بقای حیات روی کره زمین اتفاقی بود

به گزارش گروه سرگرمی، این احتمالات بسیار پایین به معنای آن است که احتمال و شانس یافتن یک دوقلوی قابل سکونت و زیست پذیر برای زمین جایی در این کیهان، بسیار اندک است؛ مسئله ای که با افزایش ماموریت های بین ستاره ای، به طور ویژه موردتوجه ستاره شناسان قرار گرفته است.

بقای حیات روی کره زمین اتفاقی بود

زمین برای مدت های طولانی در شرایط مساعد و مناسب برای حیات باقی مانده است

سیاره زمین به یک دلیل ساده برای مدت های طولانی، قابل سکونت باقی مانده است: خوش شانسی. محققان در دانشگاه ساوت همپتون، شبیه سازی های عظیمی از تغییرات و تحولات اقلیمی 100 هزار سیاره فرضی و تصادفی انجام داده اند. هر سیاره 100 بار با رخداد های تغییرات اقلیمی تصادفی شبیه سازی شد تا بتوان دید که آیا آن سیاره می تواند به مدت سه میلیارد سال به صورت پایدار میزبان حیات شبیه به زندگی روی زمین باشد.

9 درصد از این سیاره ها (معادل 8هزار و 700 سیاره) دست کم یک بار نتیجه پیروزیت آمیز نشان دادند، بقیه (حدود 8هزار) تقریبا در کمتر از 50 بار از 100 بار پیروز بودند. از میان حدود چهار هزار و 500 سیاره نیز در کمتر از 10بار از 100 بار نتیجه پیروزیت آمیز حاصل شد.

پروفسور توبی تیرل، متخصص علوم سیاره ای می گوید که نتایج این آنالیز که در ژورنال زمین و محیط زیست نیچر منتشر شده است نشان می دهد بخت و شانس در اینجا یک عامل مهم در پاسخ به این پرسش است که آیا سیاره هایی از قبیل زمین، می توانند در مدت بیش از میلیارد ها سال به طور پیوسته میزبان حیات باشند یا خیر.

پروفسور تیرل می گوید: آب وهوای باثبات و زیست پذیر دایمی روی زمین، بسیار عجیب است. همسایگان ما مریخ و زهره (ونوس)، دمای مناسب و قابل زندگی ندارند، اگرچه که مریخ یک بار این شرایط را داشت. زمین نه تنها امروزه برای حیات موجودات زنده دمای مناسب دارد بلکه این دما را طی سه تا چهار میلیارد سال گذشته حفظ نموده است؛ یک محدوده زمانی وسیع از دوره های زمین شناسی.

او می افزاید: ما اکنون درمی یابیم که زمین برای مدت های طولانی در شرایط مساعد و مناسب برای حیات باقی مانده است؛ دست کم تا حدودی از روی شانس. تعداد دیگری از سایر رخداد های عظیم می توانسته اند زیست پذیری زمین را تغییر دهند. رخداد هایی از قبیل اینکه مثلا اگر سیارکی با ابعاد کمی عظیمتر به زمین برخورد می کرد یا اینکه این برخورد در زمان دیگری صورت می گرفت.

پروفسور تیرل می گوید: اگر یک ناظر هوشمند در نخستین زمان های زمین، وقتی اولین بارقه های حیات روی این سیاره وجود داشتند می توانست شانس زیست پذیری این سیاره را برای چند میلیارد سال بعدی محاسبه کند، محاسبات او احتمال بسیار پایینی برای چنین فرضی در نظر می گرفت و بخت بسیار کمی برای زیست پذیری پایدار روی زمین برآورد می کرد.

این احتمالات بسیار پایین به معنای آن است که احتمال و شانس یافتن یک دوقلوی قابل سکونت و زیست پذیر برای زمین جایی در این کیهان، بسیار اندک است؛ مسئله ای که با افزایش ماموریت های بین ستاره ای، به طور ویژه موردتوجه ستاره شناسان قرار گرفته است.

اگرچه یافتن یک سیاره مشابه زمین بسیار سخت است، اما دانشمندان احتمالا دوقلوی گمشده ماه را که جایی پشت مریخ در حرکت است پیدا نموده اند. اخیرا دانشمندان سیگنال های رادیویی عجیبی را یافته اند که از یک سیاره خارج از منظومه شمسی سرچشمه می گیرد. این سیگنال ها از صورت فلکی گاوران می آیند که در سمت شمال آسمان قابل دیدن است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1419

به "بقای حیات روی کره زمین اتفاقی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقای حیات روی کره زمین اتفاقی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید