جزئیات سرمایه گذاری مردم در طرح های فناورانه

به گزارش گروه سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، دکتر علی وحدت امروز در نشست خبری که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد گفت: تامین مالی جمعی یک مدل حمایتی برای توسعه ایده های نوآورانه از طریق مردم است که به تازگی در صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک مدل مالی ایجاد شده است.

جزئیات سرمایه گذاری مردم در طرح های فناورانه

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: این روش تامین مالی شرکت های دانش بنیان و طرح های فناورانه از سوی مردم در دنیا سابقه طولانی ندارد اما اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه در این روش، مردم می توانند مبالغ خرد خود را روی پروژه های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند تا ایده ها به نتیجه برسند، گفت: این صندوق نیز می تواند میزان سرمایه گذاری مردم روی طرح های دانش بنیان را بیمه کند تا در صورت شکست پروژه، سرمایه مردم از بین نرود.

وحدت مطرح نمود: در این صندوق در صدد برآمدیم تا با تضمین یا بیمه این نوع از تامین مالی، نگرانی مردم در صورت شکست پروژه را از بین ببریم.

به گفته وی، صندوق نوآوری و شکوفایی بر حسب ماموریت و وظیفه خود در پی کمک به شرکت های دانش بنیان است که رشد کنند و تامین مالی شوند؛ اما از طرفی هم سعی داریم از مردمی که روی این طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری می کنند نیز با ارائه تضمین هایی، پشتیبانی کنیم.

وی اضافه نمود: مردم با حداقل سرمایه 500 هزار تومانی می توانند روی طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند و در صورت پیش رفتن پروژه، مردم در سود شرکت سهیم خواهند بود و اگر پروژه با شکست روبرو شود، صندوق نوآوری و شکوفایی صددرصد پول سرمایه گذاری شده را به سرمایه گذاران از باز می گرداند.

وحدت خاطر نشان کرد: هدف ما حمایت از شرکت های دانش بنیان است به همین دلیل از ظرفیت تامین مالی جمعی استفاده کردیم تا شرکت ها درگیر چالش های سرمایه گذاری بانکی، وثیقه و …نشوند.

وی اضافه نمود: این مدل مالی را با یک برنامه تلویزیونی آغاز کردیم که از امشب پخش می شود؛ در این برنامه تلویزیونی پروژه های دانش بنیانی طرح های خود را در حضور داوران ارائه می کنند تعداد 700 طرح برای شرکت در این برنامه ارائه شده که بعد از داوری ها 20 طرح در برنامه تلویزیونی حضور خواهد داشت و طرح های خود را شرح می دهند.

رئیس صندوق نوآوری شرح داد: مردم می توانند با سرمایه گذاری روی طرح هایی که ارائه می شوند گامی در راستای توسعه محصولات دانش بنیان بردارند. این اولین بار است که یک شهفرایند می تواند در توسعه فناوری گام بردارد در حالی که این سرمایه گذاری تضمین شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز هست.

به گفته وی، نکته حایز اهمیت در این تامین مالی جمعی، از بین نرفتن پول مردم به هنگام شکست پروژه بوده و ریسک این سرمایه گذاری صفر است؛ ضمن اینکه در صورت موفقیت طرح، مردم در سود شرکت سهیم هستند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به کمترین میزان سرمایه گذاری روی پروژه های دانش بنیان گفت: مردم می توانند از 500 هزار تومان به بالا روی طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند و برای کشور نیز ارزش اضافه نموده ایجاد کنند. اگر این روش تامین مالی جمعی جا بیافتد خیلی از شرکت های جوان با سرمایه مردم پا می گیرند.

علی ناظمی معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه نشست گفت: فناوری اطلاعات، ماشین آلات، پزشکی، نانو، مس، فولاد و… از جمله حوزه های شرکت های دانش بنیانی هستند که مردم می توانند روی آنها سرمایه گذاری کنند. این اقدام باعث می شود که مشارکت مردم روی طرح های فناورانه بیشتر شود.

ناظمی اضافه نمود: حداکثر سرمایه گذاری مردم روی هر یک از طرح هایی که از برنامه تلویزیونی پخش می شود برابر با 250 میلیون تومان است.

وی گفت: میزان سرمایه گذاری هر یک از طرح ها تعیین شده و در صورت تجمیع سرمایه ها روی یک طرح، پروژه پیش می رود و به میزان تعیین و تعیین شده بر اساس میزان سرمایه گذاری فرایند پرداخت سود از سوی شرکت به سرمایه گذار پرداخت می شود.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری اضافه نمود: حداکثر زمان سوددهی شرکتها یک سال با میانگین نرخ بالای 30 درصد پیش بینی شده است. همچنین در کل برای 20 طرحی که از برنامه تلویزیونی پخش می شود میزان 56 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

ناظمی اضافه نمود: این اولین بار است که شهفرایندان عادی در سرمایه گذاری یک طرح دانش بنیان سهیم می شوند و امیدواریم که این رویه ادامه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1863

به "جزئیات سرمایه گذاری مردم در طرح های فناورانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات سرمایه گذاری مردم در طرح های فناورانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید