مدیریت علائم مبتلایان به اختلالات ایذایی

به گزارش گروه سرگرمی، مهرداد پورشهبازی مترجم کتاب درمان اختلالات ایذایی: راهنمای درمان های روان شناختی، دارویی و ترکیبی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه درمان اختلالات ایذایی یک کتاب آبرومند در حوزه روان شناسی و روانپزشکی است نام کرد: این کتاب آبرومند است چون حرف های زیادی برای گفتن دارد و مخاطب بعد از مطالعه آن احساس می کند که حجم وسیعی از دانش بر گنجینه محفوظاتش اضافه شده است.

مدیریت علائم مبتلایان به اختلالات ایذایی

او ادامه داد: اختلالات ایذایی، طیفی از اختلالات روانی دی اس ام پنج را شامل می شود که باعث آزار و اذیت افراد پیرامون خود و اجتماع می شوند (مواردی همچون اختلال سلوک، اختلال). این اختلالات با سایر اختلالات روانی تفاوت دارند؛ زیرا درمان آنها در مواردی مستلزم ترکیبی از درمان های دارویی و روان شناختی است. این کتاب در انتخاب درمان ها بسیار سختگیرانه عمل کرده است و درمان های دارای اعتبار پایین را شامل نشده است. بنابراین با مطالعه این کتاب می توانید مطمئن باشید که مرور جامعی در مورد بهترین درمان های دارویی، روان شناختی و ترکیبی به دست خواهید آورد. چه روان شناس باشید و چه روانپزشک یا پزشک؛ این کتاب برای مدیریت علائم مبتلایان به اختلالات ایذایی مفید خواهد بود.

او اضافه نمود: از طرف دیگر، استفاده از این کتاب به منظور اهداف پژوهشی در جامعه ایران هم کار بجایی به نظر می رسد. بخش مهمی از این کتاب به ترکیب درمان های روان شناختی و روانپزشکی می پردازد. اجرای درمان های ترکیبی در همه جای دنیا کار بسیار چالش برانگیزی است، زیرا در کشورهای پیشرفته هم هماهنگی مطلوب بین روانپزشک و روان شناس مستلزم هماهنگی های دشواری است و در جامعه خودمان هم گاهی از اوقات روان شناسان و روان پزشکان نسبت به یکدیگر کم لطفی می کنند.

به گفته پورشهبازی، درمان اختلالات ایذایی یک کتاب تخصصصی است و برای متخصصان - روان پزشکان، روان شناسان، مشاوران سلامت روان، مددکاران اجتماعی بالینی و ... - و هم دانشجویان، انترن ها و رزیدنت های شاغل در حوزه تخصصی سلامت روان نوشته شده است و آنها را با نحوه شناسایی و برنامه های درمانی مختلف در درمان این اختلالات آشنا می سازد.

این مترجم گفت: مطالبی که در این کتاب به آنها اشاره شده است، گنجینه ارزشمندی از روش های دارای اعتبار تجربی در درمان اختلالات ایذایی هستند و پذیرش و کاربرد این روش ها در جامعه موجب بهبود پیامدهای بالینی در مبتلایان به اختلالات ایذایی می شوند.

پورشهبازی نام کرد: در شرایطی که روش های درمانی مختلفی برای اختلالات روانی وجود دارند که برخی از آنها فاقد سودمندی عینی هستند، وجود منبعی مثل این کتاب که معتبهترین درمان های روان شناختی موجود را گلچین و معرفی کرده است، موهبت بزرگی است. امید می رود انتشار این کتاب موجب توجه بیشتر به حوزه اختلالات ایذایی و راهنمایی متخصصان گرانقدر به استفاده از دقیق ترین شیوه های درمانی شود.

او گفت: در هر فصل از کتاب، یک نمونه موردی به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته که مطالعه آن می تواند برای مخاطبان کتاب بسیار مفید باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1793

به "مدیریت علائم مبتلایان به اختلالات ایذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت علائم مبتلایان به اختلالات ایذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید