واکسن یا کرونا؛ دغدغه این است!

به گزارش گروه سرگرمی، خبرنگاران/بوشهر بعد از کرونا که تا مدت ها نقل محافل و موضوع صحبت همه بود، حالا واکسن آن، با ربودن گوی سبقت از خود ویروس توانسته دغدغه مهمی برای مردم جهان و کشور ایران گردد.

واکسن یا کرونا؛ دغدغه این است!

دیری نگذشت که تزریق واکسن به یک مطالبه عمومی و درخواست آحاد مردم از دولت تبدیل شد و بعد وعده هایی برای خرید واکسن و تدوین سند واکسیناسیون و شروع مراحل آن برای گروه های معین شده مانند سالمندان و کادر درمان یا افراد دارای بیماری های زمینه ای...

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره جزئیات واکسیناسیون و مراحل مختلف آن گفت: واکسیناسیون بر علیه کووید19 در کل کشور از 22 بهمن ماه سال 1399 در سراسر کشور و به موازات هم شروع شده است.

عبدالمحمد خواجه ئیان در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه واکسن یکی از راهبردهای مبارزه با ویروس کرونا است که در سراسر جهان خیلی به آن امیدوار هستند، عنوان نمود: البته واکسن به تنهایی کافی نیست و قطعا به تنهایی -به دلایل مختلف- نمی تواند ایمنی کامل به همراه داشته باشد. زمانی می توان از ایمنی واکسیناسیون صحبت کرد که درصد بالایی از جامعه ایمن سازی شده باشند، یعنی باید حداقل 70 درصد از جامعه ایمن سازی شوند تا بتوان روی ایمنی واکسن برای قطع زنجیره انتقال حساب کرد.

وی ادامه داد: دلیل دیگر اینکه تعیین نیست این واکسن ها تا چه مدت ایمنی می دهند و اینکه در قبال سوش های جدید چقدر ایمنی زایی دارند یا ندارند جای تردید دارد، ولی آنچه که مسلم است واکسن و واکسیناسیون یکی از راهبردهای اساسی است، زیرا هم به افراد تا حدود بالایی ایمنی می دهد و هم به گونه ای عمل می نماید (بر اساس شواهد) که حتی اگر فرد به بیماری مبتلا گردد نیز دیگر تهدید جانی نخواهد داشت، بیماری حاد نمی گردد و خطر مرگ و میر را تا حد زیادی کاهش می دهد.

این مسئول بیان نمود: برای همین در کشور ما، بر روی واکسن به عنوان یک راهبرد اساسی برنامه ریزی می گردد و در استان بوشهر هم به موازات کشور در حال اجرای این برنامه هستیم. همانطور که می دانید یک سند ملی واکسیناسیون تدوین شده که ما بر اساس سند ملّی ایمن سازی و دستور و سهمیه های وزارتخانه، در حال واکسیناسیون گروه های هدف هستیم. این سند فازبندی شده و بر اساس آن و در فازهای گوناگون طبق سهمیه ای که در استان در اختیار ما قرار می گیرد، ایمن سازی را انجام می دهیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: از 22 بهمن ماه سال گذشته که اولین مرحله از واکسیناسیون شروع شد تا 28 فروردین سال 1400 به میزان 6339 نفر برای دو نوبت (12678 دوز) به ما واکسن تحویل داده شد که این واکسن ها شامل اسپوتنیک روسی، کوواکسین بهارات هندی و سینوفارم چین است.

خواجه ئیان اضافه کرد: این واکسن ها برای افراد فاز اول بود که عمدتاً گروه بهداشت و درمان، یک سری از جانبازان و خانواده شهدا، بخشی از پاکبانان و سالمندان ساکن در سرای سالمندان بودند.

وی اظهار داشت: هفته گذشته یک محموله جدید از واکسن آسترازنکا به دست ما رسیده که این محموله شامل 6700 واکسن است و امیدواریم با این تعداد بتوانیم فاز اول واکسیناسیون را تمام کنیم. البته واکسن در چند مرحله به دست ما می رسد که هر بار طی دو تا سه روز تزریق می گردد. تا الان مجموعاً در 7 مرحله واکسن تحویل استان بوشهر شده است.

این مسئول اظهار داشت: تا الان بیش از 8800 نفر در استان بوشهر واکسینه شده اند و ان شالله پس از اتمام فاز اول، در مراحل بعدی طبق اعلام وزارت بهداشت وارد فاز دوم واکسیناسیون خواهیم شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در مورد عوارض جانبی و احتمالی تزریق واکسن به خبرنگاران گفت: خوشبختانه تا به حال عوارض حادی ثبت نشده و تنها عوارض جزئی شامل تب، درد و تورم محل تزریق، مقداری کوفتگی بدن و علائم سرماخوردگی بوده است که احتمال چنین عارضه هایی در زمان تزریق واکسن عادی نیز وجود دارد.

عبدالمحمد خواجه ئیان در مورد اینکه آیا مواردی بوده که بعد از دریافت واکسن به کرونا مبتلا شوند، شرح داد: دو سه مورد داشتیم که پس از آنالیز تعیین شد در اثر واکسن نبوده و احتمالا همزمانی اتفاق افتاده و بیمار از قبل مبتلا شده و از درگیری خود اطلاع نداشته، و پس از تزریق واکسن علائم بیماری بروز نموده است. حداقل ما گزارشی نداشته ایم، البته در جاهای دیگر گزارش هایی شنیده ام و همانطور که گفتم واکسن ها ایمنی 100 درصد ندارند، مثلا واکسن اسپوتنیک 92 درصد ایمنی می دهد (یعنی 8 درصد ممکن است ایمنی پیدا نکنند و یا مبتلا شوند)؛ ولی آنچه تایید شده این است که از حاد شدن بیماری جلوگیری می نماید یعنی اگر کسی مبتلا گردد به احتمال قریب به یقین به مرحله حاد نمی رسد و خطر جانی برای بیمار ندارد.

به گزارش خبرنگاران، شاید زمان زیادی طول بکشد تا همه مردم در برابر ویروس کرونا واکسینه شوند اما به هر حال پیش از این مرحله و به دلیل دشواری واکسیناسیون عمومی در کشور ما و تمامی حواشی آن، ضروری است که با رعایت پروتکل های بهداشتی و البته مطالبه صحیح که توجه متولیان را به همراه داشته باشد به حفظ سلامت خود و جامعه یاری کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1574

به "واکسن یا کرونا؛ دغدغه این است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن یا کرونا؛ دغدغه این است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید