شایع ترین نشانه زخم معده را بشناسید

به گزارش گروه سرگرمی، اگر شما به طور منظم از دارو های ضد درد بهره ببرید که خطر ابتلا به زخم معده را افزایش می دهد، اقدام به کاهش آن کنید.

شایع ترین نشانه زخم معده را بشناسید

زخم معده یکی از بیماری های رایج است که به دلیل تغذیه ناسالم شیوع زیادی پیدا کزده در این مطلب به مهم ترین نشانه های آن اشاره می کنیم.

زخم معده که به عنوان زخم گوارشی شناخته می گردد، زخم های دردناک در معده است. زخم معده یا زخم های گوارشی یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی هست. زخم های گوارشی زخم های باز هستند که در داخل پوشش داخلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک ایجاد می شوند.

زخم گوارشی یک زخم باز در دستگاه گوارش فوقانی است. دو نوع زخم معده وجود دارد:

زخم معده که در پوشش معده ایجاد می گردد.

زخم دوازدهه ای است که در قسمت فوقانی روده کوچک تشکیل می گردد.

لایه ای ماده چسبنده ای به نام موکوس جداره داخلی معده و اثنی عشر (دوازدهه) را می پوشاند. موکوس این قسمت ها را از اسید محافظت می نماید. اگر این لایه آسیب ببیند، آنگاه بافت حساس زیر آن در معرض اسید قرار می گیرد.

در طی فرآیند گوارش مواد غذایی، اسیدهای مخصوصی از معده فراوری و ترشح می گردد. آزردگی بافت معده و اثنی عشر به وسیله اسید، موجب ایجاد زخم می گردد. زخم های گوارشی نامی است که به مجموعه زخم های موجود در معده و اثنی عشر اطلاق می گردد.

علائم زخم معده

شایع ترین نشانه زخم معده درد سوزش معده است. اسید معده باعث بدتر شدن درد می گردد. اغلب درد با خوردن غذاهای خاصی که با اسید معده را کاهش می دهند، تسکین می یابد یا مصرف دارو کاهش دهنده اسید، ممکن است درد را کاهش دهد. درد ممکن است بین وعده های غذایی و در شب بدتر گردد.

این نشانه ها برای ابتلا به زخم معده جدی هستند

سوزش درد معده

احساس پری، نفخ یا آروغ زدن

عدم تحمل غذاهای چرب

سوزش سر دل

حالت تهوع.

اغلب افراد با زخم گوارشی ممکن است علائم یا نشانه های شدیدتری داشته باشند مانند:

استفراغ یا استفراغ خونی

خون تیره در مدفوع و یا مدفوع سیاه یا قیری

مسائل تنفسی

احساس ضعف

تهوع یا استفراغ

کاهش وزن بدون دلیل

تغییر در اشتها

دلیل ایجاد زخم های گوارشی

زخم های گوارشی هنگامی رخ می دهند که مخاط در دستگاه گوارش در سطح داخلی معده یا روده کوچک از بین می رود. تماس اسید با بافت های زیرین می تواند یک درد دردناکی ایجاد کند که ممکن است باعث خونریزی گوارشی گردد.

دستگاه گوارش با یک لایه مخاطی که به طور معمول در مقابل اسید محافظت می گردد پوشش داده می گردد. اما اگر اندازه اسید افزایش یابد یا اندازه مخاط کاهش یابد، می توانید یک زخم ایجاد کند.

علل رایج زخم های گوارشی یا زخم معده

باکتری های هلیکوباکتر پیلوری عمدتا در لایه مخاطی زندگی می نمایند که پوشش و محافظت از بافت هایی را که در معرض معده و روده کوچک است را حفظ می نماید. اغلب این باکتری سبب مسائلی نمی گردد، اما می تواند موجب التهاب لایه داخلی معده گردد و زخم ایجاد کند. ممکن است

به وسیله فردی به فرد به وسیله تماس نزدیک، مانند بوسیدن، انتقال یابد. افراد ممکن است به وسیله غذا و آب نیز این باکتری را انتقال دهند.

درمان زخم معده

درمان بستگی به دلیل زخم شما دارد. بیشتر زخم ها را می توان با مصرف دارو درمان کرد. اما در موارد نادر، ممکن است جراحی انجام گردد. مهم است که به سرعت زخم را درمان کنید.

زخم معده درمان نشده می تواند منجر به موارد زیر گردد:

خونریزی داخلی

خونریزی گوارشی ممکن است به دلیل خونریزی آهسته ای که منجر به کم خونی یا خونریزی شدید گردد و ممکن است احتیاج به بستری شدن یا انتقال خون داشته باشد. از دست دادن خون شدید می تواند استفراغ سیاه یا خونریزی یا مدفوع سیاه یا خونریزی ایجاد کند.

عفونت شکمی

زخم های گوارشی می توانند باعث یک سوراخ در دیواره معده یا روده کوچک شوند. در اثر این اتفاق شما در معرض عفونت جدی حفره شکم قرار دارید.

انسداد روده

زخم های گوارشی می تواند منجر به تورم، التهاب یا زخم گردد که ممکن است عبور از غذا به وسیله دستگاه گوارش را مسدود کند.

روش های رام کردن زخم معده

برای کترل زخم معده اقدامات زیر را انجام دهید:

خوردن غذاهایی که به طور کامل پخته شده اند

خوردن غذاهای کاهنده اسید معده

ترک سیگار

خودداری از مصرف نوشیدنی های الکلی

رژیم غذایی سالم

کاهش استفاده از مسکن ها

اگر شما به طور منظم از داروهای ضد درد بهره ببرید که خطر ابتلا به زخم معده را افزایش می دهد، اقدام به کاهش آن کنید. به عنوان مثال، داروهای خود را با وعده های غذایی مصرف کنید. با پزشک خود مشورت کنید تا کمترین دز ممکن را پیدا کنید که هنوز هم درد را تسکین می دهد.

زخم معده و اثنی عشر از عوارض داروهاست و به دلیل استرس و اضطراب، عمل جراحی یا میکروب هلیو باکتر ایجاد می گردد.

بیماری زخم معده و اثنی عشر درمان قطعی دارد و معمولا زخم معده خوب می گردد. ترش کردن، درد و سوزش معده و احساس گرسنگی شدید از جمله علائم آن است. گاهی اوقات با خون ریزی معده و استفراغ و مدفوع خونی خود را نشان می دهد.

اگر دلیل بروز زخم معده میکروب هلیو باکتر باشد با مصرف دارو و اگر دلیل غیر میکروب باشد و با بالا رفتن اسید، با مصرف داروهای ضد اسید بهتر می گردد.

بیماری زخم معده و اثنی عشر درمان قطعی دارد و معمولا زخم معده خوب می گردد و اگر خوب نشد فرد باید بیوبسی گردد تا تعیین گردد سرطان نیست.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2164

به "شایع ترین نشانه زخم معده را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین نشانه زخم معده را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید