بودجه 99 در خواب نوشته شده است

به گزارش گروه سرگرمی، خبرنگاران: یک نماینده مجلس معقتد است استقامت و ایستادگی که این روزها مطرح می گردد با شرایط کشور باید لحاظ گردد، برای مردم است نه تصمیم گیران و حاکمیت.

بودجه 99 در خواب نوشته شده است

به گزارش گروه سرگرمی به نقل از ایلنا، غلامعلی جعفرزاه ایمن آبادی درباره بودجه سال 99 و اینکه گفته می گردد این بودجه بر اساس شرایط تحریمی کشور بر محورهای استقامت و ایستادگی بسته شده است، مطرح کرد: واقعیت امر آن است مقاومتی که مسئولان و تصمیم گیران از آن صحبت می نمایند بیشتر به سمت و سوی ملت بوده است نه حاکمیت.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه هنگامی می توانیم بگوییم یک بودجه کامل بر اساس شرایط این روزهای کشور بسته شده است که تمامی خرج و مخارج کاهش پیدا نموده باشد، گفت: آن چه ما مشاهده می کنیم این است که نه هزینه های دولت کاهش پیدا نموده است و نه این که نظام صرفه جویی در قوه مجریه استقرار پیدا نموده است، پس این چه بودجه مقاومتی است؟

بودجه سال 99 فقط بر روی کاغذ نوشته شده است

وی تاکید نمود: بودجه سال 99 شامل درآمدهای کاذب و غیرواقعی در کنار اعداد غیرواقعی است و معتقدم آن چیزی که به عنوان بودجه این روزها در صحن خانه ملت مطرح می گردد، روی کاغذ است و بس.

نماینده مردم رشت با اشاره به این که بودجه باید شرایط کشور را تغییر دهد نه باری بر مسائل مردم اضافه کند، اعلام کرد: بودجه ای که از سوی رئیس جمهور به مجلس تحویل داده شد تورم زاست و بسیار کسری خواهد داشت و به دلیل این که 2 ساله هم بسته شده است این کسری را در سال بعدش هم شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: بودجه به هیچ عنوان واقعی نوشته نشده است، مطالبی هم که در کتابچه بودجه منتشر شده به درد بخور و قابل احصاء نیست.

ارقام بودجه نشان می دهد قرار نیست اتفاق خاصی در بعضی از حوزه ها رخ دهد

جعفرزاده ایمن آبادی اظهار داشت: در کنار تمامی مواردی که برای بودجه مطرح شده است مباحثی هم وجود دارد که خود محل سوال است، مثل بیرون کشیدن 90 هزار میلیارد تومان درآمدهای گازی از صندوق ذخیره ارزی و یا برداشت از صندوق توسعه ملی که در منابع عمومی دولت آورده نشده است چرا انجام شده است؟

وی با اشاره به این که بعضی از اعداد و ارقام موجود در بودجه نشان می دهد قرار نیست اتفاق خاصی در بعضی از حوزه ها رخ دهد، اظهار کرد: 6 هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان در بودجه لحاظ شده است، یعنی از همین الان ما نمی خواهیم کاری برای آنان انجام دهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمیع جهات بیانگر آن است که بودجه تورم زا، غیر واقعی و قطعا داری کسری خواهد بود، گفت: آن چه که با عنوان بودجه تقدیم مجلس شد با شاخص ها متفاوت است ضمن آن که اصلاح ساختاری که بسیار مورد تاکید هم بود اتفاق نیفتاده است.

اصلاح ساختار بودجه هیچ وقت به صحن مجلس نیامد

وی توضیح داد: قرار بود اصلاح ساختار بودجه به صحن مجلس بیاید اما نیامد، آن موقع دولت ادعا داشت نیازی به آن ندارد و این مهم را لحاظ خواهد نمود، حال بفرمایند کجای بودجه ای که به خانه ملت آورده شد اصلاح ساختاری رخ داده است، با شعار و حرف کاری از پیش نمی رود.

بودجه در خواب و خیال نوشته شده است

جعفرزاده ایمن آبادی اعلام کرد: همه می توانند یک کاری انجام دهند اما بگویند که در حال اجرا کاری به نفع دیگران هستند، من هم می توانم چلو کباب بخورم اما بگویم مقابلم نان و پنیر است. بودجه بالای 500 میلیارد تومان بسته شده است اما می گویند مقاومتی است!

وی ادامه داد: گفته شده است در 8 ماه 85 هزار میلیارد تومان مالیات کسب شده است که میانگینش ماهی 10 هزار میلیارد تومان می گردد، طبق قانون 160 هزار میلیارد تومان که بیشتر نمی گردد مالیات گرفته می گردد آقایان بفرمایند کسری تا 500 هزار میلیارد تومان را از کجا می خواهند به دست بیاورند؟

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان این که نمی خواهم بگویم کار کارشناسی برای نوشتن بودجه انجام نشده است، گفت: بودجه در خواب و خیال نوشته شده است و بر اساس واقعیت نیست. بودجه باید با واقعیت کف خیابان همخوانی داشته باشد که نمی خواند.

عده ای با علم، مطالبی بیان می نمایند که می دانند امکان پذیر نیست

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی درباره اینکه هر سال از سوی جامعه هنگام انتشار بودجه این مطرح می گردد چرا بعضی از نهادها علاوه بر اینکه مالیات پرداخت نمی نمایند بودجه هم دریافت می نمایند در صورتی که اینگونه نهادها نقشی در زندگی شان ندارد، آیا مجلس می خواهد این مطالبه را پیگری کند، گفت: اختیاراتی که قانون اساسی به نمایندگان می هد برای تغییر واقعا بیشتر از 5 درصد نیست.

وی ادامه داد: اگر به طور مثال ما بخواهیم تغییراتی بالای 10 تا 15 درصد اعمال کنیم شورای نگهبان به عنوان اینکه دیگر از حالت لایحه خارج شده و طرح محسوب می گردد بر می گرداند، با چنین اتفاقی ما دچار خسران خواهیم شد، بنابراین کاری که می گردد انجام داد این است که کلیات لایحه بودجه را برگردانیم و بگوییم این کلیات محلی برای تصویب ندارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای درباره صحبت های بعضی از نمایندگان مجلس مبنی بر این که هنگام آنالیز بودجه قسمت بنزین را پائین خواهیم آورد، گفت: دوستانی که چنین مسائلی را مطرح می نمایند یا اطلاعات شان ضعیف است و یا دنبال چیز دیگری هستند.

مجلس مصمم بود که قیمت بنزین را روی 2 هزار تومان ببنند

وی تاکید نمود: مجلس مصمم بود که قیمت بنزین را روی 2 هزار تومان ببنند و تک نرخی کند، اما بر اساس قانون هرکاری کنیم کمتر از 3 هزار تومان نخواهد شد.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی اظهار داشت: مجلس می تواند قیمت بنزین را کاهش و تک نرخی کند اما به شرط این که تک نرخی را به گونه ای اعمال کند که بالای هزار و 500 تومان باشد تا سر مجموع درآمدهای دولت کاهش پیدا نکند.

وی تشریح کرد: این حساب و کتاب یعنی چی؟ ببینید دولت یک بخشی از بنزین را هزار و 500 و بخش دیگر 3 هزار تومان به فروش می رساند، میانگین یک پولی از این نرخ ها به دست می آورد، بنابراین ما دست به کاری می زنیم و عددی که به دست می آوریم نباید کمتر از آن چیزی باشد که دولت به دست می آورد.

همه بخش های بودجه باید آنالیز گردد

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی با بیان اینکه ثابت ماندن درآمد دولت از محل افزایش قیمت بنزین باید حتما صورت گیرد، مطرح کرد: قانون هم در این مورد وجود دارد که بیش از 50 درصد درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی نقدی و غیر نقدی باید با آن درآمدی که دولت در نظر گرفته همسو باشد، خب ما که نمی توانیم کاری خلاف قانون انجام دهیم اما بعضی از دوستان پیشنهادهایی می دهند که باید از آنها پرسید آیا شما قانون را خوانده اید.

وی اضافه نمود: اگر ما می خواهیم یک چیزی بگوییم که مردم خوششان بیاید یک داستان است ، عمل کردن به قانون داستانی دیگر، ما نمی توانیم قانونی که دیروز تصویب کردیم علیه اش کاری انجام دهیم؛ یک حرف هایی می زنیم که اگر کسی از ما بپرسد چگونه می خواهید مقابل این قانون بایستید می مانیم چه جوابی بدهیم.

هر اقدامی در جهت رفاه مردم باید بر اساس داشته های واقعی صورت گیرد

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: ماده 6 و 7 قانون هدفمندی یارانه ها می گوید 50درصد نقدی و غیرنقدی با لحاظ میزان درآمد خانوار نسبت به کلیه خانوارهای کشور به سرپرست خانوار پرداخت گردد، خب خارج از این قانون که نمی توانیم عمل کنیم.

وی ادامه داد: 50 درصد 30 هزار میلیارد تومان 15 هزار میلیارد تومان می گردد که باید نقدی و یا غیرنقدی به حساب خانواده ها ریخته گردد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر اقدامی در جهت رفاه مردم می خواهیم انجام دهیم باید بر اساس داشته های واقعی صورت گیرد، گفت: بعضی از دوستان مطالبی را بیان می نمایند که خود ما هم از آنها می پرسیم بر چه اساسی چنین حرفی را زده اند می گویند گفتیم تا مردم خوششان بیاید، خب یک اقتصاد و یا یک خبرنگار آشنا به بودجه پیدا می گردد بپرسد بر چه اساسی چنین طرحی را مطرح نموده اید؟ آن وقت چه جوابی باید بدهیم.

کلمات بودجه برایمان حرف می زنند

وی اظهار داشت: تنها نباید به کلیات بودجه بسنده کرد بلکه باید جز به جز و بخش به بخش بودجه را آنالیز کرد. ببینیم به طور مثال شرایط در کشاورزی، آموزش و پرورش، صعنت و فرهنگ و هنر، شرایط آلاینده ها و زیر ساخت های کشور چگونه است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای هر واژه در بودجه باید تعریف داشته باشیم، وقتی به طور مثال می گوییم زیر ساخت این کلمه تعریف دارد تملک دارایی ها و پروژه های عمرانی تفاوت دارد، شاید مردم جامعه معانی این کلید واژه ها را از یکدیگر تکفیک ننمایند اما ما که کارمان تخصصی آنالیز بودجه است کلمات برایمان حرف می زنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 629

به "بودجه 99 در خواب نوشته شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه 99 در خواب نوشته شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید