اسپوتنیک وی آمد واکسن ایرانی در راه است

به گزارش گروه سرگرمی، صبح روز سه شنبه، یک روز قبل از 42ساله شدن انقلاب بود، روی سنِ پارکت شده تالار بیمارستان امام خمینی تهران که هفت نفر سرتا پا مستور زیر گان و ماسک و دستکش خیره شده بودند به پارسا نمکی که آستین پیراهن را بالا زده بود؛ بازوی اولین ایرانی که داشت واکسن روسی دریافت می کرد؛ یک ایرانی زیر نگاه دقیق سعید نمکی با دست های چلیپا شده روی بدن.

اسپوتنیک وی آمد واکسن ایرانی در راه است

سه شنبه صبح این پدر و پسرـ وزیربهداشت و فرزندش ـ چراغ اول واکسیناسیون با واکسن اسپوتنیک وی را روشن کردند و این چراغ سپس با تزریق واکسن روسی به متخصص بیهوشی بخش آی سی یوی بیمارستان امام خمینی، پرستار بخش آی سی یو، یاری بهیار و سپس پرستار بخش آی سی یوی این بیمارستان روشن نگه داشته شد تا نخستین دوزهای واکسنی که هجمه های زیادی علیه اش بود انتها به پیشقراولان دریافت واکسن تزریق گردد.

این واکسن ها با اولین محموله ای که 16 بهمن از مسکو به تهران پرواز نموده بود، وارد کشورمان شد که شش روز بعد از ورود، بعد از دریافت تاییدیه های نهایی برای اولین بار به پسری که پدرش می گفت خون بچه های ما از خون بقیه بچه های ایران سرخ تر نیست، تزریق شد تا گام بلند مبارزه با کووید 19 در کشور برداشته گردد.

دیروز دومین محموله از این واکسن نیز با یک پرواز اختصاصی از روسیه به تهران ارسال شد تا پس از این منتظر آمدن محموله سوم در30 اسفند و پس از آن به گفته سفیر کشورمان در روسیه هر دو هفته یک بار چشم انتظار ارسال محموله های بعدی باشیم تا دو میلیون دوزی که دو کشور درباره اش به توافق رسیده اند، درکشورمان جاگیر گردد.

این شروع یک حرکت ملی و یک سنگربندی علیه ویروس کروناست؛ سنگری که با تزریق دوزهای بیشتری از واکسن های داخلی و خارجی تقویت خواهدشد تا جایی که علیرضا دلاوری، معاون بهداشتی ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران به یقین رسیده است که به خاطر زیرساخت های نظام سلامت کشورمان و شروع همزمان واکسیناسیون در 635بیمارستان ریفرال(مخصوص بیماران مبتلا به کرونا) واکسیناسیون کرونا در ایران در مقایسه با سایر کشورها با سرعت بیشتری انجام خواهدشد.

واکسن روسی عارضه داشت؟

واکسن های روسی که به کشورمان وارد شدند تعدادی برای نمونه برداری، تاییدنهایی و انطباق اسناد به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو رفت و چون به گفته کیانوش دنیاپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو همه چیز رو به راه بود پنج روز پیش نخستین دوزهای آن به کادر درمان که مواجهه چهره به چهره با بیماران دارند، تزریق شد.

این واکسیناسیون فعلا روزانه با هزار نفر ادامه می یابد و به تدریج این رقم به صورت تصاعدی بالا می رود تا دو میلیون دوزی که از روسیه خریده شده، به جامعه هدف (کادر درمان، افراد بالای 65سال و مبتلایان به بیماری های زمینه ای) تزریق گردد. اما آیا واکسن روسی ضد کرونا عوارض جدی داشته است؟

این سوال را کسانی که شایعه بدحال و بستری شدن سه پرستار بیمارستان امام ساری که گیرنده واکسن روسی بودند، تا به حال به دفعات از خود و دیگران پرسیده اند که پاسخش در مازندران و از زبان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این استان چنین بود: طبق آنالیز صورت گرفته تا به امروز هیچ گزارشی از مراکز درمانی مبنی بر بستری واکسینه شدگان به خاطر بروز عارضه جدی واکسن کرونا نداشته ایم.

در تهران نیزمعاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) با قاطعیت خاطرنشان کرد شرایط جسمانی همه دریافت نمایندگان واکسن اسپوتنیک وی مساعد است و به جز بعضی عوارض خفیف، تا به امروز عارضه جدی در هیچ یک از آنها مشاهده نشده است.

این عوارض خفیف را دیروز کیانوش دنیاپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در مصاحبه با ایلنا تشریح کرد و گفت همان طور که پیش بینی می شد بعضی افراد دچار تب یا بی اشتهایی خفیف، سردرد، کوفتگی و علائم شبه سرماخوردگی با عوارض خفیف شدند و چون این عوارض با عوارض چند هزار نفری که قبلا در روسیه، آرژانتین و مکزیک اسپوتنیک وی را تزریق نموده اند مشابه است، کسانی که دوز اول را دریافت نموده اند بعد از گذشت 21 روز ، دوز دوم را نیز دریافت خواهند کرد.

رایزنی برای واکسن های چینی و هندی

وزارت بهداشت کشورمان اعلام نموده تا خاتمه سال جاری که پنج هفته بیشتر به آن نمانده است، یک میلیون و 300 هزار نفر در ایران واکسن کرونا را دریافت می نمایند که همه آنها کارکنان بخش آی سی یو بیمارستان های تعیین کرونا، سپس بقیه کادر درمان و بعد از آن سالمندان و بیماران خاص و صعب العلاج هستند.

این یک میلیون و300 هزار نفر هرکدام به دو دوز از واکسن روسی احتیاج دارند که در مجموع باید دو میلیون و600 هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی در دسترس باشد.

این درحالی است که محموله های وارداتی از روسیه تنها شامل دو میلیون دوز است که به این ترتیب 600 هزار دوز فقط برای گروه های یاد شده کم می آید؛ این در شرایطی است که همه مردم ایران به واکسینه شدن علیه کرونا احتیاج دارند.

آنچه که وزارت بهداشت طراحی نموده، استفاده از سایر واکسن های خارجی و همچنین استفاده از واکسن های فراوری داخل برای گسترش دامنه واکسیناسیون در کشور است به طوری که به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو تا خاتمه بهار 1400 ـ تا چهار ماه آینده ـ 10 میلیون نفر از گروه های در معرض خطر، پرخطر و آسیب پذیر که جمعیت شان کمتر از 10 میلیون نفر است علیه کرونا واکسینه می شوند.

برای رسیدن به این عدد وزارت بهداشت کشورمان علاوه بر واردات واکسن اسپوتنیک وی و فراوری مشترک آن در کشور تا خاتمه سال جاری، میخواهد دو واکسن خارجی ضدکرونا را وارد کند؛ واکسن بهارات بیوتک هند و سینوفارم چین است. البته هنوز مجوز استفاده از آنها توسط کمیسیون تشخیص صلاحیت دارو و مواد بیولوژیک سازمان غذا و دارو تایید نشده و مدارک واکسن هندی در دست داوری و واکسن سینوفارم چین درحال تکمیل مدارک در سازمان غذا و داروی کشورمان هستند.

حال خوش واکسن های ایرانی

به واکسن های ضدکرونای فراوری داخل امیدهای زیادی هست. واکسن کوو ایران برکت که هنوز مرحله آزمایش انسانی را می گذراند چند مشتری خارجی پیدا نموده و واکسن کوو پارس رازی تا کارآزمایی بالینی راه کوتاهی دارد. آن طور که جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران شرایط این واکسن را تشریح نموده، احتمالا کارآزمایی بالینی مرحله اول با 130 داوطلب در چهاربازه زمانی از اوایل اسفند شروع خواهد شد.

پس از این مرحله که در آن دو دوز تزریقی و استنشاقی ارائه می گردد، فاز دوم برای دو گروه 250 نفره شروع می گردد. انجام فاز یک و دو مطالعه بالینی حدود چهار تا پنج ماه زمان لازم دارد و پس از آن فاز سوم مداخله انسانی بر جمعیتی حدود20 هزار نفر یا بیشتر تمرکز می نماید که احتمالا در اواسط تابستان 1400 خواهد بود.

نحوه تزریق واکسن کوو پارس رازی نیز به صورت تزریق در روزهای یک، 21 و 51 است که روزهای یک و 21 تزریق عضلانی صورت می گیرد و روز 51 بخش استنشاقی آن در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. البته قطار فراوری واکسن های ایرانی کرونا به این نام های مشهور خلاصه نمی گردد و طبق اعلام سخنگوی سازمان غذا و داروی کشورمان از مجموع 17 مؤسسه دانش بنیان و شرکت های مختلف که کار بر ساخت واکسن علیه کووید 19 را از روزها و هفته های ابتدایی شروع کردند تا امروز 14 شرکت متقاضی صدور پروانه فراوری واکسن شده اند که تعدادی در مرحله مطالعات پیش بالینی هستند، تعدادی مطالعات پیش بالینی شان را با پیروزیت طی نموده اند و در آستانه صدور مجوز ورود به مرحله کارآزمایی بالینی هستند و سه واکسن نیز مجوز کارآزمایی بالینی را دریافت نموده اند.

اینها همه نوید آینده ای بهتر را می دهد که در آن کشورمان مجهز به واکسن هایی است که می تواند از مردمش علیه کرونا محافظت کند.

خودکفا خواهیم شد

بااین که خبر فوت اولین بیمار شناسایی شده مبتلابه کرونای انگلیسی در استان البرز پس از کوشش های زیاد کادر درمان در شهرهای آبیک و هشتگرد، کام مان را دوباره تلخ کرد و چسبید به خبر 25 تایی شدن شهرهای نارنجی کرونایی و خطرناک تر شدن اوضاع کشور ولی خبر خوش، مژده وزیر بهداشت به ملت بود که تا دو، سه ماه آینده ایران به یکی از قطب های عظیم فراوری واکسن کرونا در منطقه و یکی از صادرنمایندگان مهم این واکسن در دنیا تبدیل خواهد شد.

این خبر به این لحاظ خوش بود که خاتمه کرونا را نوید می دهد،همان حقیقتی که علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با این ادبیات توضیحش داد: شکستن زنجیره کرونا در گروی تحقق ایمنی مناسب برای جامعه است که لازمه آن حجم بالای واکسیناسیون است که ضمن کاهش مرگ ومیر، قدرت سرایت و شیوع بیماری را نیز کاهش می دهد و به تدریج کرونا به یک بیماری آندمیک (بومی) تبدیل می گردد. البته زالی تأکید نموده است برای آندمیک شدن ویروس کرونا، واکسن به احتیاجی هرساله تبدیل می گردد. اگر بپذیریم با توسعه واکسیناسیون در ایران و دنیا، کرونای خطرناک و کشنده امروز در آینده به یک بیماری عادی بشر تبدیل می گردد، احتیاج به فراوری واکسن آن هم از نوع بومی اش باید در دستور کار همه کشورها ازجمله ایران قرار بگیرد.

مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت که برنامه واکسیناسیون کرونا در کشورمان را تشریح نموده، اعلام نموده بر اساس این برنامه تا یک سال آینده با تأمین 120میلیون دوز واکسن کرونا حدود 60میلیون نفر معادل حداقل 70درصد ایرانیان واکسینه می شوند. طبق اعلام این مرکز اگر قرار باشد عملیات واکسیناسیون در یک سال به اتمام برسد باید هرماه 10میلیون دوز واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد که این به معنی واکسینه کردن پنج میلیون نفر در ماه و معادل تقریبی 210هزار نفر در روز است. این در حالی است که بر اساس برنامه ملی واکسیناسیون کرونا در کشورمان اگر هر پایگاه واکسیناسیون در دوران فعالیت روزانه به 100نفر واکسن تزریق کند به حدود 2100پایگاه واکسیناسیون احتیاج خواهد بود که در صورت تأمین واکسن کافی می توان تا روزی 500هزار نفر را نیز واکسینه کرد.

درواقع برنامه ملی واکسیناسیون کرونا در کشورمان هم به تقویت زیرساخت ها و هم به افزایش فراوری واکسن متکی است که اگر در هر دو بخش پیروز عمل کند شاید تا زمان خداحافظی با کرونا، همه ترس ها و هزینه ها و قربانی دریافت هایش تا یک سال آینده فرابرسد.

ما خوبیم

شنیدن خبر سلامت کسانی که واکسن روسی کرونا را تزریق نموده اند از زبان خود آنها توفیر زیادی با شنیدن همین خبر از زبان مسؤولان دارد. وقتی واکسینه شده ها خودشان حرف می زنند و لابه لای جملاتشان خنده رضایت تحویل می دهند، دل آدم قرص می گردد.

امیر رضا صالح مقدم، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از گیرندگان واکسن اسپوتنیک وی است که حرف های دلگرم نماینده ای به خبرنگار ما می زند. او دیروز گفت نه تنها هیچ نشانه ای از تب و لرز ندارم، بلکه پس از تزریق احساس آرامش و اطمینان از این که به کرونا مبتلا نمی شوم نیز دارم و حس رضایت شغلی ام بالا رفته است.

مرضیه هنرور یکی از پرستاران مشهدی که در بیمارستان دکتر شیخ این شهر واکسن روسی را تزریق نموده نیز به ما گفت حال عمومی اش خوب است و احساس آرامش و امیدواری بیشتری دارد و دلش می خواهد واکسیناسیون هرچه سریع تر عمومی گردد.

در ساری نیز یکی از پرستارانی که داوطلب دریافت واکسن ضد کرونای ساخت روسیه شده است، گرچه به ما می گوید قبل از تزریق نگران بوده ولی اضافه می نماید اکنون غیر از سوزشی که در محل تزریق احساس می نماید علائم خاصی ندارد.

یکی از پرستاران بخش آی سی یوی بیمارستان امام رضا(ع) در تبریز نیز که جزو نفراتی است که در این بیمارستان برای دریافت واکسن داوطلب شده اند به ما گفت از مجموع هفت پرستار، دو یاری خدمات و چهار پزشک بخش آی سی یو که واکسن دریافت نموده اند هیچ کدام علائم شدید و خاصی ندارند و فقط یکی از پرستاران تب کرد و جای تزریق چند نفر درد داشت و علائمی همچون سرماخوردگی پیدا کردند. حرف هایی که دیروز علی اکبر جراحی، نایب رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور نیز به ما گفت با حرف های پرستاران تطابق دارد.

او گفت آمار دقیقی از تعداد پرستارانی که واکسینه شدند، ندارد اما استقبال پرستاران برای تزریق واکسن را خوب دیده، ضمن این که بعضی از آنها عوارض خفیفی شبیه آنفلوآنزا از خود بروز داده اند و از سردرد و سرگیجه شکایت داشتند که واکنش هایی طبیعی است.

محمد شریفی مقدم، رئیس کانون پرستاران کشور نیز در گفت و گو با جام جم عوارض ناشی از تزریق واکسن را طبیعی دانست و با اشاره به خبر بدحال شدن چند پرستار بعد از تزریق واکسن در ساری این خبرها را شایعه خواند.

تعداد بازدید : 14

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

مریم خباز - جامعه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1470

به "اسپوتنیک وی آمد واکسن ایرانی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپوتنیک وی آمد واکسن ایرانی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید