کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی را بشناسیم

به گزارش گروه سرگرمی، مهر/دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرطان معده را شایع ترین و کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی عنوان کرد و گفت: سال گذشته 8800 مورد جدید ابتلا به سرطان معده در کشور شناسایی شد.

کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی را بشناسیم

شهرام یوسفی اظهار کرد: سرطان معده در حال حاضر در کشور ما شایع ترین سرطان در میان مردان ایرانی است، در حالی که در کشورهای غربی و آمریکای شمالی جزو پنج سرطان رایج نیز قرار ندارد که این موضوع باعث اهمیت دوچندان این بیماری به عنوان یک معضل بهداشتی و درمانی در کشور ما است.

به گفته وی، سرطان معده کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی محسوب می شود و بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال گذشته 8800 مورد جدید ابتلاء به سرطان معده در میان ایرانیان شناسایی شد.

این دانشیار بیمارستان شهدای تجریش از مهم ترین ریسک فاکتورها یا عوامل خطر بروز سرطان معده به تغییر سبک زندگی ایرانیان، افزایش مصرف فست فودها، استعمال دخانیات و الکل، ابتلاء به عفونت هلیکوباکترپیلوری، مصرف غذاهای نمک سود یا دودی شده اشاره کرد.

یوسفی فست فود و غذاهای آماده را مهم ترین عامل خطر و ریسک فاکتور ابتلاء به سرطان معده برشمرد و تاکید کرد: بهتر است مصرف فست فودها را به حداقل رسانده یا حتی به میزان صفر برسد. فست فودها یا غذاهای آماده دارای نیترات زیادی هستند که در معده به نیتروزآمین تبدیل می شوند و مهمترین عامل خطر بروز سرطان معده محسوب می شوند.

وی افزایش مصرف فست فودها به ویژه در مناطق به ویژه مناطق شهری را یک عامل هشدار ذکر کرد که باعث افزایش ریسک ابتلاء به سرطان معده و بروز بیماری در سال های آینده می شود.

یوسفی با اشاره به فراگیری عفونت هلیکوباکترپیلوری در جمعیت زیادی از ایرانیان گفت: متأسفانه عفونت هلیکوباکترپیلوری در کشور ما فوق العاده کلونیزه است و از مهم ترین عوامل یا ریسک فاکتورهای ابتلاء به سرطان معده به شمار می آید.

این متخصص رادیوانکولوژی، استعمال دخانیات اعم از سیگار و قلیان را از مهم ترین عوامل خطر در ابتلاء به سرطان معده دانست و اعلام نمود: این خطر در کمین فرد سیگاری و نزدیکانش است که دود سیگار را استنشاق می کنند.

به گفته وی، سن شایع بروز سرطان معده در دهه پنجم تا ششم زندگی آقایان ایرانی است و متأسفانه در مورد سرطان معده روش غربالگری خاصی وجود ندارد و تنها توصیه می شود که با مشاهده علائم مشکوک گوارشی افراد هر چه سریع تر برای پیگیری های لازم به متخصص مراجعه کنند.

یوسفی، درمان سرطان معده را نیاز به همکاری گروه های مختلف پزشکی دانست و افزود: این بیماری با توجه به چالش های بهداشتی و درمانی موجود در کشور نیاز به درمان همه جانبه و هماهنگی بین گروه های متخصص جراحی، رادیوانکولوژی و فوق تخصصان گوارش دارد تا بهترین رویکرد و روش درمانی مناسب برای بیمار انتخاب شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به افرادی که دارای ریسک فاکتورهای مذکور، سابقه خانوادگی یا مسائل گوارشی نظیر مشکل بلع غذا، احساس سیری زودرس، سنگینی بعد از غذا هستند توصیه کرد که در اولین فرصت به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنند تا اقدامات اولیه تشخیصی برای آنان انجام شود. زیرا با تشخیص بیماری در مراحل اولیه امکان بهبودی کامل بیمار با کمک درمان های جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان وجود دارد.

وی با تاکید بر اهمیت افزایش سطح آگاهی و اطلاع رسانی به عموم مردم در این خصوص گفت: مردم باید بدانند که در صورت وجود علائم گوارشی مشکوک و زمینه خانوادگی حتماً باید به پزشک مراجعه کند تا بررسی های تشخیصی انجام شود و بتوان سرطان معده را در همان مراحل اولیه تشخیص داده وبا اقدامات درمانی باعث بهبود و معالجه کامل بیماری شویم.

به گفته یوسفی، سرطان معده نیز همانند سایر سرطان های دارای مراحلی است که هرچه مرحله بیماری پایین تر باشد شانس بهبودی و علاج کامل بیمار بیشتر است به نحوی که در مرحله اول بیش از 90 درصد شانس علاج یا درمان کامل وجود دارد. این در حالی است که هر چه سرطان پیشرفته تر و به سمت مرحله 3 و 4 پیش رود، شانس بهبودی و علاج کامل کمتر می شود. مثلاً در مراحل پیشرفته و مرحله چهارم شانس بهبودی به کمتر از 10-5 درصد می رسد.

وی افزود: به همین دلیل تاکید می شود افراد با مشاهده علائم مشکوک یا مسائل گوارشی به متخصص مراجعه کنند تا در صورت نیاز آندوسکوپی انجام شود و تشخیص بیماری در همان مراحل اولیه اجرا شده و درمان آغاز و بیماری ریشه کن شود.

یوسفی با اشاره به وجود علائم مشترک در بیماری های گوارشی اعلام نمود: شایع ترین علائم هشدار دهنده در مورد سرطان معده با بسکمک از علائم بیماری های گوارشی دیگر مشابه است؛ علائمی نظیر سیری زودرس، تهوع، احساس پری بعد از خوردن غذا، نفخ، درد قبل و بعد از خوردن غذا. بنابراین حتماً باید فرد به پزشک مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه درصد قابل توجهی از سرطان معده در کشور در مراحل پیشرفته بیماری شناسایی می شوند، گفت: بیش از نیمی از موارد جدید ابتلاء به سرطان معده در مراحل سوم و یا بالاتر شناسایی می شود که بیماری به سایر ارگان نظیر کبد، ریه و استخوان گسترش پیدا کرده و درمان ها جنبه تسکینی پیدا می کند و باعث بهبود یا علاج کامل نمی شود.

به گفته دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، متأسفانه درصد قابل توجهی از بیماران که در مرحله پیشرفته یا چهارم بیماری شناسایی می شوند ظرف کمتر از دو سال علیرغم تمامی درمان های موجود فوت می کنند.

یوسفی به مبتلایان به سرطان معده تاکید کرد که در شرایط فعلی به خاطر ترس از کرونا درمان خود را رها نکرده و حتماً مراحل درمانی خود را طبق نظر پزشک معالج خود ادامه دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1469

به "کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید