حدقه چشمی غول پیکر در اعماق فضا!، عکس

به گزارش گروه سرگرمی، در سال 2017 سیاره ای کشف شد که از امیدوارکننده ترین مکان ها برای شکوفایی حیات بود؛ این سیاره به تازگی روند عجیب تری را در پیش گرفته که از پیش هم امیدوارکننده تر شده است.

حدقه چشمی غول پیکر در اعماق فضا!، عکس

تینا مزدکی: دنیای ال اچ اس 1140بی (LHS-1140b)، با اقیانوسی از آب که شبیه به عنبیه است؛ درست شبیه به کاسه چشمی است که به ستاره میزبان خود خیره شده است. اقیانوس منفرد این سیاره 4000 کیلومتر عرض دائمی دارد. چارلز کادیو، اخترفیزیکدان دانشگاه مونترال می گوید: از میان تمام سیارات فراخورشیدی معتدل کنونی، ال اچ اس 1140بی می تواند برترین گزینه برای حضور آب مایع در دنیای بیگانه فراتر از منظومه شمسی باشد. این سیاره نقطه عطف بزرگی در سیارات فراخورشیدی قابل سکونت خواهد بود.

ال اچ اس 1140بی که جند سال پیش کشف شد، با 5.6 برابر جرم زمین، شعاعشی حدود 1.73 برابر زمین دارد. این سیاره بزرگ تر از سیاره خودمان است اما هنوز به میزان کافی کوچک است که بتوان آن را یک دنیا با امکان حیات در نظر گرفت. بعلاوه فاصله آن تا ستارگانش بسیار نزدیک تر از فاصله زمین به خورشید است و یک مدار کامل را در کمتر از 25 روز کامل می نماید.

اگر ستاره اش نیز شبیه خورشید بود، این سیاره به حیات بسیار نزدیک بود. در عوض یک کوتوله سرد، کم نور و قرمز است بنابراین فاصله بین ستاره و سیاره فراخورشیدی در منطقه ای که ما آن را منطقه قابل سکونت می نامیم، بسیار زیاد است. آن قدر سرد نیست که تمام آب های سطحی یخ بزنند و آن قدر هم نزدیک نیست که بخار شوند و به فراموشی سپرده شوند.

بااین حال، نزدیکی به این معنی است که سیاره فراخورشیدی احتمالاً به صورت جزر و مدی قفل شده است. در آن موقع است که دوره چرخشی آن با دوره مداری خود در یک مرحله قرار می گیرد، به طوری که همان سمت همواره رو به ستاره است. این همان پدیده ای است که ما با زمین و ماه می بینیم و چرا هرگز سمت دور آن را از زمین نمی بینیم.

قرار گرفتن در یک منطقه قابل سکونت به طور اتوماتیک به این معنی نیست که شرایط لازم برای حمایت از زندگی را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شیمی ال اچ اس 1140بی ، باید به اتمسفر آن نگاهی بیندازیم، اگر جو آن وجود دارد. و این کاری است که Cadieux و همکارانش با استفاده از قدرت JWST انجام داده اند.

این سیاره بافاصله ای کمتر از 50 سال نوری به میزان کافی به ما نزدیک است و ما می توانیم اطلاعات دقیقی در خصوص نحوه تغییر نور هنگام عبور سیاره فراخورشیدی بین زمین و ستاره جمع آوری کنیم. مقداری از نور ستاره از جو عبور می نماید، درعین حال بعضی از طول موج ها به وسیله اتم های درون آن، جذب یا تقویت می شوند. اینکه کدام اتم ها در حال کار هستند را می توان با نگاه کردن به طول موج هایی که تحت تأثیر قرار می دهند مشخص کرد.

با انجام این کار، محققان توانستند به طور آزمایشی وجود نیتروژن، عنصر غالب در جو زمین را در این سیاره آنالیز نمایند. اگر ال اچ اس 1140بی، جو گازی تری داشت مانند یک نپتون کوچک، جوی غنی از هیدروژن داشت. وجود نیتروژن حاکی از یک جو ثانویه در این سیاره است، جوی که پس از تولد سیاره فراخورشیدی شکل گرفته است.

محققان بعلاوه چگالی و شعاع ال اچ اس 1140بی را برای محاسبه چگالی آن در نظر گرفتند و رقم 5.9 گرم بر سانتی متر مکعب را دریافت کردند. این رقم برای دنیای که صرفاً از سنگ ساخته شده است به میزان کافی متراکم نیست. بااین حال، با توجه به عدم جزر و مد، این اقیانوس دنیای ممکن است آن طور که شما فکر می کنید به نظر نرسد.

طرفی که به طور دائم رو به دوراز ستاره است، ممکن است به میزان کافی سرد باشد و یخ بزند. فقط لکه ای که مستقیماً رو به ستاره است، به میزان ای گرم است که ذوب گردد، درنتیجه دنیای شبیه کره چشم وحشتناکی است که در فضا معلق است.به هرحال این عنبیه آبی می تواند به دمای بسیار متعادل 20 درجه سانتی گراد (68 درجه فارنهایت) در سطح برسد که به میزان کافی برای یک زیست بوم دریایی کامل گرم است.

ما به طورقطع نمی دانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است، اما به نظر می رسد امیدوارنماینده ترین سیاره ای باشد که پذیرای یک زیست بوم بیگانه عجیب وغریب خارج از همسایگی سیاره ما آماده است. محققان خاطرنشان نموده اند که برای تائید اینکه ال اچ اس 1140بی دارای اتمسفر است حداقل یک سال دیگر زمان احتیاج است و احتمالاً دو یا سه سال دیگر نیز برای تشخیص دی اکسید کربن زمان صرف خواهند کرد.

منبع: sciencealert

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 تیر 1403 بروزرسانی: 21 تیر 1403 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2285

به "حدقه چشمی غول پیکر در اعماق فضا!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدقه چشمی غول پیکر در اعماق فضا!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید