرید تضمینی محصولات دامداران از قبیل شیر و گوشت باعث ورشکسته شدن دامداران هم شده است. این یعنی زنگ خطر برای آینده کشور و به خطر انداختن امنیت غذایی کشور. امنیت غذایی کشور هم یکی از ارکان اصلی امنیت ملی هر کشور به تعداد میرود.

وی نام کرد: در مورخ 26 خردادماه سال جاری هم ستاد تنظیم بازار کشور تصمیم گرفت تا سبوس گندم را آزاد کند. یعنی از 14 هزار ریال به 45 هزار ریال در هر کیلو افزایش دهد و این افزایش 30 درصدی از جیب دامدار که به نفع کارخانجات آرد و دولت است باعث شد که دولت هم بدهی خودش را با کارخانجات آرد در روزهای پایانی تسویه حساب کند. این در حالی است که جهاد کشاورزی سهمیه سبوس ماهیانه را در سامانه بارگذاری کرده است و دامداران وجه آن را به حساب کارخانجات آرد واریز کرده اند ولی سهمیه مردادماه را تحویل نداده اند و به مصوبه ابلاغ نشده در خصوص آزادسازی تاکید دارند و این درحالی است که ستاد تنظیم بازار استان و استاندار محترم استان به نام بالاترین مقام اجرایی و امنیتی استان کتبا اعلام کرد که کارخانجات نباید اخلال در تولید خوراک دام ایجاد کنند و باید همانند سابق و با قیمت 14 هزار ریال سبوس را تحویل دامداران دهند ولی متاسفانه باز هم کارخانجات از تحویل سبوس خودداری کرده و دامداران با مشکل جدی جهت تهیه خوراک دام روبرو شده اند و ضربه سهمگینی به دامداران وارد شده است.

بهزادی در پایان هم با اشاره به مسائل موجود در صنعت اسب در پی کمبود و افزایش قیمت سبوس، گفت: باتوجه به توضیحات ارائه شده، جامعه اسب داران مشکل سبوس دارد و این در حالی است که خوزستان مهد و جایگاه پرورش اسب اصیل عرب ایران محسوب می شود و باید توجه ویژه به آن شود اما در حال حاضر صنعت اسب در خوزستان با مسائل عمده روبرو شده است. مسائلی که اگر زودتر از این مسئولان فکری برای آن نیاندیشند، مطمئنا این صنعت در خوزستان تحت تاثیر قرار می گیرد. ضمن این که تمام موارد نام شده، دغدغه تمام اسب داران و دامداران استان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1743

به "افزایش قیمت سبوس، معضل عمده اسب داران خوزستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت سبوس، معضل عمده اسب داران خوزستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید