چرا گوجه فرنگی گران شده است؟

به گزارش گروه سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار اظهار داشت که نوسان اخیر قیمت دلار قیمت گوجه در کشور را گران گرد.حال واقعا چرا گوجه گران شده است؟

چرا گوجه فرنگی گران شده است؟

آن طور که فعالان بازار میوه و تره بار می گویند علت افزایش قیمت گوجه به سه عامل بستگی دارد. عامل اول این است که اخیرا صادرات این صیفی جات(گوجه) آزاد شده است. عامل دوم به افزایش قیمت دلار ارتباط دارد و عامل سوم نیز تقاضا در بازار بالا گرفته است. به هر حال نباید فراموش کرد که هرگاه صادرات کالایی رونق می گیرد مسئولان بدون در نظر دریافت احتیاج داخل مجوز صادرات آن کالا را به بازارهای خارجی تائید می نمایند.

همبن مساله باعث می گردد که تقاضا در بازار بالا بگیرد و در نهایت باعث کمبود کالاها در بازار داخل گردد.

صادرات گوجه جذاب شد

براساس مشاهدات میدانی در واحدهای صنفی قیمت هر کیلو گوجه به 18 هزار تومان می رسد؛ همچنین در مناطق متوسط شهر تهران نیز قیمت هر کیلو گوجه از 11 هزار تومان آغاز و با قیمت 14 هزار تومان هم فروهخته شده است.

رییس اتحادیه میوه و تره بار با تایید این موضوع به خبرنگاران می گوید: با آزاد شدن صادرات گوجه به کشورهای همجوار قیمت گوجه در بازارهای داخلی گران شد. قیمت هر کیلو گوجه در بازارهای صادراتی یک دلار معادل 29 هزار تومان است. بنابراین با نرخ فعلی قیمت دلار صادرات گوجه جذاب شده است و از این رو دلار قیمت گوجه را گران کرد.

اسدالله کارگر افرود: امروز با گشت در سطح شهر قیمت گوجه در واحدهای صنفی را آنالیز کردیم. با توجه به تغییر فصل و صادرات این کالا به بازارهای منطقه گوجه ها قیمت معقولی داشت؛ این در حالی است که گزارش های شفاهی قیمت های دیگری را نشان می دهند. قیمت گوجه در منطقه متوسط شهر تهران از 10 هزار تومان آغاز و به قیمت 14 هزار تومان می رسد. همچنین در مناطق شمال شهر تهران هم قیمت هر کیلو گوجه بین 15 تا 18 هزار تومان است.

تاثیر کیفیت بر قیمت گوجه

فعالان بازار میوه می گویند میزان افزایش قیمت گوجه به نوع کیفیت آن بستگی دارد؛ چرا که مردم با پرداخت بهای بالای این دسته از صیفی جات بر میزان ماندگاری این کالا حساس هستند. رئیس اتحادیه میوه و تره بار هم با تایید صحبت فعالان بازار اظهار کرد: علاوه بر رشد قیمت دلار تغییر فصل نیز در افزایش قیمت گوجه و سایر صیفی جات و میوه اثرگذار است.

کارگر اعلام کرد: با باز شدن مرزها صادرات نیز برای تجار جذاب شده چرا که فروش یک کیلو گوجه در بازارهای خارجی بیش از دو برابر در بازارهای داخلی است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1269

به "چرا گوجه فرنگی گران شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوجه فرنگی گران شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید