تشدید جنایت های ائتلاف آمریکایی علیه غیرنظامیان سوری

به گزارش گروه سرگرمی، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: از چندی پیش جنایت های ایالات متحده آمریکا در سوریه تحت پوشش ائتلاف بین المللی و نمایشی ضد داعش، تشدید شده است. روز گذشته بود که حمله ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش به سرکردگی آمریکا به سوریه بار دیگر فاجعه آفرید. در این جنایت، جنگنده های ائتلاف آمریکایی به منطقه الشدادی در حومه جنوبی حسکه حمله کردند.

تشدید جنایت های ائتلاف آمریکایی علیه غیرنظامیان سوری

به دنبال این حمله هشت غیرنظامی سوری کشته و شماری دیگر کشته شدند. این در حالی است که درست چند روز قبل از آن نیز حملات جنگنده های آمریکایی به دیرالزور سوریه هشت کشته برجای گذاشته بود. کشتار غیرنظامیان سوری و یا حتی عراقی توسط آمریکایی ها در قالب ائتلاف نمایشی ضد داعش مسأله تازه ای نیست و آمریکایی ها خود به این مسأله اذعان نموده اند.

در همین ارتباط، ائتلاف بین المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا به کشته شدن حدود 900 غیر نظامی در حملات هوایی این ائتلاف در عراق و سوریه اعتراف کرد رئیس ستاد مشترک نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش در گزارش ماهانه اش گفت: ائتلاف از آگوست 2014 تا آوریل 2018 حدود 2935 حمله در عراق و سوریه انجام داده است. وی افزود: طبق اطلاعات به دست آمده تا کنون دستکم 892 غیر نظامی در حملات هوایی ائتلاف بین المللی کشته شده اند.

این بیانیه در حالی صادر شد که در گزارش پیشین نیز که در آوریل گذشته منتشر شد، ائتلاف بین المللی به کشته شدن 883 غیر نظامی در عراق و سوریه اعتراف نموده بود. البته باید به این نکته اشاره کرد که شمار قربانیان حملات غیرقانونی ائتلاف آمریکایی به سوریه و عراق بسیار فراتر از آنچیزی است که آمریکایی ها اعلام نموده اند. اما در هر صورت، وضعیت به گونه ای است که آنها خود نیز به جنایتهایشان در این دو کشور اذعان دارند.

ائتلاف بین المللی علیه داعش در سال 2014 به سرکردگی آمریکا تشکیل شد تا مواضع داعش در سوریه و عراق را هدف حملات خود قرار داده تا به زعم خود از پیشروی آن در این دو کشور جلوگیری کند. این ائتلاف پس از آن تشکیل شد که شهر موصل در عراق و بخش های وسیعی از مناطق غربی این کشور به اضافه استان های رقه و دیرالزور در سوریه به دست داعش افتاد.

در این ائتلاف کشورهای آمریکا، انگلیس، مغرب، استرالیا، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، نیوزلند، نروژ، اسپانیا، ترکیه، پرتغال، عربستان، امارات، قطر، بحرین، اردن و عمان حضور داشتند. برخی از اعضای این ائتلاف پذیرفته بودند که فقط در سوریه (مثل عربستان، قطر، امارات به همراه آمریکا و انگلیس) و برخی دیگر فقط در عراق عملیات خود را اجرایی کنند.

اما در میان این ائتلاف، آمریکا و انگلیس تنها کشورهایی بودند که در رتبه سرکردگی ائتلاف برای خود حق حضور در عراق و سوریه را به شکل هم زمان تحت عنوان مبارزه با داعش تجویز نموده بودند. با دگرگونی های میدانی در میان کشورهای عضو ائتلاف به تدریج فرانسه نیز علاوه بر عراق در بخش های کردنشین سوریه حضور یافت.

نگاهی هرچند گذرا به نتایج عملیات های نظامی ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش به سرکردگی آمریکا در سوریه و عراق طی حدود سه سال و نیم گذشته به خوبی نشان می دهد که این ائتلاف نه تنها کوچکترین نقشی در تضعیف گروه تروریستی ـ تکفیری داعش و هم پیاله های آن ایفا ننموده است، بلکه در بسیاری از موارد از نابودی حتمی آنها نیز جلوگیری نموده و روح تازه ای را در کالبد نیمه جان آنها دمیده است. ناگفته پیداست که آمریکایی ها هیچگاه قصد نبرد با تروریست های دست پروده خود در سوریه و عراق را نداشته و ندارند.

آنچه که امروز این ائتلاف بی وقفه برای تحقق آن در سوریه تلاش می کند، سرنگونی دولت قانونی و مشروع بشار اسد است، چراکه آمریکایی ها و هم پیمانان غربی ـ عربی آنها هیچگاه برای مردم سوریه حق تعیین سرنوشت قائل نشدند. در طول بیش از سه سال گذشته بسیاری از پایگاه های نظامی سوریه در نقاط مختلف از جمله دیرالزور، حسکه و حلب هدف حملات جنگنده های ائتلاف آمریکایی قرار گرفته و به دنبال آن ده ها نیروی نظامی جان باختند.

خون بارترین عملیات ائتلاف آمریکایی علیه نظامیان سوری به هدف قرار دادن مواضع آنها در نزدیکی رشته کوه های ثرده در شهر دیرالزور بازمی شود که در پی آن 190 نظامی کشته و زخمی شدند. آمریکایی ها پس از هربار ارتکاب جنایت علیه نیروهای نظامی سوری ادعای نخ نمای اشتباهی بودن حملات را مطرح می کنند؛ ادعایی که طی سالهای گذشته بارها به عنوان دستاویزی برای سرپوش نهادن بر جنایات هولناک علیه غیرنظامیان در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله عراق، یمن، افغانستان و پاکستان، توسط مقامات آمریکایی مطرح شده است.

افزون بر این، غیرنظامیان سوری نیز از فجایع ناشی از حملات ائتلاف آمریکایی طی سالهای گذشته بی نصیب نماندند. به عنوان نمونه، جنگنده های ائتلاف سال گذشته مدرسه البادیه در غرب الرقه را هدف قرار داده و اعضای 50 خانواده آواره سوری را که در آنجا سکونت داشتند، به صورت دسته جمعی قتل عام کردند. بمباران شدید روستای الهیشه در شمال الرقه که به کشته شدن ده ها غیرنظامی از جمله چندین زن و کودک منجر شد نیز از دیگر جنایتهای ائتلاف آمریکایی در سوریه محسوب می شود؛ گرچه این جنایتها تنها مُشت نمونه خروار هستند.

اکنون این سوال وجود دارد که پس از نابودی تروریست های تکفیری داعش در سوریه و عراق به فضل حمایت های جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت، چرا ائتلاف آمریکایی همچنان به حضور غیرقانونی خود در سوریه و عراق ادامه می دهد؟ این سوالی است که خود مقامات آمریکایی نیز تاکنون نتوانسته اند به آن پاسخ روشنی بدهند. حال آنکه تمامی شواهد و قرائن دال بر آن است که آمریکایی ها باید سریعتر سوریه و عراق را ترک کنند.

در همین ارتباط باید گفت که موضوعیت و دستور کاری تشکیل ائتلاف بین المللی علیه داعش دیگر از میان رفته است بنابراین از منظر قوانین بین المللی هیچ توجیهی برای ادامه کار این ائتلاف وجود ندارد. داعش در سوریه و عراق شکست خورده است و موضوع برخورد نظامی گسترده با داعش در حد ائتلاف بین المللی از بین رفته است.

دولت های عراق و سوریه هیچ تمایلی برای ادامه کار این ائتلاف بین المللی ندارند و از نگاه این دولت ها وقتی داعش به عنوان یک سازمان تروریستی فرو ریخته است دیگر نیاز و لزومی برای ادامه وجود و کار آن در سوریه و عراق وجود ندارد. با تمامی این ها آمریکایی ها اعلام نموده اند که تصمیمی برای خروج از سوریه و عراق ندارند.

در هر صورت، جنایت های ائتلاف آمریکایی در سوریه و عراق طی سالهای گذشته از چشمان برخی نهادهای بین المللی نظیر سازمان عفو بین الملل پنهان نمانده و واکنش آنها را به دنبال داشته است. در همین ارتباط سازمان عفو بین الملل اخیرا با صدور بیانیه ای اعلام نموده است: حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از یک سوی و اقدامات تروریستی داعش از سوی دیگر، منجر به افزایش تکان دهنده شمار قربانیان غیرنظامی در عراق شده است.

عفو بین الملل در عین حال اضافه نموده است که افزایش تعداد قربانیان غیرنظامی حکایت از آن دارد که تلاش لازم برای حفظ جان غیرنظامیان صورت نمی گیرد و این مسأله نقض حقوق بین الملل محسوب می شود. افزون بر این، سازمان ها و نهادهای حقوق بشری مختلف نیز هر کدام با صدور بیانیه هایی جداگانه خواستار خاتمه حضور ائتلاف متجاوز آمریکایی در سوریه شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 469

به "تشدید جنایت های ائتلاف آمریکایی علیه غیرنظامیان سوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید جنایت های ائتلاف آمریکایی علیه غیرنظامیان سوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید