رشته مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه های اسپانیا راه اندازی می گردد

به گزارش گروه سرگرمی، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این ملاقات، احمدی با اشاره به ملاقاتهای گذشت طرفین در جریان مراسم صدمین سال تاسیس AECID (آژانس اسپانیایی همکاری های بین المللی و توسعه) اشاره نمود و گفت : مردم اسپانیا مردمی با فرهنگ و مهربان هستند.

رشته مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه های اسپانیا راه اندازی می گردد

در ادامه این ملاقات، خوزه آندرس تورس در سخنانی اظهارداشت: مهم ترین مشغولیت ذهنی من این بوده است که چگونه این امکان فراهم گردد تا هنرمندان و افراد خلاق در حوزه فرهنگ بتوانند به وسیله شغل خود امرار معاش نمایند. این نگرانی بیشتر از این بابت بوده است که توجه به حقوق معنوی مولف آنگونه که شایسته است رعایت نمی گردد.

رایزن فرهنگی کشورمان نیز به اهمیت موضوع تامین معیشت هنرمندان در ایران اشاره نمود و گفت: در حوزه فرهنگ بخشی داریم به نام اقتصاد فرهنگ. در این بخش هدایت می نمایند که هنرمندان و فرهنگیان چگونه می توانند به لحاظ مالی توانمند شوند و بتوانند به وسیله کار خود عایدی داشته باشد.

وی در ادامه توضیح داد: معتقدیم که اگر هنرمندان و مولفان بتوانند با عایدیی که از کارشان دارند بدون دغدغه خاطر زندگی نمایند این باعث می گردد که بتوانند بهتر بر روی آفرینش هنری تمرکز نموده و آثار بهتری بیافرینند. در این راستا وزارت فرهنگ ایران صندوقی را تاسیس نموده است با نام صندوق اعتبار هنر که ماموریت آن حمایت از زندگی و معیشت هنرمندان است تا هدفی که گفتیم یعنی تمرکز بر آفرینش هنری میسر گردد.

احمدی در ادامه سخنان خود با اشاره به برنامه های مشترکی طرفین گفت: آن بخش از فعالیت های ما را که هم راستا با ماموریت های سازمان اقدام فرهنگی اسپانیا است، می توانیم به عنوان زمینه ای برای فعالیت مشترک در نظر بگیریم.

وی سپس به نزدیکی فرهنگی دو ملت ایران و اسپانیا اشاره نمود و گفت: فرهنگ عمومی مردم اسپانیا با فرهنگ مردم ایران خیلی نزدیک است. مردم ایران خیلی به خانواده اهمیت می دهند و من این را در اسپانیا هم دیده ام. از سوی دیگر ما علاقه داریم تاریخ و تمدن ایران را که به نقلی سه هزار و به نقلی هفت هزار سال قدمت دارد به جامعه اسپانیا معرفی کنیم و از سوی دیگر فرهنگ اسپانیا را نیز به جامعه ایرانی بشناسانیم.

در ادامه تورس با استقبال از بحث همکاری میان دو مرکز بیان داشت: ماموریت ما در موسسه اقدام فرهنگی اسپانیا حمایت از نویسندگان، هنرمندان و تولیدنمایندگان فرهنگی است که قصد سفر و انجام برنامه در سایر کشورها را دارند. به عبارتی کار ما بین المللی کردن فعالیت های هنری اسپانیا است. مثلاً اگر یک نمایشگاه کتاب در ایران علاقه مند به معرفی ادبیات یا آثار نویسندگان اسپانیایی باشد، ما یاری می کنیم تا ناشران یا نویسندگان اسپانیایی بتوانند در آن نمایشگاه شرکت نمایند.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه این ملاقات پیشنهاد کرد که ما یاری می کنیم تا رخدادهایی با حضور هنرمندان اسپانیایی در ایران برگزار گردد. از سوی دیگر از شما می خواهیم به ما یاری کنید تا با مراکز فرهنگی داخل اسپانیا ارتباط بگیریم و با همکاری آن ها برنامه مشترک انجام دهیم.

تورس ضمن اسقبال گرم از این پیشنهاد اظهار داشت: به نظرم ایده خوبی است. در حوزه هایی مثل سینما، ادبیات و موسیقی می توانیم گروه هایی را از اسپانیا برای اجرای برنامه اعزام کنیم و از آن طرف شما را به نهادهای مربوطه در همین حوزه ها در اسپانیا وصل کنیم.

در ادامه رییس مرکز اقدام فرهنگی اسپانیا اطمینان داد تا با گوسمان پالاسیو مدیر آژانس اسپانیایی همکاری بین المللی و توسعه گفت وگو کند؛ چون فرد اصلی برای برقراری چنین تفاهم هایی اوست. وی سپس با اشاره به اهمیت صندلی ایران در دنیا بیان داشت: ایران کشور بسیار مهمی است و مهد تمدن است. هم در گذشته مهم بوده و هم امروز همین قدر اهمیت دارد. این اشتیاق از سوی ما هم وجود دارد که بتوانیم با هم همکاری کنیم و با ایجاد زمینه گفت وگوی هنری و فرهنگی باعث شناخت بیشتر دو ملت از یکدیگر شویم.

در خاتمه این ملاقات پیشنهاد شد؛ از آنجایی که دانشگاه های اسپانیا مطالعات ایرانشناسی ندارند، نسبت به راه اندازی دپارتمان ایرانشناسی اقدام گردد که مقرر شد وی این پیشنهاد را با مقامات مربوطه مطرح کند.

لازم به ذکر است خوزه آندرس تورس، رییس مرکز اقدام فرهنگی اسپانیا (AC/E) استاد دانشگاه در دانشکده جامعه شناسی دانشگاه کمپلوتنسه مادرید است. در طول ده سال گذشته نیز نماینده مجلس بوده است و به عنوان سخنگوی کمیسون فرهنگی نیز فعالیت داشته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1833

به "رشته مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه های اسپانیا راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشته مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه های اسپانیا راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید