عرضه گوشت گرم وارداتی؛ شاید هفته آینده

به گزارش گروه سرگرمی، افزایش قیمت گوشت در هفته های گذشته در حالی صورت گرفت که رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران علت آن را دلالی در بازار گوشت و افزایش فاصله تولید تا مصرف می داند.

عرضه گوشت گرم وارداتی؛ شاید هفته آینده

فارس نوشت: در حالی که پیش از این مسئولان وزارت جهاد کشاورزی قول داده بودند هفته جاری گوشت گرم وارداتی توزیع شود، اما در جدیدترین اظهارات این اقدام به هفته آینده موکول شده است.

وزارت جهاد کشاورزی پس از افزایش های بی رویه قیمت گوشت قرمز در بازار، تصمیم گرفت قیمت را در بازار م تعادل کند. دو روش برای این کار در پیش گرفت؛ نخست گوشت منجمد را به طور گسترده توزیع کرد و پس از آن با رایزنی که انجام داد قرار شد در هفته جاری گوشت گرم وارداتی هم توزیع کند، اما این وعده محقق نشد و در جدیدترین اظهارات، یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده توزیع گوشت گرم به آخر هفته و نهایتا شنبه آینده موکول شده است.

مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در برنامه تلویزیونی گفت: تا آخر هفته محموله گوشت به کشور می رسد و تلاش می کنیم روزهای خاتمه هفته و نهایتا شنبه هفته آینده به دست مصرف کننده برسد.

امراللهی این را هم گفت که کشتار دام در این کشور اجرا شده و منتظر واردات کالا هستیم.

به گفته امراللهی، به علت سرمای هوا و زمان بر شدن تبدیل ارز در کشور فروشنده، واردات به تأخیر افتاده و از این بابت از مردم عذرخواهی کرد.

وی درباره کشور مبدأ صحبتی نگفت و معلوم نیست که این گوشت از کدام کشور وارد می شود. نکته دوم اینکه آیا گوشتی که امروز ذبح می شود و هفته دیگر به کشور می آید را می توان به عنوان گوشت گرم تلقی کرد؟

علت افزایش قیمت گوشت

افزایش قیمت گوشت در هفته های گذشته در حالی صورت گرفت که رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران علت آن را دلالی در بازار گوشت و افزایش فاصله تولید تا مصرف می داند.

سیداحمد مقدسی گفته است, قیمت دام سنگین از کیلویی 80 هزار تومان به کیلویی 90 هزار تومان رسیده اگر قیمت دام زنده یک هزار تومان افزایش می یابد، به قیمت گوشت 5 هزار تومان اضافه خواهد شد.

وی همچنین عنوان کرده که فاصله تولید تا مصرف هم زیاد است. لاشه دام 90 هزار تومانی 180 هزار تومان می شود و گوشت آن باید به دست مصرف کننده با قیمت هر کیلو 230 تا 240 هزار تومان برسد، اما رقم ها در بازار بالاست.

کشور سالانه 900 هزار تن گوشت قرمز تولید می کند که با خودکفایی 100 هزار تن بیشتر فاصله ندارد. امسال هم اتحادیه های تولید اعلام کردند هم میزان تولید بالا رفته و هم سرانه مصرف پایین آمده و در واقع تناسب بین عرضه و تقاضای داخلی اجرا شده است که با این حساب نباید افزایشی در قیمت گوشت ایجاد می شد، اما عوامل توزیع و نقصان بازار به افزایش قیمت گوشت دامن زده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2171

به "عرضه گوشت گرم وارداتی؛ شاید هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه گوشت گرم وارداتی؛ شاید هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید