حمزه: امیدوارم نقش روانشناسی برای بازی های آسیایی پررنگ تر شود

به گزارش گروه سرگرمی، رییس کمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ایران گفت: با توجه به تغییراتی که در کمیته ملی المپیک اجرا شده بهتر است برای بازی های آسیایی اندونزی جایگاه روانشناسان ورزشی پررنگ تر دیده شود.

حمزه: امیدوارم نقش روانشناسی برای بازی های آسیایی پررنگ تر شود

خسرو حمزه در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که هنوز جایگاه روانشناسی ورزشی بین تیم های ورزشی شناخته شده نیست، اضافه نمود: نسبت به گذشته این جایگاه بهتر شده است و تعداد بیشتری از فدراسیون ها همچون؛ شنا، قایقرانی، تنیس روی میز و والیبال به اهمیت این جایگاه پی بردند و با جذب متخصصان روانشناسی به دنبال آماده سازی ورزشکاران خود از نظر مهارت های روانی برای بازی های آسیایی جاکارتا هستند. البته با توجه به پرمدال بودن رشته های کشتی، وزنه برداری و تکواندو این انتظار وجود دارد که فدراسیون های این رشته ها نگاه مثبتی به روانشناسی داشته باشند که متاسفانه هنوز دیدگاه خوبی نسبت به تقویت مهارت های روانی ورزشکاران خود از طریق روانشناسان ورزشی ندارند و تصور می کنند مربی خود می تواند هم در زمینه مهارت های روانی و هم تکنیکی عملکرد موفقی داشته باشد.

وی گفت: بسکمک از فدراسیون ها هنوز نتوانسته اند به اهمیت روانشناسی پی ببرند و با همان حرکت لاک پشتی در این زمینه حرکت می کنند. در صورتی که یکی از عوامل موفقیت تیم ها در بازی های حساس و مهم حضور روانشناس در کنار تیم های ورزشی است. به عنوان مثال در بازی های آسیایی 2010 گوانجو که کاروان ایران بهترین عملکرد را در جدول مدال ها بعد از پیروزی انقلاب در این بازی ها داشت و توانست در جایگاه چهارم قرار بگیرد، به جهت حضور 6 روانشناس کنار کاروان بود که به بحث آمادگی روانی ورزشکاران در ایام مسابقات کمک زیادی کردند. اما متاسفانه حضور روانشناسان در بازی های آسیایی و المپیک های بعدی ادامه پیدا نکرد و همین امر سبب شد تا ما بسکمک از مدال های خود را به خاطر مسائل روانی ورزشکاران از دست بدهیم و این چیزی است که هیچ وقت به آن توجه خاصی نمی شود.

حمزه گفت: با نگاه مناسب به بحث آمادگی ذهنی ورزشکاران و کمک دریافت از روانشناسان متبحر می توانیم از حداکثر شانس کاروان برای کسب مدال های بیشتر استفاده کرد. به شرط این که مسئولان کمیته ملی المپیک نگاه واقعی به بحث روانشناسی داشته باشند نه نگاه تزیینی.

وی در انتها اضافه نمود: با توجه به تغییراتی که در اعضای کمیته ملی المپیک اجرا شده است، انتظار می رود مسئولان کمیته از هم اکنون جلسات هم اندیشی با روسای فدراسیون هایی که در بازی های آسیایی جاکارتا حضور خواهند داشت، برگزار کنند تا دیدگاه آنها را نسبت به حضور روانشناسان ورزشی تغییر دهند تا شاید در این دوره همراه کاروان پزشکی اعزامی به بازیهای آسیایی شاهد حضور روانشناسان ورزشی نیز باشیم. البته این حضور زمانی تاثیرگذار است که روانشناسان از هم اکنون کنار تیم های اعزامی قرار بگیرند و در جریان مسابقات نیز آنها را از نظر مهارت ها روانی تحت کنترل داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 283

به "حمزه: امیدوارم نقش روانشناسی برای بازی های آسیایی پررنگ تر شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمزه: امیدوارم نقش روانشناسی برای بازی های آسیایی پررنگ تر شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید