خطرات مرگبار ورزش در هوای گرم

به گزارش گروه سرگرمی، یک کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی ساعت یازده صبح تا سه بعد از ظهر را یکی از خطرناک ترین زمان ها برای ورزش کردن در فصل گرم سال دانست و گفت: ورزش کردن در اوج گرما می تواند خطرات مرگباری را برای ورزشکاران به همراه داشته باشد.

خطرات مرگبار ورزش در هوای گرم

به گزارش بهداشت نیوز، محمود روشنی کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با اشاره به خطرات ورزش کردن در هوای گرم اظهار کرد: ورزش کردن و دویدن در معرض تابش نور خورشید، به ویژه از ساعت یازده صبح تا سه بعداز ظهر برای سلامتی ورزشکاران بسیار خطرناک است.

وی اضافه کرد: متاسفانه گاهی در فصل گرما در پیست های دو و میدانی شاهدیم بعضی ورزشکاران با تصور بهبود عملکرد اقدام به لخت کردن بالا تنه خود و آغاز به دویدن می نمایند، درحالی که این مسئله خطرات جبران ناپذیری برای آن ها به همراه خواهد داشت.

مدیر پایگاه قهرمانی و مرکز استعدادیابی استان کرمانشاه ادامه داد: زمانی که آفتاب به صورت مستقیم به پوست برخورد می نماید، تعریق زیاد فرد و از دست رفتن منابع آبی بدن را در پی دارد. پس از آن غلظت خون بدن بالا می رود، جریان خون به کندی صورت می گیرد، قلب به تپش می افتد و خسته می گردد، تنفس های فرد سطحی می گردد، اکسیژن رسانی به عضلات پایین می آید و در نهایت به سلامت مغز و سیستم ایمنی فرد آسیب وارد می گردد.

وی یادآور شد: این دسته افراد معمولا پس از انجام تمرینات ورزشی هم ساعت های پراسترسی را پشت سر خواهند گذراند و از نظر روحی و روانی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند، بگونه ای که با اطرافیان با پرخاشگری و عصبانیت برخورد می نمایند و مابقی روز هم دچار ضعف و سستی هستند و اینگونه ورزش کردن در یک ساعت نامناسب کل روز آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

روشنی اضافه کرد: تابش مستقیم نور آفتاب به پوست ورزشکاران، به مرور باعث سوختگی پوست، سوزش، خارش، التهاب و تحریک جدی آن می گردد و در نهایت می تواند بیماری سرطان پوست را در پی داشته باشد.

روشنی با تاکید براینکه ورزشکاران باید از ورزش کردن در ساعات اوج گرمای روز پرهیز نمایند، اضافه کرد: توصیه می گردد برای ورزش کردن در این فصل حتما از پوشش لباس های نخی آستین دار، کلاه لبه دار و در صورت ضرورت عینک آفتابی استفاده گردد.

وی توضیح داد: این ورزشکاران باید آب خنک را مدام در دسترس داشته باشند و حین تمرینات مستمر بنوشند. توصیه می گردد ورزشکاران به شدت از نوشیدن آب یخ در این زمان پرهیز نمایند، چراکه مسائل گوارشی جدی را برای بدنشان بوجود خواهد آورد. در شرایطی که بدن به دلیل ورزش گرم شده، نوشیدن آب یخ باعث می گردد که به سرعت در معده جذب نگردد و روی معده سنگینی کند.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با تاکید براینکه ورزشکاران پس از انجام تمرینات ورزشی هم باید از نوشیدن مواد غذایی سرد مانند بستنی پرهیز نمایند، اضافه کرد: یکی دیگر از اشتباهات رایج بین بعضی از ورزشکارانی که در گرمای هوا تمرین می نمایند، گذاشتن یک تکه یخ یا کمپرس یخ روی پیشانی یا سرشان است که ممکن است خطر سکته های فوری را برایشان در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: گذاشتن کمپرس آب یخ روی پیشانی و سر و بویژه سر که فرماندهی بدن را دارد، باعث اختلالاتی در عملکرد بدن می گردد، بنابراین این ورزشکاران به جای استفاده از کمپرس آب یخ می توانند با رفتن به سایه از آب معمولی به عنوان کمپرس استفاده نمایند.

روشنی تاکید نمود: ورزشکاران در این فصل باید از پوشیدن لباس های نایلونی و گرم به منظور تعریق و چربی سوزی بیشتر پرهیز نمایند، چراکه مانع از تهویه و اکسیژن رسانی به پوست می گردد.

وی متذکر شد: اگر ورزشکاری حین انجام تمرین متوجه اختلال در عملکرد تنفسی خود شد، بگونه ای که رنگ پوست و زیر ناخن هایش به سمت کبودی رفت، نشان می دهد که بدنش با کمبود شدید اکسیژن روبرو شده است، بنابراین این افراد باید سریعا به سایه منتقل شوند و کمپرس آب خنک و نه آب یخ روی پیشانی آن ها قرار گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2065

به "خطرات مرگبار ورزش در هوای گرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات مرگبار ورزش در هوای گرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید