چه کسانی در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها پذیرش می شوند؟

به گزارش گروه سرگرمی، دفترچه راهنمای شرکت در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بر روی سایت مرکز سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

چه کسانی در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها پذیرش می شوند؟

به گزارش خبرنگاران، براساس مصوبات بیست و هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مقرر شد برای ظرفیت های خالی مانده رشته محل هایی که در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1400 (رشته های بدون آزمون) تکمیل نشده اند، پذیرش براساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) برای نوبت بهمن ماه صورت گیرد.

به این ترتیب، ثبت نام و انتخاب رشته برای ظرفیت های خالی مانده رشته محل هایی که در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سراسری سال 1400 تکمیل نشده است به صورت اینترنتی تا روز شنبه 20 آذر ماه 1400 ادامه دارد و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته پذیرش دوره مذکور، همزمان با شروع ثبت نام از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org قابل دسترس خواهد بود.

همچنین براساس مصوبات بیست و هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مقرر شد برای ظرفیت های خالی مانده رشته محل هایی که در آزمون دوره های کاردانی نظام تازه دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال 1400 ظرفیت آن ها تکمیل نشده است، پذیرش براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) برای نوبت بهمن ماه صورت گیرد؛ بنابراین ثبت نام و انتخاب رشته برای این گروه نیز به صورت اینترنتی از روز پنجشنبه 18 آذر شروع می شود و روز چهارشنبه 24 آذر سرانجام می یابد و اطلاعات تکمیلی به همراه جداول رشته های تحصیلی دانشکده ها و موسسات آموزش عالی همزمان با شروع ثبت نام از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قابل دسترس خواهد بود.

بر این اساس، ظرفیت های خالی مانده رشته محل هایی که در آزمون کاردانی به کارشناسی نا پیوسته سال 1400 ظرفیت آن ها تکمیل نشده است نیز پذیرش براساس سوابق تحصیلی (معدل کاردانی) برای نوبت بهمن ماه صورت گیرد.

متقاضیان از فردا 16 تا 22 آذر می توانند برای پذیرش در این رشته ها ثبت نام نمایند. اطلاعیه تکمیلی به همراه جداول رشته های تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی همزمان با شروع ثبت نام از روز سه شنبه 16 آذر از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

در رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون): ملاک پذیرش برای متقاضیان شاخه نظری با معدل کتبی دیپلم و متقاضیان شاخه فنی و حرفه ای و یا کاردانش با معدل کل دیپلم آنان (با توجه به ضریب تاثیر اعمال سوابق تحصیلی انجام می شود که متقاضی می تواند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و از تمامی گروه های آزمایشی نسبت به انتخاب رشته اقدام کند. برای مثال درصورت پذیرش رشته مهندسی برق دوره روزانه در این مرحله از پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی، متقاضیان تمامی گروه های آزمایشی مجاز به انتخاب آن خواهند بود و محدودیت گروه آزمایشی ندارند.

در رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) ملاک پذیرش برای متقاضیان شاخه نظری با معدل کتبی دیپلم و متقاضیان شاخه فنی و حرفه ای و یا کاردانش با معدل کل دیپلم آنان (با توجه به ضریب تاثیر اعمال سوابق تحصیلی انجام می شود که متقاضی می تواند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و از تمامی گروه های آزمایشی نسبت به انتخاب رشته اقدام کند.

برای مثال درصورت پذیرش رشته مهندسی برق دوره روزانه در این مرحله از پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی، متقاضیان تمامی گروه های آزمایشی مجاز به انتخاب آن خواهند بود و محدودیت گروه آزمایشی ندارند.

سهمیه های منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، خانواده شهدا، ایثارگران 25 درصد ظرفیت، ایثارگران 5 درصد ظرفیت و رزمندگان طبق قوانین و مقررات مندرج در این دفترچه اعمال می شود.

دارا بودن دیپلم نظام آموزشی تازه (3-3-6 (اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش و یا مدرک پیش دانشگاهی (نظام سالی- واحدی یا ترمی واحدی) یا دریافت آن حداکثر تا تاریخ تا 31 شهریور 1400 و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و یا کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای برای همه متقاضیان الزامی است.

دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان (ترمی واحدی-سالی واحدی) که فاقد مدرک پیش دانشگاهی ویامدرک کاردانی می باشند حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته بعنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

متقاضیان مجاز هستند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی از تمامی گروه های تحصیلی و رشته های مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (گروه های تحصیلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی) نسبت به انتخاب کدرشته های مورد علاقه خود اقدام نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1932

به "چه کسانی در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها پذیرش می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها پذیرش می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید