بیماری تب کنگو در کشور شیوع نیافته است

به گزارش گروه سرگرمی، رئیس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیماری تب کنگو در کشور شیوع نیافته و امسال فقط سه مورد ابتلا به این بیماری در کشور داریم.

بیماری تب کنگو در کشور شیوع نیافته است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بهزاد امیری، رئیس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد ابتلا به تب کنگو در استانهای گیلان، اردبیل و فارس گزارش شده و خوشبختانه در استانهای جنوب شرق کشور بویژه سیستان و بلوچستان که هر ساله شاهد شیوع این بیماری بودیم امسال مشاهده نشده و دلیل آن جلوگیری از قاچاق دام است.

وی گفت: هر ساله با شروع فصل گرما، فعالیت کنه ها که مهمترین عامل انتقال تب کنگو به حیوان و دام بوده، شروع می شود و این یک بیماری ویروسی است که به انسان نیز منتقل می شود و باید مسایل بهداشتی و حفاظت فردی هنگام ذبح دام کاملا رعایت شود.

امیری ادامه داد: با شروع فصل گرما، کنه ها از حیوانات و دام ها خون خواری می کنند و ویروس را به آنها انتقال داده و بعد از دو هفته از حیوانات و دام ها خارج می شوند، اگر دام با عدم رعایت بهداشت ذبح شود و اقدامات حفاظت فردی انجام نشود، تب کنگو به انسان نیز منتقل می شود.

رئیس اداره بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت شرح داد: توصیه می شود لاشه دامی که ذبح شده باید به مدت 24 ساعت و جگر آن به مدت 48 ساعت در محیط سردخانه باقی بماند و پس از آنکه کاملا پخته شد، مورد مصرف قرار گیرد.

مردم از مراکز غیرمجاز خرید نکنند

امیری افزود: مردم گوشت را از مراکز غیرمجاز تهیه نکنند، در حاشیه جادها مشاهده می شود که افراد دام را خریداری می کنند، در حالیکه این دام مورد تایید سازمان دامپزشکی قرار نگرفته و مراحل بهداشتی و قرار دریافت به مدت 24 ساعت در سردخانه را طی نگرفته و برای مصرف خطرناک بوده و باعث ابتلا به تب کنگو می شود.

ذبح دام در معابر عمومی

وی تاکید کرد: همچنین از مردم می خواهیم گوشت را از کشتارگاه ها تهیه کنند و به هیچ وجه دام در معابر عمومی و منازل ذبح نشود زیرا خونابه های جاری می تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش بروز و شیوع بیماری های منقله از دام به انسان شود. برای اعیاد مناسبت های مذهبی نیز توصیه می شود ذبح دام را به کشتارگاه ها واگذار کنند، افرادی که به ذبح دام مشغول هستند، باید از وسایل محافظت کننده مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده کنند و ابزار خود را بعد از ذبح، ضدعفونی کنند و همچنین خونابه ها نیز به طریق بهداشتی دفع شود.

امیری افزود: در غیر اینصورت ممکن است ویروس از طریق ترشحات آلوده و خون بدن بیمار، به فرد دیگری سرایت کند که باید سریع به مراکز درمانی برای مداوا مراجعه کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1653

به "بیماری تب کنگو در کشور شیوع نیافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری تب کنگو در کشور شیوع نیافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید