آیا پای مرغ ارزش غذایی دارد؟

به گزارش گروه سرگرمی، بله، پای مرغ ارزش غذایی بسیار بالایی دارد چرا که دارای مقادیر زیاد پروتیین، انواع ویتامین و مواد معدنی است. بهبود سلامت پوست، تسکین آرتروز و ورم مفاصل، و یاری به تحرک مفاصل بعضی از خواص درمانی معروف پای

آیا پای مرغ ارزش غذایی دارد؟

چی؟!پای مرغ؟! منم میخوام!

بله، پای مرغ ارزش غذایی بسیار بالایی دارد چرا که دارای مقادیر زیاد پروتیین، انواع ویتامین و مواد معدنی است. بهبود سلامت پوست، تسکین آرتروز و ورم مفاصل، و یاری به تحرک مفاصل بعضی از خواص درمانی معروف پای مرغ در بین مردم است.

آیا می دانید:

اضافه کردن پای مرغ به سوپ راهی ساده برای بدست آوردن فواید غذایی فراوان پای مرغ است.

وقتی داریم برای غذایمان گوشت مرغ تازه می خریم، خریدن پای مرغ حتی به ذهنمان هم خطور نمی نماید. اغلب ترجیح می دهیم سینه مرغ یا گوشت پشت بازوی آن را بخریم چرا که این قسمت ها گوشت زیادی به خود دارند. پای مرغ چون هیچ ماهیچه ای بر روی خود ندارد کمترین محبوبیت را دارد. درست مثل استخوان ها و پوست مرغ. پس تعجبی هم ندارد که وقتی با مرغ غذا می پزند به پای مرغ را توجهی ننمایند. اگرچه استفاده از پای مرغ برای مصارف آشپزی بسیار محدود است، واقعیت این است که پاهای مرغ منابغ بسیار غنی مواد غذایی هستند. این مقاله بیش از پیش به توضیح و بست ارزش غذایی پای مرغ میپردازد.

مواد غذایی موجود در پای مرغ

مواد مغذی

موجود در پای مرغ جوشانده شده (100 گرم)

به درصد

ویتامین A

100 واحد

2%

ویتامین E

0.3 میلی گرم

1%

تیامین

0.1 میلی گرم

4%

نیاسین

0.4 میلی گرم

2%

ریبوفلاوین

0.2 میلی گرم

12%

فولات

86 میکروگرم

21%

ویتامین B12

0.5 میکروگرم

8%

فسفر

83 میلی گرم

8%

سلنیم

3.6 میکروگرم

5%

کلسیم

88 میلی گرم

9%

آهن

0.9 میلی گرم

5%

پتاسیم

31 میلی گرم

1%

مس

0.1 میلی گرم

5%

منابع: USDA

سرشا ر از کلاژن

پای مرغ منبع بسیار عالی و غنی کلاژن و ساختارهای پروتئینی حاوی فیبر است که در استحکام و انعطاف پذیری پوست بدن نقش دارند. کلاژن عنصر بسیار مهمی است در ساختار پوست که از اپیدرم یعنی همان سطح رویی پوست محافظت میکند. کلاژن اپیدرم را نگه میدارد و نمی گذارد اپیدرم فروبریزد و در ماهیچه ها و استخوان ها فرو بپاشد. به طور حتم اضافه کردن غذاهای سرشار از کلاژن مثل پای مرغ به رژیم غذایی پوست را مقاوم تر می نماید و ظاهر جوان تر و زیباتری به آن می دهد. شکی نیست که کلاژن موجود در مرغ بروز چین و چروک و خطوط عمیق چهره را به تاخیر میاندازد و حتی از آن پیشگیری می نماید.

منبعی سرشار از غضروف

پایی مرغ همچنین غنی از کلسیوم، پروتئین، و غضروف است که به ساخت غضروف در مفاصل یاری می نماید. همانطور که می دانید پزشکان برای کاهش درد مبتلایان به ورم مفاصل برایشان مکمل های حاوی کلاژن تجویز می نمایند. چرا که کلاژن ماده اصلی سازنده غضروف است . غضروف بافت نرم سفیدی است که انتهای استخوان ها را در مفاصل پوشش می دهد. ورم مفاصل با بالا رفتن سن و پیری غضروف ها در ارتباط است و به همین علت وارد کردن کلاژن به مکمل های غذایی به بازسازی غضروف مفاصل یاری می نماید. البته کار درست تر دریافت کلاژن با مصرف منبغ طبیعی و غنی آن یعنی همان پای مرغ است. بنابراین اضافه کردن پای مرغ به رژیم غذایی کار ساده ای است که مواد غذایی مورد احتیاج بدن را فراهم می نماید و مفاصل را سالم نگه می دارد و در نتیجه حرکت مفاصل را بهبود می بخشد.

پروتئین ها

پای مرغ سرشار از پروتئین های ماهیچه ساز است. هر 100 گرم پای مرغ 19.4 گرم پروتئین دارد که 39% از احتیاج روزانه بدن انسان به پروتئین را فراهم می نماید که خود اندازه قابل توجهی است. اگر دوست دارید ماهیچه ای بشوید ورزش روزانه و مصرف پای مرغ در رژیم غذایی همان چیزی است که دنبالش هستید.

ریبوفلاوین (ویتامین B2)

هر 100 گرم پای مرغ 0.2 میلیگرم از ریبوفلاوین مورد احتیاج بدن (برابر با 12% در روز) را تامین می نماید. ویتامین B2 علاوه بر بهبود سیستم ایمنی بدن، برای شکل گیری گلبول های قرمز نو و سوخت و ساز چربی ها، کربوهیدرات ها، و پروتئین ها و تبدیل آن ها به انرژی مصرفی بدن مفید است.

فولات (ویتامین B9)

فولات که برای تبدیل کربوهیدرات ها به گلوکز همان انرژی مصرفی بدن احتیاج است هم به اندازه قابل توجهی در پای مرغ موجود است. فقظ 100 گرم پای مرغ میل کنید و 86 میکروگرم از فولات مورد احتیاج که برابر با %21 احتیاج روزانه است را دریافت کنید.

ویتامین B12

هر 100 گرم پای مرغ آب پز شده 8% از احتیاج روزانه بدن به ویتامین B12 را تامین می نماید. بدن ما در طول روز به حدود 0.5 میکروگرم از این ویتامین احتیاج دارد و در صورت کمبود دچار کمخونی و خستگی مفرد می گردد.

فسفر

پای آب پز شده مرغ را از دست ندهید چرا که حاوی تراکم های بالایی از فسفر است. یک وعده 100 گرمی فسفر شامل 83 میلی گرم فسفر می گردد، که 8% از احتیاج روزانه بدن به این ماده را تامین می نماید.

سلنیوم

سلنیوم ماده ای معدنی و دارای آنتی اکسیدان ها است که در پای مرغ آب پز شده وجود دارد. فقط 100 گرم پای مرغ آب پز شده به رژیم غذایی خود اضافه کنید و حدود 3.6 میکروگرم سلنیوم برابر با 5% احتیاج روزانه بدن خود را دریافت کنید.

کلسیوم

پای مرغ حاوی مقادیر بالای کلسیوم دوست صمیمی استخوان ها است. یک وعده 100 گرمی پای مرغ دارای 88 میلی گرم کلسیوم برابر با 9% احتیاج روزانه است. از آنچه گفته شد معلوم می گردد که خوردن پای مرغ آب پز شده مناسب کسانی است که می خواهند استخوان هایی محکم و پرقدرت داشته باشند.

آهن

خوردن 100 گرم پای مرغ آب پز شده 0.9 میلی گرم برابر با 5% از آهن مورد احتیاج بدن شما تامین می نماید. وجود آهن در غذا برای ساخت گلبول های قرمز سالم لازم است. همچنین، آهن باید به اندازه کافی در بدن موجود باشد چرا که مسئولیت حمل اکسیژن را در گلبول ها برعهده می گیرند.

نتایج پژوهش ها

پژوهشی که چند دهه پیش بوسیله دکتر هری رابرتسون صورت گرفت نشان داد که پای مرغ وسیله ای موثر در درمان و بازسازی عصب ها است. آماده سازی پای مرغ در پودر نشان داد که پای مرغ نه تنها می تواند استخوان ها یا ماهیچه ها را بازسازی کند بلکه در بازسازی عصب ها هم نقش موثری ایفا می نماید. ممکن است با استفاده از همین قابلیت بازسازی بتوان جراحت های ستون فقرات را بهبود بخشید. دکتر هری رابرتسون ادعا می نماید با مشتقاتی که از پای مرغ بدست می آید همچنین می توان سوختگی ها، آکنه، قانقاریا، زخم معده و زخم جای گلوله را بهیود بخشید. با وجود این سازمان غذا و دارو از شرایط بهداشتی و روش های آزمایشی به کار رفته در این تحقیق رضایت چندانی نداشت. پیش از عرضه هرگونه مکمل غذایی برای بیماری های گوناگون به تحقیقات جامع و شاملی احتیاج است که اثر آن را تایید کند.

قبل از پختن پای مرغ حتما ناخن ها را با چاقوی تیزی از سر پنجه ها جدا کنید. رعایت بهداشت در تهیه و پخت غذا اهمیت بسیاری در پیشگیری از بیماری ها دارد. همچنین باید پای مرغ را خوب با آب بشویید و سپس به مدت یک دقیقه در آب در حال جوش بیندازید. و در ادامه آن را در آب یخ قرار دهید. پس از این مرحله پوسته زرد آن را جدا کنید. در مجموع جدا کردن و گرفتن سر پنجهها پیش از پخت ضروری و حائز اهمیت است.

منبع: راسخون
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1790

به "آیا پای مرغ ارزش غذایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پای مرغ ارزش غذایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید