چند رسم باورنکردنی از نقاط مختلف دنیا که نمی دانستید

به گزارش گروه سرگرمی، یکی از راه های موثر و مناسب برای مطالعه مردم هر منطقه و فرهنگشان، مطالعه آیین ها و رسومی است که در طی قرن ها شکل گرفته است. در این مقاله سراغ همین موضوع رفتیم قرار است همراه هم از برخی از رسم و رسوم جالب و متفاوتِ مردم نقاط مختلف دنیا آگاه شویم.

چند رسم باورنکردنی از نقاط مختلف دنیا که نمی دانستید

به گزارش برترین ها، یکی از راه های موثر و مناسب برای مطالعه مردم هر منطقه و فرهنگشان، مطالعه آیین ها و رسومی است که در طی قرن ها شکل گرفته است. این مطالعه البته فقط برای افراد متخصص، چون مردم شناسان و جامعه شناسان جذابیت ندارد و بسکمک از رسوم و سنت های مردم دنیا آن قدر جالب و بعضا عجیب است که نظر هر انسانی را به خود جلب می کند. در این مقاله سراغ همین موضوع رفتیم قرار است همراه هم از برخی از رسم و رسوم جالب و متفاوتِ مردم نقاط مختلف دنیا آگاه شویم.

انجماد مو ها در منفی 30 درجه

یوکن، کانادا

با وجود اینکه مردم بیشتر نقاط دنیا دل خوشی از زمستان و سرمای سختش ندارند، اما مردم یوکن در کانادا به خاطر انجام رسمی عجیب، بی صبرانه انتظار سردترین روز های زمستان را می کشند. مردم این منطقه برای انجام این سنت قدیمی ابتدا سرهایشان را در چشمه های جوشانِ آبِ گرمِ همان منطقه فرو می کنند و بعد فقط منتظر می مانند تا سرمای هوا بقیه کار را انجام دهد. جالب است بدانید این رسم در روز هایی از سال انجام می شود که ممکن است دمای هوا به منفی 30 درجه سانتی گراد برسد و به این ترتیب خیلی زود مو های خیسِ اهالی یوکن یخ می زند و قندیل می بندد.

پولترابِند یا نابود کردن زندگی تازه عروس و داماد

آلمان

اگر اندکی از فرهنگ مردم آلمان اطلاع داشته باشید حتما می دانید آلمانی ها به طور کلی درباره ازدواج، کم رسم و رسوم عجیب ندارند و پولترابند هم یکی از همین رسوم است. بنابر این رسم که در نقاط متفاوتی از آلمان هم اجرا می شود دوستان و آشنایان عروس و داماد در روز قبل از جشن عروسی به خانه آن ها می روند و تقریبا هرچیزی که به دستشان بیاید را روی زمین خرد می کنند. بنابر این رسم این افراد از پیش دستی و بشقاب گرفته تا گلدان و کوزه را روی زمین کوبیده و می شکنند و بعد از انتها مراسم، عروس و داماد باید همراه هم خانه را تمیز کنند. البته باید اضافه کنم که در طی این رسم به بخشی از اسباب و وسایل زوج جوان که قیمتی تر هستند آسیبی وارد نمی شود.

فستیوالِ پرش از روی نوزاد

کستریلو دِ موریسا، اسپانیا

در بسکمک از فرهنگ ها در سراسر دنیا، تولد یک نوزاد امری مبارک و فرخنده محسوب شده و بنابر سنت های آن منطقه خاص به انحای مختلف جشن گرفته می شود. مردم منطقه کستریلو د موریسا، اما پا را از این فراتر گذاشته و هم برای گرامیداشتِ تولد و هم آماده کردن نوزاد برای آینده در فستیوالی عجیب شرکت می کنند. در طی این رسم مردم محلی نوزاد های تازه متولد شده را روی زمین قرار می دهند و افرادی با لباس خاص که نقش شیطان را بازی می کنند از روی این نوزادان بینوا و از همه جا بیخبر می پرند. البته جای نگرانی نیست چرا که در طی این رسم که از قرن هفدهم در این منطقه اجرا می شود تابحال مصدومیت یا حادثه ای گزارش نشده است.

مهمانی گرفتن برای میمون ها

لوپبوری، تایلند

اگر به رسم و رسوم مردم نقاط مختلف دنیا نگاهی بیندازید حتما متوجه نقش پر رنگِ طبیعت و حیوانات و ارتباط انسان ها با آن خواهید شد. مردم منطقه لوپبوری در تایلند میمون ها را سمبل خوش شانسی می دانند و به همین دلیل در روز خاصی از سال برای به دست آوردن دل این حیوانات و در نتیجه داشتن سالی مملو از شانس، یک وعده غذاییِ حسابی برای میمون ها تدارک می بینند. برای انجام این رسم مردم محلی در نزدیکی محل زندگی میمون ها میز و صندلی قرار داده و روی میز انواع مختلف و متنوعی از غذا ها را می چینند. بیشتر این خوراکی ها از میوه و سبزی تشکیل شده و به این ترتیب میمون ها که یک وعده غذایی بی دردسر نصیبشان شده دلی از عزا درمی آورند.

ماری لوید؛ رسمی که غریبه ها را زهره ترک می کند

ولز

کریسمس برای ما ایرانی ها با نشانه هایی، چون بابانوئل و درخت کاج و کلی رسم رنگارنگ و شاد شناخته می شود، اما مردم نقاط خاصی از دنیا برای جشن گرفتن کریسمس آداب متفاوت و عجیبی دارند. برای نمونه مردم کشور ولز در این زمان از سال سراغ رسمی عجیب به نام ماری لوید می روند. در این رسم تعدادی از افراد محلی جمجمه ترسناکِ یک اسب را به چوبی وصل می کنند و فردی که بدنش را با پارچه ای مخفی کرده این چوب را به دست می گیرد. به این ترتیب جمجمه و فردی که حملش می کند از بیرون شبیه به موجودی ترسناک به نظر می رسد. این موجود عجیب با سری که در واقع جمجمه یک اسب است، در نهایت سراغ تک تک خانه های محل رفته و با خواندن شعر های عجیب و غریب که بی شباهت به بتِلِ رپ نیست از میزبان اجازه ورود به خانه را می گیرد.

پارتیتا اِ اسکاکی؛ شطرنج با مهره های انسانی

ماروستیکا، ایتالیا

مردم منطقه ماروستیکا در ایتالیا، هر دو سال یکبار در ماه سپتامبر در جشنی بسیار شاد و مفرح شرکت می کنند و در انتها به تماشای یک بازی شطرنج می نشینند، البته نه یک بازی شطرنجِ عادی. مردمِ این شهرِ شمالیِ ایتالیا بنابر افسانه ای راجع به یک مثلث عشقی از قرن پانزدهم این رسم را به جا می آورند. مردم محلی و دست اندرکاران جشن از مدت ها قبل به آماده کردن لباس هایی شبیه به مهره های شطرنج برای افراد مشغول می شوند و در نهایت در حالی که اغلب اهالی شهر تماشاچی هستند این مسابقه شطرنج انجام می شود، مسابقه شطرنجی که مهره هایش را انسان هایی با لباس های عجیب و غریب تشکیل می دهند.

اگر دانمارکی باشید باید خیلی جدی به ازدواج فکر کنید

دانمارک

کشور دانمارک از لحاظ جغرافیایی در نقطه ای قرار گرفته که اقیانوس اطلس و دریای بالتیک را از هم جدا می کند و به همین دلیل اِلمان های متفاوتی از شرق و غرب وارد فرهنگ این کشور شده است از جمله ادویه. ادویه هایی مانند دارچین و فلفل سیاه که زمان زیادی از ورودشان به این کشور نمی گذرد به شکل جالبی وارد فرهنگ و رسم و رسوم دانمارکی ها شده است. بنابر رسمی شاد و شیطنت آمیز در کشور دانمارک، اگر شما به سن ازدواج رسیده اید و هنوز مجردید، قبل از خروج از منزل باید حسابی روی جنبه تان کار کنید. در این رسم مردم محلی به هر فردی که با وجود سن بیشتر از 25 سال هنوز مجرد است، دارچین می پاشند. البته اوضاع برای افراد مجردِ بالای 30 سال از این هم وخیم تر می شود و به صورت و لباسِ این افراد فلفلِ سیاه پاشیده می شود.

جنگ تا پای جان با پرتقال!

ایوریا، ایتالیا

مردم محلی در منطقه ایوریا در کشور ایتالیا هر سال سه روز مانده به جشن ماردی گرا، رسم عجیبی را به جا می آورند که ریشه تاریخی ناتعیینی دارد. در این رسم که از قضا از طرف مردم محلی بسیار هم جدی گرفته می شود، داوطلبان شرکت در جنگ پرتقالی در غالب تیم های مختلف به مبارزه با هم می پردازند. پیش از آغاز این جدل، داوطلبان که بیشتر مردم ایوریا را تشکیل می دهند، به 9 تیم مختلف تقسیم می شوند و اعضای هر تیم علاوه بر مجهز شدن به انواع وسایل ایمنی، لباس خاصِ تیمش را هم به تن می کند. در نهایت پس از اعلام آغاز رسمی، اعضای هر تیم سعی می کند با پرتاب پرتقال بازیکنانِ تیم های رقیب را حذف کرده و در نهایت به پیروز شدن تیمش کمک کند. این مبارزه پرتقالی معمولا چند روز طول می کشد و پس از انتها آن و تعیین شدن تیم برنده، بیشتر نقاط شهر به رنگ نارنجی درآمده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 آذر 1401 بروزرسانی: 15 آذر 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2143

به "چند رسم باورنکردنی از نقاط مختلف دنیا که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند رسم باورنکردنی از نقاط مختلف دنیا که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید